Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szeremietiew: Polska nie chce być moskiewskim satelitą

05.09.2014

Rozmowa z prof. Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceszefem MON.

Stefczyk.info: Premier Wielkiej Brytanii David Cameron informował w czasie szczytu NATO, że zgodnie z planami dowództwo tzw. szpicy Sojuszu ma się mieścić w Polsce. Również jedna z czterech baz sił szybkiego reagowania ma być na naszym terytorium. Czy takie wzmocnienie jest dla Polski wystarczające?

Prof. Romuald Szeremietiew: Wiadomo, że nawet takie decyzje przy obecnym układzie sił w Sojuszu są podejmowane z trudem. Oczywiście dobre jest to, co udało się osiągnąć, ale to jest znacznie za mało. Elementem struktury obronnej naszego kraju, a także Europy Środkowej, powinny być również trwałe bazy sił NATO, a nie tylko rotacyjne, przejściowe i przyjezdne. Obecnie toczy się geopolityczna gra.

O co w niej chodzi?

Nie ulega wątpliwości, że Rosja nie pogodziła się ze stratami, jakie odniosła jako Związek Sowiecki. Moskwa wciąż ma nadzieje, że tereny, które wcześniej należały do jej strefy wpływów, będzie mogła odzyskać. Polska zdając sobie sprawę z tych pragnień Kremla dążyła, by znaleźć się w NATO. Sojusz miał nam gwarantować bezpieczeństwo, a także miał zablokować realizację rosyjskiego scenariusza. Polska nie chce być moskiewskim satelitą.

NATO tego nie rozumie?

Rosja poprzez różnych „zwolenników” w Europie Zachodniej usiłuje nie dopuścić do tego, by obecność struktury NATOwskiej na terenach Europy Środkowej stała się faktem. To bowiem uniemożliwiałoby realizację rosyjskich planów. Takie jest kontekst szczytu NATO. Dobrze, że zrobiono kolejny mały krok, dobrze, że w Newport dużo mówi się o zagrożeniach dla Europy, jakie stwarza Rosja. Jednak nie dobrze, że wpływy rosyjskie są wciąż na tyle silne, że to, co jest możliwe na terenie Włoch, czy Niemiec nie jest możliwe na terenie Polski, Rumunii czy krajów nadbałtyckich.

Niemcy od dawna sceptycznie podchodzą do kwestii wsparcia NATO w Europie Środkowej. Na ile znaczące są nastroje niemieckiej opinii publicznej? Ostatni sondaż wskazuje, że większość Niemców boi się agresji Rosji, ale jednocześnie nie chce wsparcia NATO w Europie Środkowej...

Na sondaże patrzę z bardzo dużym przymrużeniem oka. Wyniki badania opinii publicznej zawsze dotyczą jedynie momentu badania. Za chwilę mogą być inne. Co więcej, wiele zależy od pytania, grupy respondentów itd. Dla każdego logicznie myślącego człowieka wiadomości, płynące z sondażu, o który pan pyta, są sprzeczne. Z jednej strony Niemcy się boją, że Rosja im zagraża, ale z drugiej nie chcą nic zrobić, by tego zagrożenia uniknąć. To jakaś paranoja. Nie brałbym w ogóle takich sondaży na poważnie. Na pewno nie można tego brać pod uwagę przy opracowywaniu koncepcji dla Polski, czy polskiej polityki. Dbajmy o nasze bezpieczeństwo i nie liczmy na to, że jakieś badania niemieckie coś wyjaśnią.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook