Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Szeremietiew: Trzeba przygotować strategię obrony Polski

28.05.2015

Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i nie jest to jedynie puste hasło, lecz – jak przekonuje prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej – ma realny wpływ na kierunki rozwoju polityki obronnej państwa.

- Najwyższy czas przygotować strategię obrony Polski, która uwzględni realne zagrożenia - mówił na antenie Radia Wnet były minister obrony narodowej i wyliczył szereg zadań jakie stoją przed nowo wybranym prezydentem Andrzejem Dudą, aby wzmocnić nasz kraj przed zagrożeniem militarnym.

- Nie powinni nowej strategii opracowywać ci, którzy opracowywali tę strategię, w której stwierdzono, że wojny nie będzie. Wierzę, że nowy prezydent zajmie się tą strategią, ponieważ w jego kampanijnych zapowiedziach padło wiele bardzo przemyślanych elementów jeśli idzie o nasze bezpieczeństwo narodowe - podkreślił na antenie Radia Wnet były minister obrony narodowej.

- Po pierwsze, w opozycji do tego co robił ustępujący prezydent, Andrzej Duda wskazał na bardzo ważny element jakim są własne zdolności obronne. (…) W jednym z punktów o działaniu NATO – o którym się zapomina – mowa jest o tym, że każde państwo członkowskie ma obowiązek zbudowania własnych zdolności obronnych. Andrzej Duda mówił, jeszcze jako kandydat, że będzie zabiegał o to by na terenie Polski pojawiła się twarda infrastruktura natowska, ale tylko po to żeby zyskać czas na odbudowę własnych zdolności obronnych - podkreślił prof. Romuald Szeremietiew zaznaczając, że jest to bardzo dobry kierunek działań w sferze wojskowości.

Kolejnym ważny punktem zadaniem jest odbudowa relacji między siłami obronnymi, a polskim przemysłem zbrojeniowym.

- Prezydent-elekt powiedział bardzo wyraźnie, że rola rodzimego przemysłu zbrojeniowego, w systemie obronnym kraju, jest dominująca. System obronny składa się z dwóch filarów, pierwszym z nich jest armia, a drugim własny przemysł zbrojeniowy. Ponieważ w sytuacji zagrożenia będziemy mogli wierzyć tylko tym wytwórniom, które funkcjonują na terenie Polski. Dostawy z zagranicy będą bardzo zawodne  - podkreślał prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.

Trzecim punktem, na który zwraca uwagę gość Poranka Wnet, jest odbudowa obrony terytorialnej.

- W wypowiedziach Andrzeja Dudy na temat obronności znalazłem bardzo wiele ważnych wątków i jeśli udam nam się je zrealizować to mogą zmienić w sposób diametralny system polskiej obronności - dodaje prof. Szeremietiew.

mmil/Radio Wnet

[Fot. Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. Google1477x83143-2016 28.10.2016

  "wSieci": Zacięta walka o Nowy Porządek Świata

  "Dla amerykańskiego mainstreamu jest ważne, by USA były globalną wioską, w której, jak u Orwella, po wypędzeniu ludzi światowym folwarkiem będą rządzić świnie".

 2. malejonek 28.10.2016

  Malejonek: Byliśmy w przedsionku piekła

  "To jest konflikt biblijny, który wchodzi już w rozumienie apokaliptyczne".

 3. januskorminwikke 28.10.2016

  Korwin-Mikke: Clinton to zimna suka

  "Hillary Clinton to zimna suka, ona doprowadzi do wojny".

 4. 1232sdasdasd222 28.10.2016

  Wildstein: Dziennikarze chcą walczyć z PiS!. WIDEO

  "Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby walczyć o odzyskanie szeroko pojętej władzy".

 5. kukiz-mucha 28.10.2016

  Kukiz: Mija 66. rocznica skoku władzy na prywatne pieniądze

  "28 października 1950 roku rozpoczął się proces zagrabiania naszych pieniędzy przez zmieniające się rządy i ich zaplecza w postaci aparatu urzędniczego".

 6. sadsadasd 28.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech da pani w mordę wszystkim KOD-ziarzom!

  Na spotkaniu Michnika z KOD było sympatycznie, dopóki młody człowiek, wychodząc z sali, nie rzucił "do widzenia, panie Adamie, pan brata pozdrowi".

 7. dgfdfgfdg 27.10.2016

  Ks. Chrostowski: "Rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem". WIDEO

  "Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością".

 8. kowalczyk 27.10.2016

  "wSieci": Kowalczyk miała rację

  Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook