Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szwagrzyk: „Nie można cofnąć Łączki”

10.01.2017

„Nie można cofnąć „Łączki”, odnalezienia „Łupaszki” i „Inki”, czy ich pogrzebów. (…) Tego zwyczajnie cofnąć się nie da. To ogromna siła zadań, które wykonujemy” - mówił w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, szef zespołu ekshumacyjnego szczątków ofiar systemu komunistycznego.

W rozmowie poruszony został temat negatywnych ocen prac zespołu prof. Szwagrzyka. 

„Negatywne komentarze towarzyszą nam od początku” - powiedział, jak dodał, że chciano podważyć sens tych prac, zarzucając wykorzystanie pieniędzy, które można było przeznaczyć na emerytury czy podwyżki nauczycieli, a także dyskredytowano bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych. 

„Nie ugniemy się pod naciskami i będziemy robić swoje. (…) Bez względu na to, co i jak będą mówili, jak bardzo będą krytykowali samą ideę poszukiwań i jak bardzo będą starali się zohydzić żołnierzy podziemia komunistycznego w naszych oczach, przegrają. Te same osoby mają świadomość swojej porażki” – mówił historyk. Stwierdził również, że tak często używanie w tej krytyce ekshumacji bohaterów sloganów komunistycznych, świadczy o żywej tradycji propagandy komunistycznej. 

„Tymczasem od 6 lat tysiące ludzi w całym kraju podejmuje szereg inicjatyw, aby uhonorować Żołnierzy Wyklętych, nie dlatego, że ktoś to zadekretował, że narzuciła to partia polityczna, czy że taką narrację narzuca się dzieciom i młodzieży w szkołach. Dla młodego pokolenia Polaków z potrzeby serca Żołnierze wyklęci stali się naturalnymi bohaterami, wzorami do naśladowania” – dodał prof. Szwagrzyk. 

I jak mówił dalej historyk, wyobraża sobie, że ktoś może utrudniać prace jego zespoły, ale zaznaczył stanowczo: „Nie można cofnąć „Łączki”, odnalezienia „Łupaszki” i „Inki”, czy ich pogrzebów. (…) Tego zwyczajnie cofnąć się nie da. To ogromna siła zadań, które wykonujemy”. 

Prof. Szwagrzyk podkreślił również, że komunistom zależało mocno na zatarciu pamięci o Żołnierzach Wyklętych, ukrywając dowody zbrodni i miejsca ich pochówku. 

„Społeczeństwem pozbawionym bohaterów łatwiej było rządzić, dlatego mocno szykanowali Żołnierzy Wyklętych, przypisywali im czyny kryminalne, obwiniali o współpracę z Niemcami, zohydzali. Po wielu latach okazuje się, że słabość czarnej propagandy komunistycznej była ogromna. Społeczeństwo w znacznej mierze jej nie uległo. Bohaterami dla Polaków nie są ci, których próbowano narzucić, lecz ci, którzy oddali życie w latach 40. i 50.” - powiedział. 

ak/”Tygodnik Solidarność” 

[fot. YouTube/TV Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook