Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Szeremietiew: Trzeba przygotować strategię obrony Polski

28.05.2015

Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i nie jest to jedynie puste hasło, lecz – jak przekonuje prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej – ma realny wpływ na kierunki rozwoju polityki obronnej państwa.

- Najwyższy czas przygotować strategię obrony Polski, która uwzględni realne zagrożenia - mówił na antenie Radia Wnet były minister obrony narodowej i wyliczył szereg zadań jakie stoją przed nowo wybranym prezydentem Andrzejem Dudą, aby wzmocnić nasz kraj przed zagrożeniem militarnym.

- Nie powinni nowej strategii opracowywać ci, którzy opracowywali tę strategię, w której stwierdzono, że wojny nie będzie. Wierzę, że nowy prezydent zajmie się tą strategią, ponieważ w jego kampanijnych zapowiedziach padło wiele bardzo przemyślanych elementów jeśli idzie o nasze bezpieczeństwo narodowe - podkreślił na antenie Radia Wnet były minister obrony narodowej.

- Po pierwsze, w opozycji do tego co robił ustępujący prezydent, Andrzej Duda wskazał na bardzo ważny element jakim są własne zdolności obronne. (…) W jednym z punktów o działaniu NATO – o którym się zapomina – mowa jest o tym, że każde państwo członkowskie ma obowiązek zbudowania własnych zdolności obronnych. Andrzej Duda mówił, jeszcze jako kandydat, że będzie zabiegał o to by na terenie Polski pojawiła się twarda infrastruktura natowska, ale tylko po to żeby zyskać czas na odbudowę własnych zdolności obronnych - podkreślił prof. Romuald Szeremietiew zaznaczając, że jest to bardzo dobry kierunek działań w sferze wojskowości.

Kolejnym ważny punktem zadaniem jest odbudowa relacji między siłami obronnymi, a polskim przemysłem zbrojeniowym.

- Prezydent-elekt powiedział bardzo wyraźnie, że rola rodzimego przemysłu zbrojeniowego, w systemie obronnym kraju, jest dominująca. System obronny składa się z dwóch filarów, pierwszym z nich jest armia, a drugim własny przemysł zbrojeniowy. Ponieważ w sytuacji zagrożenia będziemy mogli wierzyć tylko tym wytwórniom, które funkcjonują na terenie Polski. Dostawy z zagranicy będą bardzo zawodne  - podkreślał prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.

Trzecim punktem, na który zwraca uwagę gość Poranka Wnet, jest odbudowa obrony terytorialnej.

- W wypowiedziach Andrzeja Dudy na temat obronności znalazłem bardzo wiele ważnych wątków i jeśli udam nam się je zrealizować to mogą zmienić w sposób diametralny system polskiej obronności - dodaje prof. Szeremietiew.

mmil/Radio Wnet

[Fot. Telewizja Republika]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook