Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Terlecki: Polacy pozostawieni przez państwo

10.12.2012

O problemach Polaków za granicą i Polonii oraz finansowaniu ich działalności portal Stefczyk.info rozmawia z prof. Ryszardem Terleckim, posłem PiS z komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Stefczyk.info: RMF FM informuje, że ambasador RP w USA Ryszard Schnepf odmówił rodzicom dzieci, uczęszczających do polskiej szkoły w stolicy USA, zorganizowania w ambasadzie spotkania świątecznego. Poinformował, że wbrew wcześniejszej tradycji nie będzie również zgody na organizowanie spotkań szkolnych w budynkach ambasady. Rodzice i dzieci są w szoku. Jak Pan to ocenia?

Prof. Ryszard Terlecki: Mamy do czynienia z całą serią niepokojących informacji związanych z polską służbą dyplomatyczną. To wydarzenie łączy się z innymi - zamykaniem polskich szkół przy placówkach dyplomatycznych, czy ostatnimi doniesieniami związanymi z finansowaniem instytucji polskich w różnych krajach, szczególnie na Wschodzie. Fundusze, którymi dysponował dotąd Senat, zostały przekazane MSZ, ale resort nie wywiązuje się ze wszystkich obowiązków wobec Polonii i Polaków. Polskie media, czyli radia i czasopisma, padają, ponieważ nie dostają pieniędzy.

Dlaczego?

Nie wiadomo, czy to tylko wynik oszczędności, czy może presja polityczna. Być może będą dostawać jedynie ci, którzy są posłuszni. Polonia w USA nie należy do środowisk prorządowych. Być może więc niedługo okaże się, że jakieś środowisko popierające Platformę czy Tuska otrzyma zgodę na organizowanie spotkań.

Polacy otrzymują sygnał od ambasady, że nie są mile widziani. Czym może to skutkować?

Skutki tego będą jak najgorsze. Polacy mieszkający za granicą, szczególnie jeśli nie są zwolennikami władzy, zostają pozostawieni samymi sobie. To szczególnie bolesne, gdy na miejscu mają trudności z krajem, w którym żyją. Co warte wspomnienia, przekazanie środków na wsparcie Polonii i Polaków za granicami do MSZ ma swoje negatywne konsekwencje.

Jakie?

Rodzi to komplikacje, ponieważ Senat jest traktowany, jako mniej upolityczniona instytucja. Obecnie można się obawiać i są takie sygnały, że organizacje polskie będą traktowane jako dyspozytura polskiego rządu. To nie działa na korzyść funkcjonowania tych środowisk. Zmiana finansowania Polonii i Polaków za granicą wywołała wiele komplikacji.

Polski rząd po raz kolejny pokazuje, że ze środowiskami krytycznymi wobec siebie nie chce żyć w zgodzie. Dlaczego PO tak bardzo boi się swoich krytyków?

Ludzie stojący na czele Platformy Obywatelskiej nie są zdolni do negocjacji czy dyskusji. Oni uważają, że bardziej skuteczne będzie narzucanie swoich opinii i rozwiązań a nie negocjowanie. Po drugie, sytuacja się zaostrza. Platforma traci poparcie. Rząd i PO to nie jest formacja, która chce oddać władzę w sposób normalny. Ona boi się odpowiedzialności za to, co narobiła przez te pięć lat. Będzie więc kurczowo trzymać się władzy i stosować wszelkie środki, także poza prawne. Oni nie będą chcieli dopuścić do zmiany.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook