Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Witakowski: "Badanie wraku może wnieść bardzo wiele informacji"

30.11.2014

Ambasador RP w Rosji - Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zażądała od Rosjan zwrotu wraku tupolewa, który dla Polaków jest - jak się wyraziła - "ważnym symbolem". Czy faktycznie wrak tupolewa lezący na lotnisku w Smoleńsku jest jedynie symbolem rozmawiamy z prof. Piotrem Witakowskim, naukowcem krakowskiej AGH, organizatorem naukowych konferencji smoleńskich.

STEFCZYK.INFO: Czy gdyby dostał pan wolny dostęp do wraku tupolewa, to zacząłby go pan badać, czy zastanawiać, jaki zrobić z niego użytek symboliczny?

Prof. Piotr Witakowski: Ależ cóż to za pytanie? Dlaczego każe mi pan odpowiadać na tak hipotetyczne pytanie?

Bo wczoraj pani ambasador Polski w Moskwie zwróciła się do Rosjan o zwrot wraku, gdyż jest on ważnym symbolem.

Dla kogo stanowi symbol, dla tego stanowi symbol. A dla kogoś innego stanowi on przedmiot badań. My nie traktujemy tego wraku jako symbol. Natomiast w pierwszym rzędzie po zwrocie nam tych szczątków należałoby zbadać ich autentyczność. To byłyby pierwsze analizy, bo każda rzecz materialna, która stamtąd wraca przede wszystkim wymaga potwierdzenia autentyczności.

Czy po tylu latach od katastrofy na wraku można jeszcze znaleźć jakiekolwiek ślady mogące być waznym materiałem dowodowym?

Tak.

I jakiego rodzaju byłyby to ślady?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć krótko. To wymagałoby analiz. Proszę zajrzeć do ostatniego numeru tygodnika „wSieci”, bo tam wymienione jest lista tych możliwych. Nie ma wątpliwości, że badanie tego wraku może wnieść bardzo wiele informacji.

Czyli mamy też odpowiedź, czy Rosjanie ten wrak zwrócą...

Nie mogę przewidywac jak postąpią Rosjanie. Natomiast mogę przeanalizować jak do tej pory postępowali. I powtórzę – wszystko co stamtąd przychodziło wymagało najpierw skrupulatnych badań potwierdzających autentyczność. Nie zawsze to badanie wypadało pozytywnie.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl: niszczenie wraku przez Rosjan rozpoczęło się jeszcze na wrakowisku]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook