Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szaniawski: Rosja to bandyckie państwo

07.12.2011

W Rosji trwają protesty po sfałszowanych wyborach do Dumy. Demonstranci domagają się powtórnego głosowania. Liczba demonstrantów jest znacznie większa niż kiedykolwiek. Czy w Rosji rodzi się opozycja? Czy do Moskwy przyjdzie kiedyś demokracja? Na te pytania w rozmowie z portalem Stefczyk.info odpowiada prof. Józef Szaniawski, ekspert ds. rosyjskich z Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki:

W Rosji nie ma, nigdy nie było i, w mojej ocenie, nigdy nie będzie demokracji takiej, jaka panuje w krajach zachodnich i w USA. Rosja była nazywana imperium carów, kozackim imperium. Ronald Reagan nazywał ją imperium zła. To co dziś widzimy w Rosji to konsekwencja tego, co działo się w tym kraju przez ostatnie dwadzieścia lat, od upadku Związku Sowieckiego.

Wybory do Dumy zostały oczywiście sfałszowane. Jednak mikroskopijne działania opozycji demokratycznej widoczne dziś w Rosji nie mają żadnych szans powodzenia. Cały Zachód ogłosił przecież, że Gorbaczow jest demokratą, potem, że Jelcyn jest demokratą, a nawet Putin. Tymczasem przecież ten ostatni należał przez lata do organizacji bandyckiej i morderczej. On obecnie znów będzie stał na czele państwa. Mówienie o jakiejkolwiek demokracji w Rosji mija się z celem. Nie można mówić również o demokratycznych  wyborach w nienormalnym, niedemokratycznym państwie.

Wiele osób mówi dziś o rodzącej się rosyjskiej opozycji. Ale pamiętajmy, że równie wiele osób mówiło, że w Egipcie mamy już demokrację. Różni pożyteczni idioci mówili, że w krajach arabskich mamy demokrację. Tymczasem sytuacja panująca w tych państwach nie ma nic wspólnego z demokracją. Raczej z terroryzmem. Arabowie mają wpisany w Koran terroryzm, czyli dżihad. To wyklucza demokrację. Podobnie jest w Rosji. Tam budowa demokracji też jest niemożliwa.

O jakiej demokracji może być mowa, jeśli ponad pięć tysięcy Rosjan w dzień powszedni, a wielokrotnie więcej w weekendy, oddaje hołd bandycie i ludobójcy Stalinowi? O jakiej demokracji może być mowa, jeśli w najbardziej prestiżowym miejscu w Moskwie stoi monumentalny sarkofag Stalina, przed którym wojsko rosyjskie oraz najważniejsi urzędnicy składają hołd mordercy? To przecież taka sama sytuacja, jak gdyby w Berlinie stał sarkofag Hitlera, Goebbelsa, Goringa i innych, przed którymi władze składałyby hołdy.

Ja popieram ludzi, którzy wychodzą obecnie na ulicę w Rosji. Jednak nie mam złudzeń, że im się cokolwiek uda zmienić. Nawet jeśli wywalczą nowe wybory, to przecież nie ma żadnych gwarancji, że i one nie zostaną sfałszowane. W niedemokratycznym państwie, nie może być demokratycznych wyborów. Rosja nie jest demokratyczna. To bandyckie i rozbójnicze państwo.

not saż
[fot. EPA/SERGEI ILNITSKY]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook