Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Terlecki: Polacy pozostawieni przez państwo

10.12.2012

O problemach Polaków za granicą i Polonii oraz finansowaniu ich działalności portal Stefczyk.info rozmawia z prof. Ryszardem Terleckim, posłem PiS z komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Stefczyk.info: RMF FM informuje, że ambasador RP w USA Ryszard Schnepf odmówił rodzicom dzieci, uczęszczających do polskiej szkoły w stolicy USA, zorganizowania w ambasadzie spotkania świątecznego. Poinformował, że wbrew wcześniejszej tradycji nie będzie również zgody na organizowanie spotkań szkolnych w budynkach ambasady. Rodzice i dzieci są w szoku. Jak Pan to ocenia?

Prof. Ryszard Terlecki: Mamy do czynienia z całą serią niepokojących informacji związanych z polską służbą dyplomatyczną. To wydarzenie łączy się z innymi - zamykaniem polskich szkół przy placówkach dyplomatycznych, czy ostatnimi doniesieniami związanymi z finansowaniem instytucji polskich w różnych krajach, szczególnie na Wschodzie. Fundusze, którymi dysponował dotąd Senat, zostały przekazane MSZ, ale resort nie wywiązuje się ze wszystkich obowiązków wobec Polonii i Polaków. Polskie media, czyli radia i czasopisma, padają, ponieważ nie dostają pieniędzy.

Dlaczego?

Nie wiadomo, czy to tylko wynik oszczędności, czy może presja polityczna. Być może będą dostawać jedynie ci, którzy są posłuszni. Polonia w USA nie należy do środowisk prorządowych. Być może więc niedługo okaże się, że jakieś środowisko popierające Platformę czy Tuska otrzyma zgodę na organizowanie spotkań.

Polacy otrzymują sygnał od ambasady, że nie są mile widziani. Czym może to skutkować?

Skutki tego będą jak najgorsze. Polacy mieszkający za granicą, szczególnie jeśli nie są zwolennikami władzy, zostają pozostawieni samymi sobie. To szczególnie bolesne, gdy na miejscu mają trudności z krajem, w którym żyją. Co warte wspomnienia, przekazanie środków na wsparcie Polonii i Polaków za granicami do MSZ ma swoje negatywne konsekwencje.

Jakie?

Rodzi to komplikacje, ponieważ Senat jest traktowany, jako mniej upolityczniona instytucja. Obecnie można się obawiać i są takie sygnały, że organizacje polskie będą traktowane jako dyspozytura polskiego rządu. To nie działa na korzyść funkcjonowania tych środowisk. Zmiana finansowania Polonii i Polaków za granicą wywołała wiele komplikacji.

Polski rząd po raz kolejny pokazuje, że ze środowiskami krytycznymi wobec siebie nie chce żyć w zgodzie. Dlaczego PO tak bardzo boi się swoich krytyków?

Ludzie stojący na czele Platformy Obywatelskiej nie są zdolni do negocjacji czy dyskusji. Oni uważają, że bardziej skuteczne będzie narzucanie swoich opinii i rozwiązań a nie negocjowanie. Po drugie, sytuacja się zaostrza. Platforma traci poparcie. Rząd i PO to nie jest formacja, która chce oddać władzę w sposób normalny. Ona boi się odpowiedzialności za to, co narobiła przez te pięć lat. Będzie więc kurczowo trzymać się władzy i stosować wszelkie środki, także poza prawne. Oni nie będą chcieli dopuścić do zmiany.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook