Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szeremietiew: Niebywała sytuacja w MON

07.07.2014

Rozmowa z byłym wiceministrem obrony, profesorem Akademii Obrony Narodowej Romualdem Szeremietiewem.

Stefczyk.info: W MON mają problem. Jak pisze „Rzeczpospolita” resort jest zaskoczony wiadomością o tym, że w przyszłym roku Polska musi zapłacić ostatnią ratę za polskie F16. Mowa 1,6 mld dolarów. Minister boi się, że ta suma zostanie włączona w wydatki na wojsko. Trwa ponoć w tej sprawie spór z ministrem finansów. Jak Pan to ocenia?

Prof. Romuald Szeremietiew: Nie rozumiem, co to znaczy, że MON jest zaskoczony? To oni nie wiedzieli, jakie zobowiązania zaciągnięto?

Tak wynika z artykułu.

W tej sytuacji można jedynie ręce załamać. Mamy sytuację, w której państwo dokonuje zakupu uzbrojenia i nie wie, jakie ma w związku z tym zobowiązania. To jest niedopuszczalne w żadnej sytuacji. Kwestia dotyczy przecież wydatkowania pieniędzy budżetowych. Te sprawy są zawsze bardzo szczegółowo regulowane. Mało tego, w każdym resorcie, a przede wszystkim w MON, każde wydanie złotówki musi mieć umocowanie prawne. Nie wyobrażam sobie, że nagle resort dowiaduje się, że ma jakieś płatności, bo czegoś nie wiedział. Przecież takie zobowiązania nie powstają z dnia na dzień, nie są wynikiem jakichś decyzji podejmowanych pod biurkiem.

Gazeta wspomina, że chodzi o 1,6 miliardów dolarów, czyli ponad 5 miliardów złotych. MON boi się ponoć, że te pieniądze zostaną włączone w budżet na modernizację wojska. Jeśli tak się skończy czym to będzie skutkować?

Kwota jest olbrzymia, jeśli ją trzeba będzie wydać z budżetu na armię, to oznaczało będzie, że z proponowanych 8 mld złotych na zakup uzbrojenia zostanie ok. 3 mld złotych.

Da się za to coś kupić?

Oczywiście, coś można za to kupić. Jednak na pewno nie można zrealizować tych zamiarów, które MON ogłosił do tej pory. Te programy już są spóźnione, przetargi napotykają na kłopoty. Samolotu szkoleniowego do dziś nie ma. To jest niebywałe i nieprawdopodobne. Zgłupiałem, gdy usłyszałem tę wiadomość dot. F 16. Nie wyobrażam sobie tego.

To nie mogło się zdarzyć, w czasie pańskiej pracy w MON?

W czasie, gdy byłem w resorcie obrony, odbywały się posiedzenia zespołu zajmującego się zakupami dla wojska. Za każdym razem obecny był oficer zajmujący się finansami. On relacjonował, jaki jest stan konta, jaki jest stan zadłużenia, jakie płatności czekają resort. Co dwa tygodnie kierownictwo naszego zespołu spotykało się, więc było na bieżąco, czym dysponujemy i co trzeba wydać.

Obecnie zdaje się, że takich mechanizmów zabrakło...

Wydaje się, że rzeczywiście teraz tego nie ma. Być może wiceminister Mroczek nie ma tego typu odpraw. Minister nie musi takich rzeczy wiedzieć, ale wiceminister odpowiedzialny za zakupy już tak. On musi pilnować takich spraw i zadań. A teraz mamy zaskoczenie i kłótnie resortu obrony i resortu finansów. Niebywałe...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Radomil talk/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook