Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szeremietiew: Przemówienie Obamy musiało się podobać

06.06.2014

Rozmowa z prof. Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceszefem MON.

Stefczyk.info: Z pozytywnym odbiorem spotkało się przemówienie Baracka Obamy. Prezydent podkreślał w Warszawie zasługi Polski dla obalenia komunizmu oraz wskazywał, że Polska już nigdy nie zostanie sama. To przemówienie było znaczące?

Prof. Romuald Szeremietiew: Przemówienie było słuszne, prawidłowe i nam, Polakom, musiało się podobać. Jednak trzeba pamiętać, że to była wypowiedź człowieka, polityka, którego rola w polityce – nawet w przypadku USA – jest ściśle określona i przejściowa. Sądzę, że gdy Obama mówił, że Polska nie zostanie już nigdy zostawiona sama, jak to miało miejsce w przeszłości, to mówił szczerze. Tyle tylko, że obecna sytuacja nie wymaga decyzji o tym, by nas bezpośrednio bronić i wspierać. Taka sytuacja może mieć miejsce w przyszłości. Wtedy jednak nie Obama będzie decydował, czy Polska będzie sama czy otrzyma wsparcie.

Czyli słowa Obamy są mało wiarygodne?

Z punktu widzenia Polski i odbioru międzynarodowego to ma znaczenie. Jednak w sensie strategii, czy bezpieczeństwa narodowego ta wypowiedź ma małe znaczenie. W oparciu o nią nie można budować polskiego bezpieczeństwa. Przestrzegam przed tym.

W jaki sposób w takim razie słowa Obamy zamienić w gwarancje państwa amerykańskiego?

Na to jest tylko jeden sposób. Polska musi mieć rzeczywisty potencjał militarny i gospodarczy. Jeśli będzie ośrodkiem siły w tej części Europy, który powinien stać się ważnym partnerem w globalnej polityce, to będzie bezpieczna. Jeśli jednak Polska będzie czynnikiem słabym, jeśli będzie wciąż państwem żebrzącym o pomoc i wsparcie, bojącym się o bezpieczeństwo, to w sytuacji dramatycznej może zostać poświęcona. Tak już było, nie tylko z Polską. To jest zasada uniwersalna i znana.

W studium o rozszerzeniu NATO z 1995 roku wskazano, że tzw. nowe kraje członkowskie nie będą równo traktowane w Sojuszu. Mówiono m.in. o braku zgody na lokalizację żołnierzy NATO w Europie Środkowej, braku broni jądrowej, a bezpieczeństwo regionu było funkcją relacji z Rosją. Czy w Pana ocenie ten sposób traktowania Europu jest aktualny?

Sądzę, że to już nie obowiązuje. Zobowiązania w relacjach USA-NATO miały charakter niepisany. Nie było żadnej formalnej umowy między USA i Rosją dotyczącej statusu krajów byłego bloku sowieckiego po ich wejściu do NATO. Nie ma takich dokumentów. Tymczasem Stany Zjednoczone nie były w stanie dotrzymać gwarancji sojuszniczych dla Ukrainy, choć one miały charakter formalny. Na pewno nie muszą więc dotrzymywać niepisanych umów z Moskwą. Szczególnie, że Rosja nie przestrzega żadnych porozumień.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook