Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

25.03.2017

Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

"W obecnej sytuacji, gdy mamy tak duże różnice między państwami członkowskimi w różnych sprawach, a UE ma wiele problemów - ważne, że udało się wypracować tekst, który jest do zaakceptowania dla wszystkich. Stara się on odpowiedzieć na wiele wyzwań, przed którymi stoi organizacja. Próba uwzględnienia interesów wszystkich państw spowodowała, że jest to dokument bardzo ogólny, który nie odpowiada w moim przekonaniu na wszystkie problemy m.in. kryzys migracyjny" - ocenił ekspert.

Prof. Wawrzyk podkreślił, że "ta deklaracja otwiera dopiero pole do rozmów i konkretów".

"Wyznacza ona kierunki rozmów na temat przyszłości UE. One określą, w jaki sposób wspólnota będzie wyglądała w przyszłości. Deklaracja w największym stopniu jest sukcesem Polski. Mieliśmy cztery postulaty, które zgłaszaliśmy w negocjacjach, i zostały one zawarte. Oczywiście, że na poziomie ogólnym, ale jednak. Najważniejszym jest punkt odnoszący się do tego, że UE jest jednością i chcemy zmierzać razem dalej, ale na podstawie traktatów. Nie ma mowy o głębszej integracji strefy euro, która zaburzałaby prawo traktatowe" - wskazał politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ten element Deklaracji Rzymskiej jest, zdaniem eksperta, najważniejszy, gdyż "my również, jako Polska, będziemy musieli zgodzić się na głębszą integrację strefy euro, nie może ona jednak naruszać interesów krajów, które do niej nie należą np. Polski".

"Jesteśmy w momencie przełomowym, gdyż ze wspólnoty wystąpi Wielka Brytania. Nie da się powiedzieć, że wspomniana deklaracja odpowiada na Brexit, gdyż jedną z jego przyczyn był kryzys migracyjny. Bezwład decyzyjny, brak koncepcji na powstrzymanie imigrantów, kazały Brytyjczykom zadać sobie pytanie, czy UE jest potrzebna, skoro z takim problemem nie umie sobie poradzić" - zaznaczył prof. Wawrzyk.

"Nie jestem przekonany, że ten stopień ogólności dokumentu spełnia oczekiwania obywateli wspólnoty. Jest mowa o demokratyzacji UE w zakresie zwiększenia roli parlamentów krajowych - to ważne. Na drugi element - kryzys imigrancki - nie odpowiada ona moim zdaniem w zadowalający sposób, podobnie jak w przypadku poszukiwania sposobu rozwiązania terroryzmu w Europie, czyli spraw najważniejszych z punktu widzenia Europejczyka, gdyż dotyczą jego codziennego życia" - podsumował prof. Wawrzyk. 

Przywódcy 27 państw UE przyjęli w sobotę deklarację ws. przyszłości UE. Będziemy działać wspólnie, w zależności od potrzeb w różnym tempie i z różnym nasileniem, podążając jednocześnie w tym samym kierunku - zadeklarowali. Premier Beata Szydło oceniła po podpisaniu Deklaracji Rzymskiej, że jest to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE.

[fot.youtube.com]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook