Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szwagrzyk: odkryliśmy groby w Białymstoku

31.10.2013

Wszystko wskazuje na to, że szczątki ludzkie leżą na terenie dawnej świniarni. Aby do nich dotrzeć, trzeba rozebrać postawiony na tym terenie budynek należący do służby więziennej - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie z portalem Stefczyk.info

W Białymstoku odkryli Państwo miejsca pochówku ofiar reżimu komunistycznego. To kolejne miejsce, obok warszawskiej „Kwatery >>Ł<<”, gdzie IPN prowadzi prace ekshumacyjne. Dziś kończą Państwo etap prac przewidzianych na ten rok?

W skali całej Polski – jeszcze nie, natomiast w Białymstoku – tak. Dziś odbyła się konferencja prasowa, w czasie której podsumowane zostały prace na terenie aresztu śledczego w Białymstoku. Zostało tam odnalezione miejsce, w którym znajduje się wiele jam grobowych, gdzie pochowano wiele szczątków ludzkich.

Jak wiele osób zostało tam pochowanych?

Tego jeszcze nie wiadomo. Dotychczas wydobyto szczątki sześciu osób, ale – jak pokazały badania -  jest ich o wiele więcej. Prace ekshumacyjne zostały na razie zakończone, ale wiemy już z całą pewnością, że wiosną trzeba je będzie podjąć ponownie.

Ile potrwają te prace?

Co najmniej kilka tygodni. Groby znajdują się na terenie aresztu śledczego.

Czy wiadomo już, kto mógł zostać tam pochowany?

Nie można jeszcze w sposób zdecydowany określić, czy są to ofiary reżimu komunistycznego z lat 1944-56, osoby pomordowane przez hitlerowców, czy też może ofiary pierwszej okupacji sowieckiej z lat 1939-41. Informacje o tym, czyje szczątki zostały odnalezione, mogą być podane do publicznej wiadomości dopiero wtedy, kiedy będziemy mieć całkowitą pewność co do czasu pochodzenia tych szczątków. Prace, które prowadziliśmy w Białymstoku w ramach śledztwa prowadzonego przez Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu były jednym z trudniejszych zadań, jakie wykonywaliśmy do tej pory i jakim będziemy się zajmować.

Z jakiego powodu?

Obszar, na którym prowadzimy prace, jest wyjątkowo trudny. Pracowaliśmy i będziemy pracować w pobliżu dawnej świniarni i psiarni, przy płocie więziennym. Na tym terenie występuje szereg rozmaitych anomalii – ta ziemia była wcześniej przekopywana, jest tam niezwykle dużo śmieci, plątanina rur i kabli. A pod spodem tego wszystkiego znajduje się bardzo wiele szczątków ludzkich. Przykład Białegostoku pokazuje, jak trudna jest praca związana z poszukiwaniem miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można by zastosować w każdym mieście. Każde miejsce wymaga specyficznego podejścia. Inną metodologię prac trzeba było przyjąć w Warszawie, inną we Wrocławiu, jeszcze inną w Białymstoku. Każde miejsce pochówku wymaga zastosowania specyficznych, lokalnych metod prowadzenia badań bądź modyfikacji wypracowanej wcześniej metody.

Czy szczątki ofiar zamordowanych w Białymstoku znajdują się na terenie, gdzie kiedyś hodowano świnie?

Tak. Obecnie na tym terenie znajduje się budynek służby więziennej. Wcześniej była tam świniarnia. Wszystko wskazuje na to, że szczątki ludzkie leżą na terenie dawnej świniarni. Aby do nich dotrzeć, trzeba rozebrać postawiony na tym terenie budynek należący do służby więziennej. Aby móc wydobyć ciała, trzeba mieć do nich pełen dostęp.

Okoliczności odkrycia tych grobów były dość drastyczne. Jeden ze świadków przez całe życie bał się podzielić swoją wiedzą o miejscu pochowania ofiar zbrodni. Wyraził zgodę na przekazanie swojej relacji urzędnikom państwowym dopiero po swojej śmierci.

Tak, to rzeczywiście miało miejsce. Trzeba jednak pamiętać, że decyzja o podjęciu prac ekshumacyjnych jest wydawana przez Instytut Pamięci Narodowej na podstawie relacji wielu świadków, nie jednostkowego zeznania. Wszelkie nasze prace wymagają odpowiedniego przygotowania, zebrania dokumentów. Dopiero na ten podstawie wydawana jest decyzja o rozpoczęciu prac ekshumacyjnych. Jest praktycznie niemożliwe, żebyśmy podjęli szeroko zakrojone działania – generujące przecież także określone koszty – na podstawie relacji jednego człowieka. Także w Białymstoku zebranych relacji było więcej.

Czy identyfikacja ciał będzie bardzo skomplikowana?

Decyzją prokuratora materiał genetyczny został pobrany od ofiar pochowanych na terenie aresztu śledczego, ale także nieznanych żołnierzy pochowanych na miejscowym cmentarzu. To może pozwolić zidentyfikować ofiary. Po to jednak, aby było to możliwe, apelujemy zawsze do członków rodzin ofiar, aby zgłaszali się oni do nas w celu przekazania materiału genetycznego.

Czy znany jest już termin planowanego wznowienia prac ekshumacyjnych w Białymstoku?

Będzie to wiosna przyszłego roku, wszystko zależy od warunków klimatycznych, prace rozpoczną się zapewne w okolicach kwietnia.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Żurek

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts">profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook