Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Szeremietiew: Rosja proponuje Jałtę II

30.09.2015

„Rosja pracuje, żeby być niezbędną dla Zachodu, tak jak Stalin. Powstaje pytanie za co?”

Prof. Romuald Szeremietiew wskazuje na rosyjską grę, która może Polskę wiele kosztować. „Rosja proponuje Stanom Zjednoczonym Jałtę II. Zastanawiam się jaka ona będzie, skoro Rosja rozgrzesza, to co zrobił Ribbentrop i to, co stało się w Jałcie I. Czy nie pojawi się taka konstrukcja, czy Rosja nad tym nie pracuje, żeby być niezbędną dla Zachodu, tak jak Stalin stał się niezbędny dla Roosevelta, w rozwiązaniu pewnych problemów międzynarodowych, a takim problemem jest w tej chwili Państwo Islamskie. Jeżeli tak się stanie, to powstaje pytanie za co?” - zastanawia się Szeremietiew w Radiu Wnet.

Były szef MON komentował również wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w ONZ. „Andrzej Duda zabrał głos jako drugi, to bardzo dobra pozycja. Bycie niestałym członkiem daje nam obecność w bardzo ważnym gremium Rady Bezpieczeństwa, ale trzeba to oceniać realistycznie” - stwierdził nasz gość.

„Problem polega na tym, że w tak skomplikowanej kwestii, jak ład międzynarodowy, trudno utrzymać ład przy pomocy regulacji prawnych międzynarodowych, bo wiemy, że w sytuacjach konfliktowych wielkie mocarstwa potrafią interpretować różnego rodzaju reguły prawne albo wręcz je łamać, nie oglądając się, jeżeli uznają za potrzebne do realizacji ich interesu. Najlepszym przykładem tego jest nasz sąsiad, Rosja” - zaznacza Szeremietiew.

ez,RadioWnet
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook