Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Witakowski: "Badanie wraku może wnieść bardzo wiele informacji"

30.11.2014

Ambasador RP w Rosji - Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zażądała od Rosjan zwrotu wraku tupolewa, który dla Polaków jest - jak się wyraziła - "ważnym symbolem". Czy faktycznie wrak tupolewa lezący na lotnisku w Smoleńsku jest jedynie symbolem rozmawiamy z prof. Piotrem Witakowskim, naukowcem krakowskiej AGH, organizatorem naukowych konferencji smoleńskich.

STEFCZYK.INFO: Czy gdyby dostał pan wolny dostęp do wraku tupolewa, to zacząłby go pan badać, czy zastanawiać, jaki zrobić z niego użytek symboliczny?

Prof. Piotr Witakowski: Ależ cóż to za pytanie? Dlaczego każe mi pan odpowiadać na tak hipotetyczne pytanie?

Bo wczoraj pani ambasador Polski w Moskwie zwróciła się do Rosjan o zwrot wraku, gdyż jest on ważnym symbolem.

Dla kogo stanowi symbol, dla tego stanowi symbol. A dla kogoś innego stanowi on przedmiot badań. My nie traktujemy tego wraku jako symbol. Natomiast w pierwszym rzędzie po zwrocie nam tych szczątków należałoby zbadać ich autentyczność. To byłyby pierwsze analizy, bo każda rzecz materialna, która stamtąd wraca przede wszystkim wymaga potwierdzenia autentyczności.

Czy po tylu latach od katastrofy na wraku można jeszcze znaleźć jakiekolwiek ślady mogące być waznym materiałem dowodowym?

Tak.

I jakiego rodzaju byłyby to ślady?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć krótko. To wymagałoby analiz. Proszę zajrzeć do ostatniego numeru tygodnika „wSieci”, bo tam wymienione jest lista tych możliwych. Nie ma wątpliwości, że badanie tego wraku może wnieść bardzo wiele informacji.

Czyli mamy też odpowiedź, czy Rosjanie ten wrak zwrócą...

Nie mogę przewidywac jak postąpią Rosjanie. Natomiast mogę przeanalizować jak do tej pory postępowali. I powtórzę – wszystko co stamtąd przychodziło wymagało najpierw skrupulatnych badań potwierdzających autentyczność. Nie zawsze to badanie wypadało pozytywnie.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl: niszczenie wraku przez Rosjan rozpoczęło się jeszcze na wrakowisku]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook