Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Staniszkis: System skonstruowany w imię bezkarności

23.09.2012

Nie stworzono skutecznych mechanizmów kontroli i monitoringu. Z jednej strony mamy tradycyjny, hierarchiczny układ polityki, a z drugiej strony istnieje układ sieciowych powiązań, mechanizmy prawnych wyłączeń i uniezależnianie ważnych obszarów działalności państwa – mów portalowi Stefczyk.info znana socjolog prof. Jadwiga Staniszkis.

Stefczyk.info: Zgodnie z ostatnimi informacjami rodziny śp. Anny Walentynowicz doszło do pomylenia ciała twórczyni „Solidarności”. To nie jej szczątki leżały w jej rodzinnym grobie. Rzuca to nowe światło na zaniedbania polskich władz po katastrofie smoleńskiej. Czy w Pani ocenie ta sprawa może zagrozić Donaldowi Tuskowi i jego formacji?

Prof. Jadwiga Staniszkis: Obawiam się, że już tyle ewidentnych dowodów porażającej bezsilności państwa i krętactwa funkcjonariuszy państwa przeszło bez echa, że to również nie będzie miało konsekwencji. Wydaje się, że jeśli takie informacje mają jakieś skutki to jest nim odwrócenie się ludzi od polityki w ogóle, a nie szukanie alternatywy. Ta sprawa, o którą Pan pyta, pokazuje, że od początku stronie rosyjskiej przekazano w całości sprawę badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Strona rosyjska natomiast, być może celowo, traktowała zwłoki Polaków w sposób nieodpowiedni. To wszystko jest porażające.

Dlaczego ludzie tego nie widzą?

Myślę, że oni mogą odpychać to od siebie z racji pewnego strachu. Gdyby wszystko zaczęli łączyć w całość, musieliby zbyt wiele odrzucić, zburzyć swoją małą stabilizację. Wydaje się, że oni się sami izolują, stosują blokadę poznawczą. W sprawie ekshumacji oraz śledztwa smoleńskiego to również w mojej ocenie wystąpi. Szczególnie, że przecież portale czy gazety prawicowe czytują ludzie, którzy i tak są przekonani. Inne media nie informują o tych sprawach w poetyce, która mogłaby poruszyć ludzi.

Jaką rolę w mechanizmie unikania odpowiedzialności przez władzę pełnią media?

Tu nie chodzi tylko o media. Cały system prawny w Polsce sprzyja nieodpowiedzialności władzy. Nie stworzono skutecznych mechanizmów kontroli i monitoringu. Z jednej strony mamy tradycyjny, hierarchiczny układ polityki, a z drugiej strony istnieje układ sieciowych powiązań, mechanizmy prawnych wyłączeń i uniezależnianie ważnych obszarów działalności państwa. Ostatnio walczyć z tym postanowił minister Jarosław Gowin.

Pani popiera jego działania?

W mojej ocenie robi to w sposób błędny. W USA dowody zebrane przeciwko mordercy, ale w sposób niezgodny z prawem, nie mogą posłużyć do procesu. Ja wolę taki stan rzeczy niż arbitralne decyzje poszczególnych osób. Jeśli prawo i procedury są złe, trzeba je zmienić. Nie można ich omijać. Sytuacja ministra Gowina pokazała bezradność osoby, która chce dotrzeć do prawdy. System jest skonstruowany w imię bezkarności i arbitralności. Władza tak się rozmyła, że jedynie arbitralnie podejmowane decyzje dają poczucie władzy ludziom rządzącym.

Co to oznacza?

To jest porażające, ponieważ w warunkach arbitralności wszystko jest nieszczelne. Nie można nikogo pociągać do odpowiedzialności. Jeśli nie zmieni się w kraju całej konstrukcji prawnej, nie tylko w sferze symbolicznej, ale w konkretnych rozwiązaniach, to będziemy mieli coraz bardziej demoralizującą ludzi bezkarność i poczucie bezradności. To również paraliżuje obywateli. Oni mają poczucie, że tyle jest wątków, w których należy alarmować, że nie wiadomo od czego zacząć. Z drugiej strony ludzie boją się przyjęcia radykalnej diagnozy, np. w wymiarze gospodarczym. Fakt, że my nie istniejemy, ponieważ nasz rozwój jest obecnie zależny od środków zewnętrznych, jest odrzucany. Nasz rozwój to jest pewna fikcja. Nie wiadomo, od którego końca zaczynać naprawę państwa. I to jest dramat.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook