Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szaniawski: Rosja to bandyckie państwo

07.12.2011

W Rosji trwają protesty po sfałszowanych wyborach do Dumy. Demonstranci domagają się powtórnego głosowania. Liczba demonstrantów jest znacznie większa niż kiedykolwiek. Czy w Rosji rodzi się opozycja? Czy do Moskwy przyjdzie kiedyś demokracja? Na te pytania w rozmowie z portalem Stefczyk.info odpowiada prof. Józef Szaniawski, ekspert ds. rosyjskich z Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki:

W Rosji nie ma, nigdy nie było i, w mojej ocenie, nigdy nie będzie demokracji takiej, jaka panuje w krajach zachodnich i w USA. Rosja była nazywana imperium carów, kozackim imperium. Ronald Reagan nazywał ją imperium zła. To co dziś widzimy w Rosji to konsekwencja tego, co działo się w tym kraju przez ostatnie dwadzieścia lat, od upadku Związku Sowieckiego.

Wybory do Dumy zostały oczywiście sfałszowane. Jednak mikroskopijne działania opozycji demokratycznej widoczne dziś w Rosji nie mają żadnych szans powodzenia. Cały Zachód ogłosił przecież, że Gorbaczow jest demokratą, potem, że Jelcyn jest demokratą, a nawet Putin. Tymczasem przecież ten ostatni należał przez lata do organizacji bandyckiej i morderczej. On obecnie znów będzie stał na czele państwa. Mówienie o jakiejkolwiek demokracji w Rosji mija się z celem. Nie można mówić również o demokratycznych  wyborach w nienormalnym, niedemokratycznym państwie.

Wiele osób mówi dziś o rodzącej się rosyjskiej opozycji. Ale pamiętajmy, że równie wiele osób mówiło, że w Egipcie mamy już demokrację. Różni pożyteczni idioci mówili, że w krajach arabskich mamy demokrację. Tymczasem sytuacja panująca w tych państwach nie ma nic wspólnego z demokracją. Raczej z terroryzmem. Arabowie mają wpisany w Koran terroryzm, czyli dżihad. To wyklucza demokrację. Podobnie jest w Rosji. Tam budowa demokracji też jest niemożliwa.

O jakiej demokracji może być mowa, jeśli ponad pięć tysięcy Rosjan w dzień powszedni, a wielokrotnie więcej w weekendy, oddaje hołd bandycie i ludobójcy Stalinowi? O jakiej demokracji może być mowa, jeśli w najbardziej prestiżowym miejscu w Moskwie stoi monumentalny sarkofag Stalina, przed którym wojsko rosyjskie oraz najważniejsi urzędnicy składają hołd mordercy? To przecież taka sama sytuacja, jak gdyby w Berlinie stał sarkofag Hitlera, Goebbelsa, Goringa i innych, przed którymi władze składałyby hołdy.

Ja popieram ludzi, którzy wychodzą obecnie na ulicę w Rosji. Jednak nie mam złudzeń, że im się cokolwiek uda zmienić. Nawet jeśli wywalczą nowe wybory, to przecież nie ma żadnych gwarancji, że i one nie zostaną sfałszowane. W niedemokratycznym państwie, nie może być demokratycznych wyborów. Rosja nie jest demokratyczna. To bandyckie i rozbójnicze państwo.

not saż
[fot. EPA/SERGEI ILNITSKY]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook