Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Terlecki: Niepokojąca działalność PO

15.05.2012

Być może zgodnie z ogólną linią polityczną Platformy Obywatelskiej, chodzi o to, że patriotyczny wymiar działalność Muzeum Powstania Warszawskiego staje ością w gardle tego środowiska – o polityce historycznej oraz ostatniej inicjatywie dot. MPW portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, prof. Ryszardem Terleckim.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” opisuje inicjatywę Hanny Gronkiewicz-Waltz, która chce zlikwidować radę powierniczą Muzeum Powstania Warszawskiego i zwiększyć nadzór prezydenta stolicy nad placówką. Pojawiają się głosy, że chodzi o odwołanie dyrektora i MPW politycznej kurateli. Czy Pan widzi w tej inicjatywie jakieś zagrożenie?

Prof. Ryszard Terlecki: Jeśli taki pomysł się pojawił, to z pewnością nie dzieje się to bez przyczyny. Muzeum Powstania Warszawskiego bardzo dobrze działa, jest znakomitą placówką edukacyjną i muzealną. Odbywa się tam wiele interesujących spotkań i przedsięwzięć. Należy chwalić kierownictwo tej placówki. Dziwi więc, że ktoś chce coś zmieniać. Jeśli ktoś kombinuje, żeby coś zmieniać, to uzasadnione są podejrzenia, że chce przejąć kontrolę nad Muzeum i upchnąć w nim swoich ludzi. Tak to wygląda. Być może zgodnie z ogólną linią polityczną Platformy Obywatelskiej, chodzi o to, że patriotyczny wymiar działalność MPW staje ością w gardle tego środowiska. Trzeba więc ukręcić tę aktywność, zrobić coś, żeby placówka nie przyciągała już tylu ludzi.

Inicjatywa związana z MPW zbiega się w czasie z zamontowaniem napisu „Stocznia Gdańska im. Lenina”, debatą o likwidacji nauczania historii przez MEN. Polityka historyczna rodzi coraz więcej obaw

Sygnałów niepokojących jest wiele. Kluczem do tych wszystkich wydarzeń są decyzje MEN, które zmierzają do wyrugowania historii z liceum. One przestają być w ogóle szkołami ogólnokształcącymi. Upór MEN pokazuje dobrze reakcja resortu na wnioski z debaty, jaka miała miejsce w Pałacu Prezydenckim. Tam spotkali się zwolennicy i przeciwnicy zmian dot. historii. Wypracowano pewien kompromis. Chodzi o to, by jeden z cyklów warsztatowych – Ojczysty panteon, ojczyste spory – był realizowany obowiązkowo dla wszystkich uczniów w drugiej klasie liceum. Ten moduł daje pewne szanse nauczania historii. Wszystkie strony debaty z różnym podejście, zaakceptowały tę propozycję. Ostatecznie jednak MEN uznało, że nie zamierza się przejmować tymi ustaleniami, ponieważ one prowadzą do bałaganu itd.

Co to oznacza?

To pokazuje, z jakim resortem mamy do czynienia. Działanie MEN to nie głupota, ani niekompetencja urzędników. To przemyślany plan, który ma doprowadzić do osłabienia w młodych ludziach poczucia przynależności do Polski.

Sądząc po decyzji ws. bramy stoczni może też chodzić o zakłamanie jej obrazu, gloryfikację zbrodniarzy

Trzeba zaznaczyć, że w przeszłości na bramie stoczni był napis „Stocznia Gdańska im. Lenina”, ale dziś przywracanie napisu nie w przestrzeni muzealnej, ale na ulicy jest pomysłem kuriozalnym. To tak, jakby ktoś wymyślił, że w miejscu zamachu na Kutscherę należy przywrócić niemieckie nazewnictwo ulic, ponieważ to miejsce pamiątkowe i tak powinno wyglądać jak kiedyś. Mielibyśmy wtedy w Warszawie Hitlerstrasse i podobne ulice. To argumentacja śmieszna i idiotyczna. W sprawie bramy stoczni chodzi w mojej ocenie o to, by dokuczyć środowiskom broniącym patriotyzmu, a z drugiej strony zamieszać w głowach. Zżymamy się, że na Wschodzie wciąż stawia się pomniki Lenina, a okazuje się, że i u nas przywracamy elementy przypominające o nim. Gdyby ktoś wymyślił przywracanie symboli Hitlera, to cały świat by krzyczał z oburzenia. Okazuje się, że bohaterom praw człowieka hołdowanie zbrodniarzom komunistycznym zupełnie nie przeszkadza.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook