Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Staniszkis: Postawiłabym na Wiplera

07.11.2014

„Z obecnie kandydujących wskazywałabym na Przemysława Wiplera. Znam go jeszcze z Kolibrów. Od zawsze miał w sobie charyzmę i potrzebę wolności, więc nie dziwię się, że wchodził w kolizje z aparatem Prawa i Sprawiedliwości” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Polska Times prof. Jadwiga Staniszkis.

Prof. Staniszkis zaznacza, że koncepcja sprawowania władzy w samorządzie przez maksymalnie dwie kadencje jest dobra. Za przykład daje prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz:

„U Gronkiewicz-Waltz zauważam zbyt duże oderwanie od codziennych problemów mieszkańców. Ona już nie spaceruje po tym mieście, nie słucha ludzi...”– mówi socjolog.

Podkreśla, że siła i prowadzenie w sondażach obecnej prezydent Warszawy bierze się ze słabości konkurentów:

"Potrzebne zmiany" jest niewystarczające. Trzeba powiedzieć, jakie konkretnie ma się pomysły. A tego od przeciwników Hanny Gronkiewicz-Waltz nie słyszę”– zaznacza.

Prof. Staniszkis wskazuje, że dobrym kandydatem na prezydenta Warszawy był Czesław Bielecki, choć z nie wszystkimi jego postulatami się zgadzała:

„Choć wspierałam Czesława Bieleckiego w czasie, gdy kandydował na prezydenta Warszawy, to byłam przeciwna jego postulatom zburzenia tej budowli. Ale jemu się pewne pomysły wybaczało, bo to był kandydat z wizją, kompetencjami i pasją”– podkreśla prof. Staniszkis i dodaje:

Rozmówczyni zaznaczyła, że Bielecki jest człowiekiem, którego nie interesują partyjne gry i gangi.

„On jest mniej więcej z mojego pokolenia. Mamy więcej wytrzymałości, potrzeby zostawienia po sobie jakiegoś śladu. Bielecki doskonale zna Warszawę, pracował w biurze urbanistycznym. Ma wyobraźnię, potrafi łączyć nowoczesność z tradycją. I, przede wszystkim, kocha to miasto”

Prof. Staniszkis ma jednak swojego faworyta, na którego - jej zdaniem – warto postawić.

„Z obecnie kandydujących wskazywałabym na Przemysława Wiplera. Znam go jeszcze z Kolibrów. Od zawsze miał w sobie charyzmę i potrzebę wolności, więc nie dziwię się, że wchodził w kolizje z aparatem Prawa i Sprawiedliwości” – stwierdza profesor.

Choć jak podkreśla, Wipler niepotrzebnie dał się wciągnąć w bojkę z policją. Dodatkowo jego obecne środowisko polityczne - KNP – to „ślepy zaułek”.

Prof. Staniszkis ma również pomysł dla Jacka Sasina, który ma szansę poprawić swój wynik wyborczy:

„Gdybym była Jackiem Sasinem, to z pewnością zwróciłabym się do Czesława Bieleckiego, do architektów, do ludzi, którzy znają się na planowaniu przestrzennym. I dociekałabym, jak to miasto można zagospodarować”wskazuje w rozmowie prof. Staniszkis.

polskatimes.pl, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook