Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szczerski: Polska gospodarka zagrożona

04.08.2012

O dyrektywie KE oraz próbach budowania unii bankowej portal Stefczyk.info oraz wPolityce.pl rozmawia z posłem PiS prof. Krzysztofem Szczereskim, byłym wiceministrem spraw zagranicznych.

Stefczyk.info wPolityce.pl: Senacka komisja Spraw Unii Europejskiej negatywnie zaopiniowała dyrektywę Komisji Europejskiej, która tworzy mechanizmu europejskiego nadzoru nad sektorem bankowym. Pan ostrzegał przed tym projektem, gdy był procedowany w Sejmie. Dlaczego?

Prof. Krzysztof Szczerski: Ta dyrektywa pod pozorem ochrony konsumentów przed niewypłacalnością banków jest pierwszym elementem budowy unii bankowej, co w efekcie będzie prowadziło do powstania również unii fiskalnej. Nadzór nad systemem bankowym próbuje się przenosić na poziom międzynarodowy. W przypadku Polski oznacza to daleko idące ograniczenie praktycznej suwerenności. U nas nie własność banków decyduje o polskim interesie narodowym oraz o suwerenności, ale nadzór nad nimi. Polski system bankowy nie istnieje, nie ma już właściwie polskich banków. O stabilności sektora oraz dopływie środków do gospodarki decyduje więc nadzór finansowy. Fakt, że Polsce udało się w miarę dobrej kondycji przejść przez kryzys, zawdzięczamy właśnie odpowiedzialności polskiego nadzoru. On ma własne rekomendacje, nie zależnie od sytuacji spółek-matek banków działających w kraju.

To się może zmienić?

Tak. Wejście w życie proponowanych rozwiązań oddaje nadzór instytucjom międzynarodowym. Z kolei europejski nadzór będzie się raczej kierował interesem spółek-matek a nie spółek-córek. To oznacza, że dyrektywa naraża polską gospodarkę na turbulencje. Dzieje się to w wyniki decyzji regulacyjnych. Te regulacje dotyczą bezpieczeństwa gospodarczego i finansowego w Polsce. Te zmiany powinno się oceniać z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

W Sejmie projekt został zaopiniowany pozytywnie. O czym to świadczy?

To jest kompromitacja większości koalicyjnej w komisji ds. UE. Senatorowie zakwestionowali ten projekt, uznając, że jest niebezpieczny. A przecież to nie opozycja ma większość w Senacie. Komisja senacka po prostu zajęła się merytoryczną stroną tych propozycji, a nie tylko polityczną, jak w Sejmie. Prace naszej komisji, prowadzone przez panią posłankę Pomaskę, opierają się jedynie o argumenty polityczne. Zastrzeżenia merytoryczne tu nie mają znaczenia. Ta sytuacja pokazuje kompromitację komisji sejmowej. Tu nie ma miejsca na dyskusje merytoryczne. W Senacie jest czasem taka możliwość.

W jakim kierunku idzie Unia? Co mówi o tym obecny projekt?

Kryzys finansowy w Europie w ostateczności jest kryzysem instytucji finansowych na naszym kontynencie. Wszelkie zadłużenia oznaczają bankructwo systemu bankowego. Unia zdaje się już rozumieć, że należy skupić się na ratowaniu systemu bankowego, na stabilizacji własnych banków. To spowoduje, że pieniądze będą szły do systemu bankowego. Tak było i w USA. Tam również dotowano sektor bankowy, by go ratować. Obecnie widać to samo działanie w Europie. Europa to jest sieć kilku dużych central bankowych, które mają pozycję dominującą w krajach UE. Unia skupia się w coraz większym stopniu na stabilizacji pozycji tych właśnie, wielkich banków w Unii.

Co to dla nas oznacza?

Że my znów jesteśmy skazani na siedzenie przy bocznym stoliku. Nie ma bowiem polskich banków, które z punktu widzenia całej Europy warto by ratować. Jeśli upadnie jakiś bank istniejący w Polsce, to dla Europy nie będzie miało większego znaczenia. Jeśli upadnie Santander, ING, czy inna wielka ogólnoeuropejska instytucja, to będzie to poważny cios dla całej Europy. Te spółki mają bowiem wiele odgałęzień w różnych krajach UE. Ich upadek byłby destabilizacją dla całej gospodarki europejskiej.

Co powinniśmy zatem robić?

Po pierwsze, musimy bronić suwerenności polskiego nadzoru bankowego. Po drugie, musimy myśleć o tworzeniu dużych grup kapitałowych w Polsce. Chodzi o firmy, które będą w stanie funkcjonować niezależnie od sytuacji za granicą, które będą w stanie zasilać polską gospodarkę środkami. To ustrzeże polską gospodarkę przed negatywnymi skutkami np. drenowania polskich banków przez spółki-matki z krajów UE.

Rozmawiał saż
[Fot. Santanderconsumer.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook