Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Szaniawski: Putin odbudowuje imperium

07.05.2012

Putin przejął najgorsze cechy imperium carów i najgorsze cechy imperium sowieckiego – mówi portalowi Stefczyk.info sowietolog prof. Józef Szaniawski.

Stefczyk.info: Władimir Putin wrócił na fotel prezydenta. Czy to wydarzenie, zapowiadane od dawna, coś zmienia w polityce międzynarodowej?

Prof. Józef Szaniawski: Z punktu widzenia Rosjan to jest jedynie formalność i ceremonia. Władimir Putin rządzi Rosją czternasty rok. Dwa razy był premierem rządu Rosji, dwa razy prezydentem FR, teraz znów został prezydentem Federacji. Z dzisiejszych przemówień Putina i Miedwiediewa wynika, że Putin wrócił na fotel prezydenta na dłużej. To nie będzie jedna kadencja, ale od razu dwie. Mamy więc już ćwierć wieku jego rządów nad Rosją. To porównywalne z rządami Stalina czy Breżniewa.

Jak Pan ocenia dzisiejsze przemówienia?

Warto zaznaczyć, że ceremonia odbyła się w sali tronowej carów rosyjskich, najgorszych wrogów Polski. Nawiązał do tego Putin w swoim przemówieniu. Co więcej, Putin w przemówieniu używał sformułowania Federacja Rosyjska na zmianę z terminem Euroazja, od Bałtyku do Oceanu Spokojnego. To jest dla Polski i Polaków bardzo niepokojący element.

W Polsce jednak traktujemy Rosję jak normalnego sąsiada. Tymczasem Moskwa montuje nam pod nosem rakiety, wygraża nam. Mamy się czego bać?

Rakiety w Obwodzie Kaliningradzkim są obecne od czasów ZSRS. Rosjanie o nich jedynie przypominają. Obecnie następuje prawdopodobnie wymiana starych rakiet na nowe. Ona nazywana była wielokrotnie kolosem na glinianych nogach. Chińczycy wielokrotnie mówili o niej „papierowy tygrys”. Z drugiej strony to jest „imperium zła” i „żandarm w Europie”. Pierwszego określenia używał Ronald Reagan, drugim posługiwano się po stłumieniu Powstania Listopadowego przez cara Mikołaja I. Do tego cara Putin nawiązuje w swojej polityce.

W jaki sposób?

Prezydent Rosji chce wprowadzić dyscyplinę, by zbudować w kraju demokrację. To jest zaprzeczenie demokracji samej w sobie. To, co się dzieje w Rosji, od objęcia rządów przez Putina, to odbudowanie imperium. On przejął najgorsze cechy imperium carów i najgorsze cechy imperium sowieckiego. Pozbył się balastu ideologii komunistycznej i gospodarki planowanej, a przyjął najgorsze dla Polaków cechy Rosji carskiej i sowieckiej.

Jak Pan ocenia podejście polskich władz do Rosji?

Kolejne rządy polskie nie są w stanie zdefiniować, czym jest Rosja. Pokazuje to natomiast już sama symbolika. Zbrodnicza, totalitarna gwiazda sowiecka jest nadal symbolem armii rosyjskiej. Symbol gwiazdy, który był na czapkach żołnierzy NKWD strzelających do polskich żołnierzy w Katyniu, jest dziś symbolem armii rosyjskiej. Czerwona sowiecka flaga jest symbolem armii rosyjskiej. Przywrócono złowrogi dla Polaków znak dwugłowego carskiego orła. On był symbolem utraty niepodległości Polski. To pokazuje, że dla Polski i Polaków rządy Putina są bardzo niebezpieczne.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/EPA/VLADIMIR RODIONOV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook