Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szyszko: „Nie” dla GMO w Polsce

22.09.2012

Polska, jako kraj unikatowy, o niezniszczonych glebach, powinien produkować żywność najwyższej jakości – mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS, prof. Jan Szyszko.

Stefczyk.info: Kilka dni temu „Rzeczpospolita” pisała, że Ministerstwo Środowiska opracowało projekt nowelizacji ustawy o nasiennictwie, który otwiera Polskę na uprawy GMO. Jak Pan ocenia ten krok?

Prof. Jan Szyszko: Ta decyzja jest szokującą. Jednak widząc zmianę, jaką przeszedł minister rolnictwa Stanisław Kalemba, niestety można się było tego spodziewać. Kalemba na krótko przed objęciem resortu rolnictwa zmienił wcześniejsze zdanie i mówił, że Unia wymaga od nas wprowadzenia upraw genetycznie modyfikowanych oraz, że musimy się na to zgodzić. Tego rodzaju działalność jest jednak sprzeczna z obowiązującym w Polsce prawem. W kraju jest całkowity zakaz uwalniania genetycznie modyfikowanych organizmów, zakaz ich uprawy, sprowadzania i obrotu. To, co robi resort, jest sprzeczne z polskimi regulacjami oraz z dobrze pojętym prawem europejskim.

Francuscy naukowcy przeprowadzili niedawno eksperyment, w czasie którego karmiono szczury genetycznie modyfikowaną kukurydzą. Większość zwierząt zmarła szybko na nowotwór.

Znam te badania. One zostały mocno skrytykowane. Najpierw zarzucano im, że nie były zbyt krótko prowadzone, obecnie zarzuca się im, że nie mają odpowiednich podstaw i opracowań statystycznych. Do mnie również docierają jednak informacje i głosy naukowe z wielu źródeł, że genetycznie modyfikowana żywność powoduje szybki wzrost organizmu, ale jednocześnie bardzo skraca jego życie. Wzrost masy ciała jest zaskakujący, ale zwierzęta chorują na raka i umierają szybciej niż inne.

To groźne dla ludzi?

Tego nie wiadomo. Paradoks polega na tym, że na ludziach nie można robić obserwacji i eksperymentów. Można jednak karmić ich niesprawdzoną żywnością. I to się robi, wpychając w nich genetycznie modyfikowaną żywność.

Polska znana jest z żywności bardzo dobrej jakości. Otwieranie się na GMO jest zrozumiałe?

Nie. Polska żywność i polska wieś to polska racja stanu. Naszą domeną powinno być to, że produkujemy żywność najlepszą na świecie, wolną od organizmów genetycznie modyfikowanych. Przecież nie wykorzystujemy w pełni mocy produkcyjnych w tej chwili. Wprowadzając GMO stajemy się tacy sami jak państwa na Zachodzie, tracimy nasz atut żywnościowy. Polską domeną powinna być czysta i wspaniała żywność. Decyzja resortu środowiska oznacza jej zniszczenie.

Słyszymy jednak, że potrzebna jest większa produkcja...

Przecież obecnie nie wykorzystujemy swoich możliwości. Mamy odgórnie narzucone kwoty produkcyjne. Obecnie polska żywność jest najtańsza, bardzo konkurencyjna. Dostajemy najniższe dopłaty w UE, a obecnie jest nacisk, byśmy produkowali jeszcze taniej. To jest bezsensu. Polska, jako kraj unikatowy, o niezniszczonych glebach, powinien produkować żywność najwyższej jakości. Tego nie wykorzystujemy. To nieracjonalne. Rząd wprowadzając GMO przeprowadza zamach na polską rację stanu.

Rozmawiał TK
[Fot. Icppc.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook