Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szeremietiew: Trzeba przygotować strategię obrony Polski

28.05.2015

Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i nie jest to jedynie puste hasło, lecz – jak przekonuje prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej – ma realny wpływ na kierunki rozwoju polityki obronnej państwa.

- Najwyższy czas przygotować strategię obrony Polski, która uwzględni realne zagrożenia - mówił na antenie Radia Wnet były minister obrony narodowej i wyliczył szereg zadań jakie stoją przed nowo wybranym prezydentem Andrzejem Dudą, aby wzmocnić nasz kraj przed zagrożeniem militarnym.

- Nie powinni nowej strategii opracowywać ci, którzy opracowywali tę strategię, w której stwierdzono, że wojny nie będzie. Wierzę, że nowy prezydent zajmie się tą strategią, ponieważ w jego kampanijnych zapowiedziach padło wiele bardzo przemyślanych elementów jeśli idzie o nasze bezpieczeństwo narodowe - podkreślił na antenie Radia Wnet były minister obrony narodowej.

- Po pierwsze, w opozycji do tego co robił ustępujący prezydent, Andrzej Duda wskazał na bardzo ważny element jakim są własne zdolności obronne. (…) W jednym z punktów o działaniu NATO – o którym się zapomina – mowa jest o tym, że każde państwo członkowskie ma obowiązek zbudowania własnych zdolności obronnych. Andrzej Duda mówił, jeszcze jako kandydat, że będzie zabiegał o to by na terenie Polski pojawiła się twarda infrastruktura natowska, ale tylko po to żeby zyskać czas na odbudowę własnych zdolności obronnych - podkreślił prof. Romuald Szeremietiew zaznaczając, że jest to bardzo dobry kierunek działań w sferze wojskowości.

Kolejnym ważny punktem zadaniem jest odbudowa relacji między siłami obronnymi, a polskim przemysłem zbrojeniowym.

- Prezydent-elekt powiedział bardzo wyraźnie, że rola rodzimego przemysłu zbrojeniowego, w systemie obronnym kraju, jest dominująca. System obronny składa się z dwóch filarów, pierwszym z nich jest armia, a drugim własny przemysł zbrojeniowy. Ponieważ w sytuacji zagrożenia będziemy mogli wierzyć tylko tym wytwórniom, które funkcjonują na terenie Polski. Dostawy z zagranicy będą bardzo zawodne  - podkreślał prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.

Trzecim punktem, na który zwraca uwagę gość Poranka Wnet, jest odbudowa obrony terytorialnej.

- W wypowiedziach Andrzeja Dudy na temat obronności znalazłem bardzo wiele ważnych wątków i jeśli udam nam się je zrealizować to mogą zmienić w sposób diametralny system polskiej obronności - dodaje prof. Szeremietiew.

mmil/Radio Wnet

[Fot. Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook