Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szwagrzyk: "To straszne, że ukazał się taki kłamliwy tekst"

15.05.2013

Tygodnik "Polityka" "uświetnił" zbliżającą się rocznicę zamordowanie przez komunistów rotmistrza Witolda Pileckiego tekstem literaturoznawcy prof. Andrzeja Romanowskiego pt. "Tajemnica Witolda Pileckiego". Czytelnik dowiaduje się z niego, że np. rotmistrz Pilecki wydał w śledztwie swoich podkomendnych. O artykule i powodach jego powstania rozmawiamy z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, historykiem, szefem grupy naukowej poszukującej na Łączce na cmentarzu powązkowskim szczątków ofiar reżimu komunistycznego.

STEFCZYK.INFO: Czy historyk zawodowy może przejść obojętnie wobec tekstu w „Polityce”?

To jest straszny tekst. Wolałbym go nie komentować. Po przeczytanie go i dokładnej analizie nie chciałbym się do tego odnosić, bo obawiam się, że mógłbym coś za mocno powiedzieć. Ale powiem krótko. Od pewnego czasu widać bardzo wyraźnie zainteresowanie działaniami, które mają służyć atakom na świętości narodowe, na naszych bohaterów, na wszystko, co jest dla nas ważne.

 

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Warto zwrócić uwagę, że w atakowaniu polskości wyspecjalizowało się jedno środowisko, prawda?

Tak. Tekst prof. Romanowskiego jest jednym z takich działań. Miesiąc temu mogliśmy przeczytać, że „Rudy” i „Alek” byli gejami. Mija miesiąc i możemy przeczytać, że rotmistrz Pilecki, nasz bohater narodowy, zdaniem tego profesora z „Polityki” był kapusiem, który doprowadził do nieszczęścia, do wyroku śmierci na swoich podkomendnych. Zastanawiam kto będzie następny. Czy będzie to Tadeusz Kościuszko? A może Józef Piłsudski lub Jan Paweł II. Tym bardziej jest to bolesne, że robi to człowiek z tytułem profesora, wykładowca wyższej uczelni. Jeżeli wykładowca rości sobie prawo do takich sformułowań, do pisania takich tekstów, w takim razie od wszystkich innych, którzy takich tytułów i takiej wiedzy nie posiadają, nie można wymagać niczego więcej.

To straszne, że ukazał się taki tekst, tekst kłamliwy, tekst oparty o nieznajomość materiału i o błędną interpretację materiału ubeckiego. Ten artykuł wymyka się tak naprawdę wszelkim definicjom. Dawno nie czytałem tekstu, który byłby tak naładowany złymi emocjami i mógł narobić tyle złego. Tym bardziej jest to przykre, że dzieje się to w miesiącu, kiedy kilka dni temu obchodziliśmy rocznicę urodzin Rotmistrza, a już niebawem będziemy brali udział w przedsięwzięciach upamiętniających rocznicę śmierci Rotmistrza.

Jest pan szefem grupy naukowej poszukującej na powązkowskiej Łączce szczątków ofiar reżimu komunistycznego. Jak ci ludzie przyjęliście ten tekst?

Dla wszystkich, którzy są tutaj na Łączce, zaszczytem jest brać udział w tych pracach. Mamy też świadomość, że jednym z poszukiwanych jest też Rotmistrz Pilecki. Przeczytanie takiego tekstu kiedy tu pracujemy jest czymś, czego nawet nie potrafię nazwać. Naszą pracę wykonamy do końca, po to tu jesteśmy. Wykonamy ją bez względu na okoliczności. Oczywiście przeczytaliśmy ten tekst, rozmawialiśmy o nim, a zaraz po tym wróciliśmy do pracy.

Podstawą tego tekstu jest ogromna niechęć prof. Romanowskiego do IPN. Bez względu na to co my tu robimy, czego byśmy nie napisali i czego byśmy nie dokonali, to nie ma żadnego znaczenia. Problemem jesteśmy my i nasze istnienie. To tak jakby likwidacja IPN miała spowodować natychmiastową poprawę stanu nauki polskiej, rozwoju wiedzy historycznej. Ja mogę sobie oczywiście wyobrazić, że Instytut przestanie istnieć. Ale jeżeli edukacja polskiego społeczeństwa ma być realizowana według koncepcji prof. Romanowskiego, to ja tu stawiam wielokropek...


Niemniej środowisko naukowe powinno zająć jakieś stanowisko i zajmie je, prawda?

Jestem przekonany, że ten tekst nie może być przemilczany. Nie ma przyzwolenia na dowolną interpretację faktów, tylko dlatego, że ktoś ma określone poglądy polityczne. To co się stało wymaga stanowczej i jednoznacznej reakcji środowiska naukowego. Mam nadzieję, że w krótkim czasie będzie takie wystąpienie. Jeśli tego nie będzie, to oznacza to, że na szarganie wszystkich naszych polskich świętości jest przyzwolenie i zapotrzebowanie. 

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook