Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szwagrzyk: Bohaterów ze Służewia pochowamy z honorami

30.06.2014

„Cmentarz przy Wałbrzyskiej to w stolicy drugie co do wielkości miejsce pochówku Niezłomnych”.

Rozpoczęły się prace poszukiwawczo-archeologiczne na Służewcu w Warszawie. Badania prowadzone są na cmentarzu parafii św. Katarzyny położonym przy ul. Wałbrzyskiej, będącym drugim obok kwatery „Ł” Cmentarza Wojskowego Powązkowskiego  w Warszawie największym polem grzebalnym ofiar terroru komunistycznego lat 1945-1956 w stolicy. Prace prowadzi zespół pod kierownictwem dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka składający się ze specjalistów Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN, medyków i antropologów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz zaproszonych do współpracy naukowców i wolontariuszy.

Stefczyk.info: Dlaczego rozpoczęliście prace akurat na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej?

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: To jest miejsce drugie co do wielkości po „Łączce”, na którym pochowano kilkaset osób zamordowanych w okresie powojennego terroru komunistycznego, w latach 1946 - 56. Celem naszego przyjazdu tutaj jest przede wszystkim potwierdzenie, że ustalenia, które poczyniliśmy wcześniej, w czasie ostatnich miesięcy dotyczące lokalizacji pola więziennego dotyczące cmentarza przy Wałbrzyskiej są prawdziwe. Musimy określić wielkość tego pola i wydobyć szczątki, które może nie pod współczesnymi pomnikami, ale pd chodnikami i alejkami się znajdują. Na razie tylko z tych miejsc niezabudowanych grobami będziemy mogli podjąć szczątki.

Kogo mają państwo nadzieję znaleźć na Służewcu?

Szukamy tutaj kilkuset, może nawet tysiąca osób zamordowanych w tamtym okresie. Wśród nich możemy wymienić te najbardziej znane, prawie całą komendę główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z pułkownikiem Włodzimierzem Marszewskim i Tadeuszem Zawadzińskim na czele czy chociażby ks. mjr. Rudolfa Marszałka straconego w 1948 roku i gdzieś tutaj pochowanego. To oczywiście jest pierwszy etap naszych prac tutaj, bo podobnie jak na Łączce to jest bardzo trudny teren do prac poszukiwawczych. Tu także trzeba zmierzyć się z tym najtrudniejszym problemem, czyli jak dotrzeć do szczątków zlokalizowanych pod później postawionymi pomnikami. Ale jestem dobrej myśli. Podobnie jak przy Łączce, wszystkie te problemy muszą być prędzej czy później pokonane, a my Żołnierzy Niezłomnych wydobędziemy i pochowamy z honorami.

Czy na Wałbrzyskiej także mamy do czynienia z ofiarami zbrodniarzy z więzienia mokotowskiego?

Tak, ale nie tylko. Tutaj chowano ludzi ze wszystkich aresztów i obozów z terenu Warszawy. Oczywiście „Mokotów” był tym miejscem wyjątkowym, gdzie ofiar było najwięcej ale tutaj mamy ofiary nie tylko stamtąd.

Czy w Warszawie jest więcej takich miejsc, gdzie chowano ofiary powojennego komunistycznego terroru?

Poza Powązkami i miejscem, gdzie teraz pracujemy jest jeszcze jedno takie duże miejsce pochówku ofiar. To Cmentarz Bródnowski. Tam też dotrzemy i będziemy pracowali, jestem tego pewien, to tylko kwestia czasu.

Rozmawiał Marcin Wikło

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook