Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Wawrzyk: Prezydent łamie prawo? To chybiony zarzut

08.08.2016

"Przede wszystkim polityka rozlicza się z obietnic, które złożył w kampanii. Na ich realizację nie ma roku, ale pięć lat w przypadku prezydenta. Z tego punktu widzenia trzeba oceniać tę prezydenturę" - mówił prof. Piotr Wawrzyk oceniając w rozmowie z „SE” pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy.

Profesor podkreślił, że prezydent do tej pory wywiązuje się ze swoich obietnic wzorowo.

"Z tego, co Andrzej Duda zapowiadał, czyli złożenia projektów obniżenia wieku emerytalnego i zwiększenia kwoty wolnej od podatku, wywiązał się w 100 proc. Na resztę prezydent ma jeszcze cztery lata" - powiedział.

Zapytany o zasadność zarzutów mówiących o braku samodzielności Andrzeja Dudy, odpowiedział:

"Pamiętajmy też, że żaden prezydent w III RP nie zerwał kontaktów ze swoim zapleczem politycznym. Uczynił to tylko Aleksander Kwaśniewski po aferze Rywina".

Odniósł się także do rzekomego łamania prawa przez prezydenta, co miało mieć miejsce w momencie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego.

"Co do uniewinnienia, prezydent jest prawnikiem i nie wierzę, że mógłby zrobić coś, co mogłoby go narazić na zarzut łamania prawa. Jeśli chodzi o TK, to zarzut jest o tyle chybiony, że prezydent w tym sporze w żaden sposób nie uczestniczy. Po prostu podpisuje ustawy, które kieruje do niego parlament, uznając, że mają one służyć polepszeniu funkcjonowania TK" - tłumaczył.

Prof. Wawrzyk odniósł się także do kwestii łączenia i godzenia obywateli.

"Zacznijmy od tego, że próbą godzenia Polaków było przemówienie na rocznicy Smoleńska. Zresztą w różnych wystąpieniach prezydent wypowiada się w tym samym pojednawczym tonie. Co do przytoczonej wypowiedzi to sondaż dla CBOS pokazuje, że przeciwnicy PiS rekrutują się głównie spośród kadry kierowniczej czy ogólnie beneficjentów ostatnich lat. Prezydent więc opisywał rzeczywistość, mówiąc o żalu odsuniętych od władzy" - wyjaśniał.

Pytany czy Andrzeja Dudę może spotkać to samo co Bronisława Komorowskiego, który wierząc, że przyszłe wygrane wybory ma w kieszeni osiadł na laurach, mówił:

"To jednak inny format człowieka, więc nie widzę takiego niebezpieczeństwa. Inna sprawa, że ostatnia kampania prezydencka, a w zasadzie jej brak po stronie Bronisława Komorowskiego, przekonanego, że zwycięstwo i tak ma w kieszeni, jest też nauczką dla każdego polityka, że nie można popadać w samozachwyt, bo nigdy nie wiadomo, jak to się skończy".

kk/Super Express

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook