Jedynie prawda jest ciekawa


Władzom stolicy przeszkadza katyński pomnik

21.12.2011

Konserwator zabytków Warszawy oświadczył, że pomnik nie może stać na Placu Zamkowym, ponieważ jest to sprzeczne z „doktryną konserwatorską UNESCO” – tak o decyzji ws. usunięcia pomnika ofiar zbrodni katyńskiej mówi portalowi Stefczyk.info prof. Józef Szaniawski.

Stefczyk.info: Do 28 lutego 2012 roku z warszawskiej Starówki ma zniknąć pomnik ofiar katyńskich. Podobno nowy właściciel działki, na którym stoi pomnik, nie życzy go sobie.

Prof. Józef Szaniawski: Tego nie wiemy. Wiemy jedynie, że urząd m.st. Warszawy sobie tego pomnika na Placu Zamkowym nie życzy. To jest decyzja urzędu konserwatorskiego urzędu m.st., więc zależy pośrednio od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wiadomo, że na spotkaniu u wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego, w którym uczestniczyłem, konserwator zabytków Warszawy oświadczył, że pomnik nie może stać na Placu Zamkowym, ponieważ jest to sprzeczne z „doktryną konserwatorską UNESCO”.

Brzmi jak pretekst?

Wszystko, co dzieje się wokół tego pomnika, jest skutkiem wykorzystywania pretekstów. Jednak prawdziwe motywacje są inne. Po 10 kwietnia 2010 roku znaczenie tego pomnika stało się jeszcze większe niż wcześniej. Ten pomnik stoi w samym centrum Polski. On przypomina on zbrodni ludobójstwa sowieckiego na bezbronnych polskich jeńcach, oficerach Wojska Polskiego. Katyń stał się symbolem ludobójstwa sowieckiego w Polsce.

To jednak jeden z niewielu pomników poświęconych tej sprawie

To jedyny taki pomnik w stolicy kraju. Co więcej, on nie został ufundowany przez władze Warszawy. Miasto nie chciało albo nie mogło tego zrobić. Pomnik został więc ufundowany przez Polonię amerykańską, m.in. przez polskiego bohatera płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcę prezydenta USA. W podstawie tego pomnika znajduje się ziemia z czterech miejsc, w których mordowani byli Polacy przez Rosjan. I ten pomnik dziś przeszkadza władzom stolicy.

W spotkaniu u wiceprezydenta, o którym Pan wspominał, brał udział przedstawiciel spadkobierców? Ktoś mówił, że rzeczywiście nie życzy sobie tego pomnika?

Do mnie żadne wiadomości o nowych właścicielach nie dotarły. Żaden ich przedstawiciel nie brał udziału w tym spotkaniu. Ja wiem jedynie, że władze Warszawy nie chcą tego monumentu. Taka jest prawda. Władze miasta zasłaniają się nowymi właścicielami, co może być prawdą, ale również prawdą może nie być. Jednak to nie zmienia faktu, że to warszawski ratusz podjął tę decyzję.

Czym Pan tłumaczy takie postępowanie stołecznych władz?

Nie wiem, czy w Warszawie wciąż działa rosyjska agentura. Jednak wiem, że działania ratusza są zgodne z interesem Rosji, premiera Putina oraz są sprzeczne z polską racją stanu. Niestety ta decyzja wpisuje się w szereg innych spraw, które mają podobny wydźwięk.

Co ma Pan na myśli?

Symbol zbrodni komunistycznych i stalinizmu, jakim jest Pałac Kultury, został uznany przez konserwatora zabytków za zabytek na wieczne czasy, co jest zgodne z doktryną UNESCO. Na Polu Mokotowskim, w miejscu w którym Józef Piłsudski w 1935 roku odbierał swoją ostatnią defiladę wojskową, gdzie stał katafalk z trumną marszałka budowana jest za podatki Polaków cerkiew prawosławna. Odnawiany jest pomnik okupantów sowieckich, tzw. Czterech Śpiących. Władze Rzeczypospolitej Polskiej w zeszłym roku dokonały prowokacji, stawiając pomnik najeźdźcy, żołnierzom bolszewickim walczącym z Polską w 1920 roku. On stanął w Ossowie, tuż obok krzyża poświęconego pamięci ks. Skorupki, bohaterskiego duchownego walczącego o wolną Polskę. To wszystko stanowi pewną całość. To jest zgodne z interesem Rosji sowieckiej, ale absolutnie sprzeczne z polską racją stanu.

Co to mówi o polskiej polityce historycznej?

W Polsce mówi się często, że nie jest prowadzona polityka historyczna. Otóż wymienione przeze mnie decyzje pokazują, że ona jest prowadzona. Ona jest prowadzona jednak nie w polskim interesie, ale w interesie Moskwy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook