Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Terlecki: Lepiej wybrać inną formę protestu

23.06.2013

Rozumiem oburzenie osób, którym może przeszkadzać wystąpienie Zygmunta Baumana w Polsce, bowiem jego przeszłość sama wystawia mu najlepsze świadectwo. Jednak powtórzę – są lepsze, legalne formy wyrażenia swojego niezadowolenia – mówi poseł PiS, prof. Ryszard Terlecki.

Podczas wrocławskiego wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim, grupa 15 osób zakłóciła wystąpienie krzycząc m.in.: "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz". Teraz sprawa trafi do sądu.

Rozmawiamy w tej sprawie z posłem PiS prof. Ryszardem Terleckim:

Stefczyk.info: Panie profesorze jak pan ocenia zachowanie demonstrujących swój sprzeciw wobec wrocławskiego wykładu prof. Zygmunta Baumana, oraz samych organizatorów?

Prof. Ryszard Terlecki: Osobiście nie jestem zwolennikiem zakłócania wykładów, które odbywają się na uczelniach. Lepiej wybrać inną formę protestu lub pikiety, która będzie zgłoszona i legalna. Każdego ma prawo razić wykład tej czy innej osoby dlatego nie wolno nikomu odbierać prawa głosu. Z drugiej strony dziwię się, że władze Wrocławia zdecydowały się zaprosili prof. Baumana do siebie.

Czyli sama idea protestu była słuszna, tylko forma została źle dobrana?

Rozumiem oburzenie osób, którym może przeszkadzać wystąpienie Zygmunta Baumana w Polsce, bowiem jego przeszłość sama wystawia mu najlepsze świadectwo. Jednak powtórzę – są lepsze, legalne formy wyrażenia swojego niezadowolenia niż przerywanie wykładu. Wystarczyło zgłosić organizację wiecu przed uczelnią.

Jak pan profesor ocenia osobę Zygmunta Baumana? Jego przeszłość i związki z NKWD są wszystkim znane, on sam również nigdy tego nie ukrywał, ba zawsze wyrażał swoją aprobatę dla idei komunistycznej.

Najciekawsze jest to, że prof. Bauman jest zapraszany nie jako były funkcjonariusz reżimu, ale jako ofiara tamtych czasów. Oczywiście również jako popularny i ceniony wykładowca. Jeżeli komuś nie przeszkadza jego przeszłość, to jego sprawa, jednak należy zrozumieć tych ludzi, którzy nie mogą pogodzić się z faktem, że osoba, która dawniej mogła działać przeciwko demokracji, teraz traktowana jest za wzór. Wystarczy spojrzeć na kontekst wydarzeń. Niedawno przeczytałem, że w Polsce będą wydawane dzieła zebrana gen. Jaruzelskiego. Więc czy kogoś może dziwić wykład Zygmunta Baumana? Dlatego podkreślam – chęć protestu była słuszna, jednak należy to robić w inny sposób.

Prezydent Wrocławia Rafał Dudkiewicz nazwał demonstrantów „nacjonalistyczną hołotą, której nie będzie tolerował w swoim mieście”. Przesadził?

Wiemy, że byli to narodowcy, osoby związane z Ruchem Narodowym czy kibice. Warto zadać pytanie, czy osoby protestujące szczerze wyrażali swój pogląd, czy tylko szukali okazji do zrobienia awantury. Natomiast postawa prezydenta Wrocławia, który jako gospodarz z całą pewnością poczuwa się do odpowiedzialności za to co się stało, trochę mnie dziwi.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook