Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

25.03.2017

Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

"W obecnej sytuacji, gdy mamy tak duże różnice między państwami członkowskimi w różnych sprawach, a UE ma wiele problemów - ważne, że udało się wypracować tekst, który jest do zaakceptowania dla wszystkich. Stara się on odpowiedzieć na wiele wyzwań, przed którymi stoi organizacja. Próba uwzględnienia interesów wszystkich państw spowodowała, że jest to dokument bardzo ogólny, który nie odpowiada w moim przekonaniu na wszystkie problemy m.in. kryzys migracyjny" - ocenił ekspert.

Prof. Wawrzyk podkreślił, że "ta deklaracja otwiera dopiero pole do rozmów i konkretów".

"Wyznacza ona kierunki rozmów na temat przyszłości UE. One określą, w jaki sposób wspólnota będzie wyglądała w przyszłości. Deklaracja w największym stopniu jest sukcesem Polski. Mieliśmy cztery postulaty, które zgłaszaliśmy w negocjacjach, i zostały one zawarte. Oczywiście, że na poziomie ogólnym, ale jednak. Najważniejszym jest punkt odnoszący się do tego, że UE jest jednością i chcemy zmierzać razem dalej, ale na podstawie traktatów. Nie ma mowy o głębszej integracji strefy euro, która zaburzałaby prawo traktatowe" - wskazał politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ten element Deklaracji Rzymskiej jest, zdaniem eksperta, najważniejszy, gdyż "my również, jako Polska, będziemy musieli zgodzić się na głębszą integrację strefy euro, nie może ona jednak naruszać interesów krajów, które do niej nie należą np. Polski".

"Jesteśmy w momencie przełomowym, gdyż ze wspólnoty wystąpi Wielka Brytania. Nie da się powiedzieć, że wspomniana deklaracja odpowiada na Brexit, gdyż jedną z jego przyczyn był kryzys migracyjny. Bezwład decyzyjny, brak koncepcji na powstrzymanie imigrantów, kazały Brytyjczykom zadać sobie pytanie, czy UE jest potrzebna, skoro z takim problemem nie umie sobie poradzić" - zaznaczył prof. Wawrzyk.

"Nie jestem przekonany, że ten stopień ogólności dokumentu spełnia oczekiwania obywateli wspólnoty. Jest mowa o demokratyzacji UE w zakresie zwiększenia roli parlamentów krajowych - to ważne. Na drugi element - kryzys imigrancki - nie odpowiada ona moim zdaniem w zadowalający sposób, podobnie jak w przypadku poszukiwania sposobu rozwiązania terroryzmu w Europie, czyli spraw najważniejszych z punktu widzenia Europejczyka, gdyż dotyczą jego codziennego życia" - podsumował prof. Wawrzyk. 

Przywódcy 27 państw UE przyjęli w sobotę deklarację ws. przyszłości UE. Będziemy działać wspólnie, w zależności od potrzeb w różnym tempie i z różnym nasileniem, podążając jednocześnie w tym samym kierunku - zadeklarowali. Premier Beata Szydło oceniła po podpisaniu Deklaracji Rzymskiej, że jest to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE.

[fot.youtube.com]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook