Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Szeremietiew: Polska nie chce być moskiewskim satelitą

05.09.2014

Rozmowa z prof. Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceszefem MON.

Stefczyk.info: Premier Wielkiej Brytanii David Cameron informował w czasie szczytu NATO, że zgodnie z planami dowództwo tzw. szpicy Sojuszu ma się mieścić w Polsce. Również jedna z czterech baz sił szybkiego reagowania ma być na naszym terytorium. Czy takie wzmocnienie jest dla Polski wystarczające?

Prof. Romuald Szeremietiew: Wiadomo, że nawet takie decyzje przy obecnym układzie sił w Sojuszu są podejmowane z trudem. Oczywiście dobre jest to, co udało się osiągnąć, ale to jest znacznie za mało. Elementem struktury obronnej naszego kraju, a także Europy Środkowej, powinny być również trwałe bazy sił NATO, a nie tylko rotacyjne, przejściowe i przyjezdne. Obecnie toczy się geopolityczna gra.

O co w niej chodzi?

Nie ulega wątpliwości, że Rosja nie pogodziła się ze stratami, jakie odniosła jako Związek Sowiecki. Moskwa wciąż ma nadzieje, że tereny, które wcześniej należały do jej strefy wpływów, będzie mogła odzyskać. Polska zdając sobie sprawę z tych pragnień Kremla dążyła, by znaleźć się w NATO. Sojusz miał nam gwarantować bezpieczeństwo, a także miał zablokować realizację rosyjskiego scenariusza. Polska nie chce być moskiewskim satelitą.

NATO tego nie rozumie?

Rosja poprzez różnych „zwolenników” w Europie Zachodniej usiłuje nie dopuścić do tego, by obecność struktury NATOwskiej na terenach Europy Środkowej stała się faktem. To bowiem uniemożliwiałoby realizację rosyjskich planów. Takie jest kontekst szczytu NATO. Dobrze, że zrobiono kolejny mały krok, dobrze, że w Newport dużo mówi się o zagrożeniach dla Europy, jakie stwarza Rosja. Jednak nie dobrze, że wpływy rosyjskie są wciąż na tyle silne, że to, co jest możliwe na terenie Włoch, czy Niemiec nie jest możliwe na terenie Polski, Rumunii czy krajów nadbałtyckich.

Niemcy od dawna sceptycznie podchodzą do kwestii wsparcia NATO w Europie Środkowej. Na ile znaczące są nastroje niemieckiej opinii publicznej? Ostatni sondaż wskazuje, że większość Niemców boi się agresji Rosji, ale jednocześnie nie chce wsparcia NATO w Europie Środkowej...

Na sondaże patrzę z bardzo dużym przymrużeniem oka. Wyniki badania opinii publicznej zawsze dotyczą jedynie momentu badania. Za chwilę mogą być inne. Co więcej, wiele zależy od pytania, grupy respondentów itd. Dla każdego logicznie myślącego człowieka wiadomości, płynące z sondażu, o który pan pyta, są sprzeczne. Z jednej strony Niemcy się boją, że Rosja im zagraża, ale z drugiej nie chcą nic zrobić, by tego zagrożenia uniknąć. To jakaś paranoja. Nie brałbym w ogóle takich sondaży na poważnie. Na pewno nie można tego brać pod uwagę przy opracowywaniu koncepcji dla Polski, czy polskiej polityki. Dbajmy o nasze bezpieczeństwo i nie liczmy na to, że jakieś badania niemieckie coś wyjaśnią.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook