Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Szeremietiew: Przemówienie Obamy musiało się podobać

06.06.2014

Rozmowa z prof. Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceszefem MON.

Stefczyk.info: Z pozytywnym odbiorem spotkało się przemówienie Baracka Obamy. Prezydent podkreślał w Warszawie zasługi Polski dla obalenia komunizmu oraz wskazywał, że Polska już nigdy nie zostanie sama. To przemówienie było znaczące?

Prof. Romuald Szeremietiew: Przemówienie było słuszne, prawidłowe i nam, Polakom, musiało się podobać. Jednak trzeba pamiętać, że to była wypowiedź człowieka, polityka, którego rola w polityce – nawet w przypadku USA – jest ściśle określona i przejściowa. Sądzę, że gdy Obama mówił, że Polska nie zostanie już nigdy zostawiona sama, jak to miało miejsce w przeszłości, to mówił szczerze. Tyle tylko, że obecna sytuacja nie wymaga decyzji o tym, by nas bezpośrednio bronić i wspierać. Taka sytuacja może mieć miejsce w przyszłości. Wtedy jednak nie Obama będzie decydował, czy Polska będzie sama czy otrzyma wsparcie.

Czyli słowa Obamy są mało wiarygodne?

Z punktu widzenia Polski i odbioru międzynarodowego to ma znaczenie. Jednak w sensie strategii, czy bezpieczeństwa narodowego ta wypowiedź ma małe znaczenie. W oparciu o nią nie można budować polskiego bezpieczeństwa. Przestrzegam przed tym.

W jaki sposób w takim razie słowa Obamy zamienić w gwarancje państwa amerykańskiego?

Na to jest tylko jeden sposób. Polska musi mieć rzeczywisty potencjał militarny i gospodarczy. Jeśli będzie ośrodkiem siły w tej części Europy, który powinien stać się ważnym partnerem w globalnej polityce, to będzie bezpieczna. Jeśli jednak Polska będzie czynnikiem słabym, jeśli będzie wciąż państwem żebrzącym o pomoc i wsparcie, bojącym się o bezpieczeństwo, to w sytuacji dramatycznej może zostać poświęcona. Tak już było, nie tylko z Polską. To jest zasada uniwersalna i znana.

W studium o rozszerzeniu NATO z 1995 roku wskazano, że tzw. nowe kraje członkowskie nie będą równo traktowane w Sojuszu. Mówiono m.in. o braku zgody na lokalizację żołnierzy NATO w Europie Środkowej, braku broni jądrowej, a bezpieczeństwo regionu było funkcją relacji z Rosją. Czy w Pana ocenie ten sposób traktowania Europu jest aktualny?

Sądzę, że to już nie obowiązuje. Zobowiązania w relacjach USA-NATO miały charakter niepisany. Nie było żadnej formalnej umowy między USA i Rosją dotyczącej statusu krajów byłego bloku sowieckiego po ich wejściu do NATO. Nie ma takich dokumentów. Tymczasem Stany Zjednoczone nie były w stanie dotrzymać gwarancji sojuszniczych dla Ukrainy, choć one miały charakter formalny. Na pewno nie muszą więc dotrzymywać niepisanych umów z Moskwą. Szczególnie, że Rosja nie przestrzega żadnych porozumień.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Słowa kluczowe:

Polska

,

USA

,

Szeremietiew

,

polityka

,

obronność

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook