Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szeremietiew: Potrzebne silniejsze wsparcie NATO

29.04.2014

„Przewaga rosyjska obecnie jest znaczna, a jeśli Moskwa zakończy proces modernizacji wojska w 2020 roku sytuacja może ulec pogorszeniu. Wtedy przewaga rosyjska będzie potężna” - mówi portalowi Stefczyk.info prof. Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON.

Stefczyk.info: w ostatnim tygodniu USA przysłały do Polski kolejną grupę żołnierzy. Wczoraj przyleciały również cztery francuskie myśliwce. Czy to nowa jakość w stosunku NATO do Europy Środkowej?

Prof. Romuald Szeremietiew: Nowa jakość jest taka, że pojawiają się w naszym regionie komponenty zbrojne państw NATOwskich, również innych niż USA. Również Kanada zapowiedziała skierowanie do nas swoich sił. Z kolei na terenie krajów Nadbałtyckich pojawić się mają samoloty brytyjskie. Jest dobrą sytuacją to, że inne kraje Paktu wysyłają swoją reprezentację na teren państw Europy Środkowej, na których miało nie być żadnej poważnej infrastruktury wojskowej, ani wojsk NATOwskich. W tym sensie mamy pozytywne wydarzenie.

To ma znaczenie wojskowe?

Patrząc przez pryzmat sytuacji wojskowej, należy wskazać, że decyzje dotychczasowe są zdecydowanie zbyt skromnym wsparciem. To nie poprawia wojskowo naszej sytuacji. Potrzebne byłyby znacznie większe siły. A także poprawa naszego własnego potencjału. Wsparcie sojusznicze powinniśmy traktować jako dodatek, a nie fundament polskiego bezpieczeństwa.

Co powinno być fundamentem polskiego bezpieczeństwa w obliczu coraz agresywniejszej polityki Rosji?

Nasze bezpieczeństwo powinniśmy opierać na własnych siłach. Należy poważnie zastanowić się nad nakładami na obronę, a także rozpocząć debatę o tym, jak powinna wyglądać nasz system militarny. To, czym dysponujemy w tej chwili, jest daleko niedoskonałe.

Wiele osób tworzy analogie historyczne – obecne gwarancje sojusznicze Polski są pewniejsze niż w 1939 roku?

Z sojuszem wojskowym zawsze jest taki problem, że o jego skuteczności można coś powiedzieć dopiero wtedy, gdy wystąpi konkretne zagrożenie. Przed 1939 rokiem władze Polski i - sądzę – nasi sojusznicy byli zapewne przekonani, że mamy bardzo skuteczny system sojuszniczy. We wrześniu okazało się, jak skuteczny mamy to system. Mam nadzieję, że obecnie jest inaczej, ale wolę, żeby nie trzeba było tego sprawdzać.

Różnica potencjału między Polską i Rosją jest znacząca. Jak Polska powinna się zatem zabezpieczyć przed ew. zagrożeniem rosyjskim?

Różnica potencjałów nie jest olbrzymia, ale Rosja ma poważną przewagę nad nami. Nasza nadzieja opiera się na tym, że jesteśmy w NATO. A więc jesteśmy członkiem szerokiego układu sojuszniczego, którego silnym elementem jest potencjał amerykański. Z drugiej strony warto pamiętać, że dla Rosji nie tylko Polska jest potencjalnym przeciwnikiem. Moskwa nie mogłaby więc skupić sił tylko na nas, jeśli nie daj Boże miałaby jakieś agresywne zamiary. Siła rosyjska jest zatem rozproszona. Przewaga rosyjska obecnie jest znaczna, a jeśli Moskwa zakończy proces modernizacji wojska w 2020 roku sytuacja może ulec pogorszeniu. Wtedy przewaga rosyjska będzie potężna.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. MON.gov.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook