Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Terlecki: goście Jaruzelskiego wykoślawiają historię

07.07.2013

Przecież ludzie, którzy tam poszli, to nie są jacyś emeryci, tylko czynni politycy i oni swoją postawą świadczą o tym, że sprawiedliwości nie ma, że Polska nie jest państwem prawa - o obchodach urodzin generała Jaruzelskiego mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info prof. Ryszard Terlecki.

Stefczyk.info: Do generała Jaruzelskiego na przyjęcie urodzinowe przybyli tacy panowie, jak Jerzy Urban, Tadeusz Iwiński czy Kazimierz Kutz. Każdy z nich podkreślał, że idzie uczcić bohatera. Jak pan to odbiera?
prof. Ryszard Terlecki: Konsekwencją tych dwudziestu lat przekomarzania się polskich sadów z Jaruzelskim jest sytuacja, kiedy w opinii publicznej nie jest już czymś kompromitującym świętowanie urodzin wraz z generałem. Sądy tak się bawiły, w rezultacie czego nie został osądzony, miedzy innymi dlatego, ze nie mógł przychodzić na rozprawy, co nie przeszkadzało mu brać udziału w rozmaitych bankietach. I nie jest dziś niczym zdrożnym świętowanie osoby, na której ciążą niezwykle ciężkie oskarżenia.

Ale skąd aż tak diametralny zwrot w postrzeganiu Jaruzelskiego, że przychodzi do niego, jak do bohatera choćby Kazimierz Kutz, reżyser filmu "Śmierć jak kromka chleba", który traktuje przecież o owych zbrodniach?
To mnie akurat nie dziwi, bo on przeszedł bardzo długa drogę i duże zmiany w tym co myśli. W ciągu ostatnich lat zawędrował w jakieś takie miejsce, które nie ma już całkiem nic wspólnego choćby z wymowa jego dawnych filmów. Zatem trudno się dziwić, że chodzą tam Kutz, Urban czy Ciosek, ale zaskakujące jest, że idą tam także czynni politycy, politycy partii, która startuje w wyborach i funkcjonuje w parlamencie, która uczestniczy w aktualnym życiu politycznym. Przecież ludzie, którzy tam poszli, to nie są jacyś emeryci, tylko czynni politycy i oni swoją postawą świadczą o tym, że sprawiedliwości nie ma, że Polska nie jest państwem prawa. Można wykoślawić historię i nie ponosi się z tego tytułu żadnych konsekwencji. Ich udział w procedurach demokratycznych w tej sytuacji staje się skandalem.

Młodzi ludzie, którzy protestowali przed hotelem, w którym odbyły się urodziny tez nie przebierali w środkach, były okrzyki, transparenty, symboliczne szubienice, czy taki zdecydowany sprzeciw jest uzasadniony?
Oburzenie jest uzasadnione, słusznie słyszymy opinie w mediach, że miejsce Jaruzelskiego jest na ławie oskarżonych a nie na jubileuszach. No ma swoje lata, ale w krajach demokratycznych osoby z tego typu zarzutami trafiają na sale sądowe w starszym wieku i gorszym stanie. Wszystko to zmusza nas do rozkładania bezradnie rąk nad stanem polskiego państwa, a przede wszystkim nad wymiarem sprawiedliwości. A także nad standardami politycznymi, bo skoro posłowie parlamentu RP biorą udział w takiej imprezie, to źle świadczy o polskiej polityce i polskiej demokracji.

Rozmawiał Marcin Wikło
fot. PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook