Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szeremietiew: Putin gra imigrantami

24.09.2015

Rozmowa z prof. Romualdem Szeremietiewem, byłym szefem MON.

Stefczyk.info: Kilka tygodni temu prezydent Andrzej Duda rozpoczął walkę o umieszczenie baz NATO w Europie Środkowej. W Niemczech słychać było wtedy, że zmienia się klimat wokół tego postulatu. Obecnie sprawa przestała istnieć w debacie publicznej z racji imigrantów. To oznacza, że ten kryzys jest na korzyść Rosji?

Prof. Romuald Szeremietiew: Nie wiem, czy ta sytuacja jest korzystna dla Rosji. O tym będzie można mówić za jakiś czas. Jednak pewne jest, że Moskwa umiejętnie gra tą sprawą i ją wykorzystuje dla swoich celów. Prezydent Putin zaczął się prezentować, jako obrońca Zachodu przed islamem. Wypowiada się w tej sprawie bardzo stanowczo. Mówił, że imigranci mogą przyjechać do Rosji, ale jedynie, jeśli zaakceptują rosyjskie prawo, obyczaje i wartości. Nie zauważyłem wprawdzie, by jacyś imigranci chcieli jechać do Rosji, ale jak widać Putinowi taka postawa była do czegoś przydatna.

Zyskuje na tym?

Widać, również w Polsce, że taka jednoznaczna postawa budzi pewne uznanie. Widać, że Rosja nie próżnuje. Coraz większe jest jej zaangażowanie w Syrii, co wskazuje, że Putin chce również militarnie potwierdzić swoje deklaracje dotyczące obrony Zachodu.

Czy to złe dla nas? Gdzie tu zagrożenie?

Ta sytuacja może powodować, że Rosja zacznie się jawić w oczach Zachodu, zwłaszcza USA, jako sojusznik. Rosji o to chodzi. Może się okazać, że do Rosji świat zacznie podchodzić tak, jak niegdyś do ZSRS podchodził Churchill. Gdy jego po ataku III Rzeczy na ZSRS spytano, dlaczego zmienił zdanie o Sowietach, wskazał, że gdyby Hitler zaatakował piekło, on zacznie głosić peany na cześć belzebuba. Tak może być i tym razem. Rosja będzie więc grała tą sprawą, ponieważ to może odblokować jej kontakty z Zachodem. Co więcej, może otrzymać zgodę, by w ten czy inny sposób opanować Ukrainę.

Media donoszą, że Kreml chce budować bazę wojskową na Białorusi, że rozmieszcza bazę w pobliżu granicy z Ukrainą. To przygotowanie do kolejnej fazy agresji?

Rosja protestuje głośno przeciwko bazom NATO, które miałyby powstać w Europie Środkowej, a jednocześnie buduje bazy na terenie, który jest „na naszym kierunku”. Oczywistym jest pytanie, po co się buduje bazy? Przecież po to, by mieć zdolność do działań militarnych, albo w obronie, albo w ataku.

Z jakimi działaniami możemy mieć do czynienia w tej sytuacji?

Mówi się, że rosyjska baza na Białorusi ma być bazą lotniczą, więc mowa o systemie ofensywnym. Gdyby to była baza rakiet przeciwlotniczych, to chodziłoby o system defensywny, ale baza samolotów nie daje się inaczej interpretować. Sytuacja jest więc jasna.

Co to oznacza dla Polski? Należy się spodziewać kolejnej fazy agresji? Powinniśmy grać na próbę konfliktu między Zachodem a Rosją?

Nie wiem czy Polska ma obecnie jakiś plan w tej mierze. Skupiamy się głównie na bazach NATO w kraju. Poza tym jednak nic się chyba nie dzieje. Moja próba budowania obrony terytorialnej nie udała się, a tu widzę duży potencjał. Właściwe podejście do kwestii obrony militarnej to głównie budowanie własnych możliwości obronnych. W razie zagrożenia musimy przede wszystkim na własne siły liczyć. Naszego bezpieczeństwa nie możemy opierać na czyjejś pomocy. Taka pomoc oczywiście może się okazać potrzebna i pożądana, ale pamiętajmy, że ona zawsze od kogoś zależy. Decyzja o pomocy Polsce nie zależy od nas, więc musimy dbać o środki bezpieczeństwa, które są w naszej dyspozycji. Jeśli będziemy w stanie mieć silne zdolności militarne, nasi sojusznicy nas wesprą w chwili zagrożenia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook