Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szyszko: Mamy autentyczną walkę z Kościołem

09.01.2013

O kolejnych atakach na Kościół oraz procesie ws. zwrotu majątku Kościołowi portal Stefczyk.info rozmawia z prof. Janem Szyszko, posłem PiS.

Stefczyk.info: W sądzie rozpoczął się proces ws. Komisji Majątkowej. W mediach znów słyszymy, że Kościół coś dostał nielegalnie, że mu się nie należało itd. O czym to świadczy?

Prof. Jan Szyszko: Po pierwsze, należy stwierdzić, że mówienie o tym, że Kościół coś nielegalnie dostał, to jest stanowisko prokuratury. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że mamy w Polsce ostrą walkę z Kościołem. Ta walka przejawia się w różnych formach. W tej sprawie wykorzystuje się m.in. być może jakieś niedociągnięcia w pracy Komisji Majątkowej, w procedurze zwrotu majątku kościelnego. Kościół poniósł ogromne straty w czasie PRLu. Zabrano mu ogromny majątek, bezpodstawnie. Zwrot majątku czy zadośćuczynienie Kościołowi się należy. Walka z Kościołem przejawia się również dyskryminacją mediów katolickich. Radio Maryja czy Telewizja Trwam są wyraźnie dyskryminowane. Sam fakt, że TV Trwam nie dostała miejsca na multipleksie, świadczy o tym najlepiej. To jest typowy objaw. Obecna władza mówi oficjalnie, że jest za tolerancją i demokracją, a z drugiej strony wyraźnie działa tak, by części społeczeństwa zamknąć usta.

Do czego walka z Kościołem jest władzy potrzebna?

To jest dobre pytanie. Przypuszczam, że mamy tu drugie dno. Oficjalnie władza mówi o pluralizmie i tolerancji. W działaniach widać, że zamyka się usta tej części społeczeństwa, która uważa, że Kościół katolicki jest dziedzictwem kulturowym naszego państwa i powinien mieć przynajmniej takie same prawa jak inne środki ideologiczne i powinien mieć taką samą możliwość informowania społeczeństwa. Ja osobiście jestem przekonany, że tak właśnie powinno być.

Co za nagonką związaną z finansami może stać? Czym ona może skutkować?

Nie ulega dla mnie wątpliwości, że chodzi o to, by Kościół zamknąć w zakrystii. To widać w pewnych sugestiach oraz podtekstach informacji czy komentarzy zamieszczanych powszechnie w mediach. Mamy w kraju autentyczną walkę z Kościołem i jego pozycją.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook