Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Terlecki: "SLD historia nie jest do niczego potrzebna"

13.03.2013

Think tank lewicy, Centrum Ignacego Daszyńskiego, przygotował „Niezbędnik historyczny lewicy". Jak pisze „Rzeczpospolita”, to zbiór haseł o wybranych wydarzeniach historycznych ze szczególnym uwzględnieniem roli lewicy. Za kilka dni publikacja ma być rozdawana działaczom SLD. - To znaczy, że historia jest do niczego niepotrzebna, że można ją traktować jak telewizyjna kreskówkę, że można spokojnie spędzić życie i nawet zrobić karierę nie mając takiej zupełnie podstawowej wiedzy - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info prof Ryszard Terlecki.

Stefczyk.info: Po co SLD taka publikacja, która ma tak niewiele wspólnego z prawdą historyczną?


Prof. Terlecki: To musi być adresowane do starego, twardego elektoratu lewicowego, no bo ja innej przyczyny naprawdę nie widzę. Widocznie oni tego potrzebują, tak mocno są w tej rzeczywistości zakorzenieni. Niedawno miałem ciekawy spór z panem posłem Tadeuszem Iwińskim, to było przy okazji rocznicy powstania Polskiej Partii Socjalistycznej, kiedy SLD złożyło projekt uchwały upamiętniający to wydarzenie. Ja osobiście i moi koledzy partyjni mamy dobre zdanie o działaczach czy liderach PPS, jak choćby Kazimierz Pużak czy Tomasz Arciszewski, więc od razu powiedzieliśmy, że to bardzo dobry pomysł, żeby przypominać niepodległościową partię socjalistyczną, która nigdy się nie sprzeniewierzyła idei niepodległościowej. Choć, nie ukrywam, dziwiło nas, że z taką inicjatywą występuje akurat SLD. W naszym projekcie tej uchwały, nieznacznie różniącym się od SLD-owskiego było takie zdanie, że działacze PPS zostali zamknięci do więzienia przez władze komunistyczne. SLD, niby się na to zgodziło, ale powstał symptomatyczny spór między mną, a Iwińskim. Z tego zdania o potraktowaniu liderów PPS Iwiński zażądał wykreślenia słowa "komunistyczne", że po prostu władze zamknęły ich do więzienia.

Na moją uwagę, że nawet SLD do tej pory nie kwestionowało, że w latach powojennych w Polsce panowała władza komunistyczna, Iwiński odparł, że komunizmu nigdy w Polsce nie było. Był w Związku Radzieckim, w innych krajach z bloku sowieckiego, ale w Polsce nie. Próbowałem tłumaczyć, że od ponad dwudziestu lat nie mamy już PRL-u, działają uniwersytety, napisano setki książek, ale oni uparli się jak nieprzytomni. Poprawka, którą oni złożyli, dotyczącą tego jednego słowa, była głosowana na komisji. Jakiś absurd. Nie wiem, czy to jest wykładnia partii, czy indywidualna działalność posła Iwińskiego, ale taka charakterystyczna, że teraz nagle zaczyna się kwestionować fakty oczywiste.

Stefczyk.info: Po co zatem takie działania?


Prof. Terlecki: Nie mam pojęcia. Przecież nikogo tym nie przekonają. No, bo można uchwalić, że bitwy pod Grunwaldem nie było, ale ona i tak była, więc tylko Sejm się ośmieszy, a biegu historii nie zmienimy.

Stefczyk.info: W publikacji SLD jest nieco subtelniej, np. wspomina się o Piłsudskim, ale tylko wtedy, gdy współpracował z PPS, potem już nie. Tak czy inaczej takie półprawdy to nic innego, jak zwykłe historyczne kłamstwa, komu i po co maja służyć?


Prof. Terlecki: To jest działanie na rzecz utrzymania tego starego ubeckiego elektoratu, który jest bardzo kostycznie przywiązany do zafałszowanej wersji historii, takiej, jaka obowiązywała w PRL-u. Widocznie partia, która walczy o przetrwanie w polityce, uznała, że ten elektorat nadal jest nie tylko niezbędny, ale wymaga troski i przekonywania, że dzisiejsza lewica nie odchodzi od tych niegdysiejszych poglądów. Wydaje się to być karkołomne, bo to jest elektorat, który się poważnie postarzał i raczej odchodzi, a wmawianie młodym, że "bitwy pod Grunwaldem" nie było jest zabiegiem ryzykownym.

Tylko, że przy obecnym stanie edukacji, przy eliminowaniu historii, ze szkół to staje się możliwe. W Sejmie mówiłem, że nie dziwię się panu Iwińskiemu, że nie robi tego z niewiedzy, jak młody poseł SLD, któremu się Powstanie Warszawskie z Okrągłym Stołem pomyliło, tylko robi to z wyrachowania. Wyrachowania, które wydaje się być już dziś nawet nieracjonalne…

Stefczyk.info: Czyli w SLD musi być bardzo źle, skoro muszą się chwytać takich sposobów i zwracać się do takiego elektoratu…


Prof. Terlecki: Trudno mi to ocenić, ale wydaje mi się to niepoważne. Rozumiem, gdyby to robili w 1990 roku, ale dziś to już jest daleko posunięty anachronizm wobec ogólnej wiedzy, że to aż wydaje się być głupie. No, ale się przy tym upierają.

Stefczyk.info: Ale czym innym jest polityczna walka, niech sobie SLD walczy takim orężem, jaki uznaje za stosowne, ale jest jeszcze wymiar moralny i historyczny. Przecież negowanie komunizmu jest w Polsce zabronione. Jak to ocenić w tych kategoriach?


Prof. Terlecki: To nie jest środowisko polityczne, które by się przejmowało kwestiami moralnymi. Cała ideologia komunizmu i postkomunizmu była budowana na kłamstwie i to mnie raczej ie dziwi. Dziwi mnie z takiego praktycznego punktu widzenia, wyborczego. Natomiast dla ludzi, którzy jakąś część życia poświęcili budowaniu tej idei to tkwienie w takim historycznym oszustwie może być wygodne.

Stefczyk.info: Ale należy zakładać, że taka publikacja trafi też do kogoś znacznie młodszego, kto być może w szkole nie odbierze należytej edukacji historycznej. Czy wtedy taka półprawdziwa wiedza może być szkodliwa?


Prof. Terlecki: To jest szkodliwe w podwójnym wymiarze. Po pierwsze, młodzi niewykształceni ludzie, którym szkoła nie daje podstaw jakiejś elementarnej wiedzy historycznej mogą żyć w przekonaniu, że tak było czytając różne głupstwa. Ale jest i drugi wymiar tego, że można spokojnie żyć nie mając pojęcia o tym, jak było naprawdę i że to jest nieważne. To zresztą było kiedyś hasło wyborcze SLD: "Wybierzmy przyszłość!", które miało przecież także znaczyć: "zapomnijmy o przeszłości". To znaczy, że historia jest do niczego niepotrzebna, że można ją traktować jak telewizyjna kreskówkę, że można spokojnie spędzić życie i nawet zrobić karierę nie mając takiej zupełnie podstawowej wiedzy. I to jest dramatycznie niebezpieczne. Bo uczy lekceważenia wykształcenia. Że bez wykształcenia, ale bezczelnością i tupetem można to nadrobić i zdobywać nawet najwyższe stanowiska w państwie.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook