Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Terlecki: Lepiej wybrać inną formę protestu

23.06.2013

Rozumiem oburzenie osób, którym może przeszkadzać wystąpienie Zygmunta Baumana w Polsce, bowiem jego przeszłość sama wystawia mu najlepsze świadectwo. Jednak powtórzę – są lepsze, legalne formy wyrażenia swojego niezadowolenia – mówi poseł PiS, prof. Ryszard Terlecki.

Podczas wrocławskiego wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim, grupa 15 osób zakłóciła wystąpienie krzycząc m.in.: "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz". Teraz sprawa trafi do sądu.

Rozmawiamy w tej sprawie z posłem PiS prof. Ryszardem Terleckim:

Stefczyk.info: Panie profesorze jak pan ocenia zachowanie demonstrujących swój sprzeciw wobec wrocławskiego wykładu prof. Zygmunta Baumana, oraz samych organizatorów?

Prof. Ryszard Terlecki: Osobiście nie jestem zwolennikiem zakłócania wykładów, które odbywają się na uczelniach. Lepiej wybrać inną formę protestu lub pikiety, która będzie zgłoszona i legalna. Każdego ma prawo razić wykład tej czy innej osoby dlatego nie wolno nikomu odbierać prawa głosu. Z drugiej strony dziwię się, że władze Wrocławia zdecydowały się zaprosili prof. Baumana do siebie.

Czyli sama idea protestu była słuszna, tylko forma została źle dobrana?

Rozumiem oburzenie osób, którym może przeszkadzać wystąpienie Zygmunta Baumana w Polsce, bowiem jego przeszłość sama wystawia mu najlepsze świadectwo. Jednak powtórzę – są lepsze, legalne formy wyrażenia swojego niezadowolenia niż przerywanie wykładu. Wystarczyło zgłosić organizację wiecu przed uczelnią.

Jak pan profesor ocenia osobę Zygmunta Baumana? Jego przeszłość i związki z NKWD są wszystkim znane, on sam również nigdy tego nie ukrywał, ba zawsze wyrażał swoją aprobatę dla idei komunistycznej.

Najciekawsze jest to, że prof. Bauman jest zapraszany nie jako były funkcjonariusz reżimu, ale jako ofiara tamtych czasów. Oczywiście również jako popularny i ceniony wykładowca. Jeżeli komuś nie przeszkadza jego przeszłość, to jego sprawa, jednak należy zrozumieć tych ludzi, którzy nie mogą pogodzić się z faktem, że osoba, która dawniej mogła działać przeciwko demokracji, teraz traktowana jest za wzór. Wystarczy spojrzeć na kontekst wydarzeń. Niedawno przeczytałem, że w Polsce będą wydawane dzieła zebrana gen. Jaruzelskiego. Więc czy kogoś może dziwić wykład Zygmunta Baumana? Dlatego podkreślam – chęć protestu była słuszna, jednak należy to robić w inny sposób.

Prezydent Wrocławia Rafał Dudkiewicz nazwał demonstrantów „nacjonalistyczną hołotą, której nie będzie tolerował w swoim mieście”. Przesadził?

Wiemy, że byli to narodowcy, osoby związane z Ruchem Narodowym czy kibice. Warto zadać pytanie, czy osoby protestujące szczerze wyrażali swój pogląd, czy tylko szukali okazji do zrobienia awantury. Natomiast postawa prezydenta Wrocławia, który jako gospodarz z całą pewnością poczuwa się do odpowiedzialności za to co się stało, trochę mnie dziwi.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook