Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Szyszko: Rolnicy chcą ochrony polskiej ziemi

07.05.2015

Rolnicy nie tylko mają postulat sprzedaży bezpośredniej, ale ich głównym postulatem jest zablokowanie sprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom, a do tego postulatu prezydent w ogóle się nie odniósł - podkreślił prof. Jan Szyszko, poseł PiS, były minister środowiska.

Jak zauważył na antenie Radia Wnet były minister środowiska, prezydent Komorowski chwali się wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rolników, tymczasem nie spotkał się on z rolnikami protestującymi od ponad 70 dni pod siedzibą KPRM.

- Głównym postulatem rolników jest zablokowanie sprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom. Do tego prezydent w ogóle się nie odniósł i nie dostrzega problemu własności ziemi rolnej i leśnej, którą od 1 maja 2016 będą mogli kupować obywatele innych państw unii -  podkreślił prof. Szyszko.

- Niestety prezydent zajmuje się sprawami mało istotnymi. Sprzedaż bezpośrednia jest niezwykle potrzeba rolnikom,  ale nie w tym systemie biurokratycznym. Cały ten proces zakończy się tym, że wzrośnie liczba urzędników, którzy będą kontrolowali tego biednego rolnika w jego miejscu pracy  - dodał były minister środowiska.

Odnosząc się natomiast do powstałej niedawno ogólnopolskiej akcji „Nie rzucim ziemi”, podkreślił że sprawa pozbywania się polskiej ziemi oraz próba prywatyzacji Lasów Państwowych to długotrwały proces.

- Koalicja rządząca postanowiła zdestabilizować takie przedsiębiorstwo Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasów Państwowych” zabierając im pieniądze na funkcjonowanie, po to aby prawdopodobnie uruchomić proces wolnego obrotu ziemią leśną - dodał prof. Jan Szyszko, przypominając jednocześnie, że pod wnioskiem o referendum w sprawie polskiej ziemi i polskich lasów podpisało się ponad 2,5 mln obywateli.

- Niestety prezydent nie zauważył naszej inicjatywy. Zauważył ten problem dopiero wtedy kiedy ukazał się spot wyborczy Andrzeja Dudy, w którym jest mowa o zamiarach sprzedaży lasów - podkreślił prof. Jan Szyszko.

mmil/Radio Wnet

[fot. Facebook prof. Jana Szyszko]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook