Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Staniszkis: To dalsze odpaństwowienie

29.11.2011

Tusk i Sikorski przyjmują rolę listka figowego w niemieckiej Europie – tak o wypowiedzi ministra spraw zagranicznych w Berlinie pisze socjolog, prof. Jadwiga Staniszkis.

W felietonie dla Wirtualnej Polski znana badaczka przypomina, że Sikorski powtórzył w Niemczech opinie krążące od lat. „Powtórzył pomysły federalizacji kursujące wśród polityków niemieckich od miesięcy. Sama już dawno o nich pisałam. I to konkretniej niż Sikorski, który być może nie wszystko zapamiętał, co mu wkładano do głowy”- pisze socjolog.

„Pomysły federalizacji, o czym Sikorski już nie mówi, to także dalsze odpaństwowienie. Czy to przez radykalną regionalizację (już dziś tak ma być rozliczony pakiet stabilizacyjny) czy "zeuropeizowanie" (wyłączenie spod kontroli państw) regionów ważnych z powodów polityki klimatyzacyjnej i energetycznej. A także nowy pakiet środowiskowy, który mógłby zablokować i energetykę atomową i łupki” – zaznacza prof. Staniszkis.

Zdaniem socjolog, Tusk i Sikorski, przyjmują rolę listka figowego dla dominacji niemieckiej w Europie. Jednak autorka komentarza zaznacza, że zredukowanie Polski i innych krajów do roli państw związkowych (jak dzisiejsze landy w Niemczech) na pewno napotka opór i na Zachodzie Europy i w naszym regionie.

saż
[fot. PAP/A. Warżawa]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook