Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Terlecki: Warto wytaczać procesy

19.02.2013

Rozmowa z historykiem, prof. Ryszardem Terleckim, posłem PiS.

Stefczyk.info: W Niemczech trwa pierwszy proces, jaki polski obywatel wytoczył wydawcy niemieckiego dziennika "Die Welt" za użycie kłamliwego sformułowania "polski obóz koncentracyjny". Jak pan ocenia tę inicjatywę?

Prof. Ryszard Terlecki: Wydaję mi się, że jest to inicjatywa dobra. Co więcej, jest to jedyny pomysł, by powstrzymać, poskromić tę niefrasobliwość dziennikarzy, którzy używają takich uproszczeń i kłamstw, nie zastanawiając się nawet nad tym, co mówią i piszą. Te wypowiedzi włączają się oczywiście w celową i świadomą politykę rozmaitych osób i grup, które chcą wykrzywiać historię. W tym kierunku swoją politykę historyczną prowadzi państwo niemieckie. Dobrym przykładem są działania żydowskie w tej sprawie.

Dlaczego?

Oni pozywając wydawców, tocząc procesy związane z kłamstwami historycznymi, sprawili, że kłamstwa się właściwie już nie pojawiają. One są bardzo ograniczone. Każdy, kto zabiera się do pisania o historii żydowskiej, ma świadomość, czym grozi kłamstwo.

Czy prowadzenie takich procesów bez pomocy państwa może być skuteczne?

Oczywiście, że nie. Prowadzenie takich procesów zawsze przecież wiąże się z kosztami. Trzeba sporo zainwestować, by w ogóle toczył się proces. Rolą państwa powinno być nie tylko wspieranie takich działań. Państwo powinno wręcz mieć rolę wiodącą w tej sprawie, powinno przejmować inicjatywę i samo działać. Trudno jednak oczekiwać po naszym państwie, by takie działania prowadziło, by zaangażowało się w walkę o prawdę o polskiej historii.

Dlaczego? Ludzie obecnej władzy lubią czytać oskarżenia pod adresem Polaków?

Jeśli istnieje coś takiego, jak polityka historyczna obecnego rządu, to jest to polityka, która działa na rzecz pozbycia się balastu historii, lub ewentualnie sięgania po nią jedynie wtedy, gdy można wykorzystać historię do celów politycznych. Na wszystkich polach - edukacyjnych, naukowych, kulturalnych - państwo pod kierownictwem obecnej ekipy działa na rzecz wymazania, zamazania, wyparcia historii ze świadomości społecznej.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook