Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Staniszkis: "Kiedy PiS był w opozycji i słaby, zawsze go broniłam"

23.07.2016

Trudniej jest w takiej spolaryzowanej sytuacji zmienić front. Człowiek wpada w pewne sformułowania, które nie są zupełnie neutralne, trudno się z nich wycofać. Ten styl rządzenia jest nie tylko niebezpieczny dla Polski, ale także dla Prawa i Sprawiedliwości. Zaskakujące i smutne jest to, że wielu ludziom się to podoba - stwierdziła w rozmowie w radiu TOK FM prof. Jadwiga Staniszkis.

Zapytana o to, co dla ustroju oznacza przyjęcie ustawy o Trybunale Konstytucyjny odpowiedziała, że każdy ma w tym jakiś interes.

"Nie wiem dokładnie, które poprawki zostały przyjęte i w jakim stopniu mamy do czynienia z jakimś kompromisem. W PiS-ie widać świadomość, że popełniono błąd. Ta reakcja sekretarza Rady Europejskiej apelującego do Komisji Weneckiej, żeby nie oceniać - to pokazuje, że albo są prowadzone jakieś negocjacje z Tuskiem i poprosił on tego sekretarza, żeby osłabić ten konflikt, bo Tusk też ma swój interes w wyborze na kolejną kadencję, co zależy od wniosku polskiego rządu. Z drugiej strony widać próbę wycofania się przy jednoczesnym nietraceniu twarzy. To jest naprawdę bardziej skomplikowana sprawa, bo jednak w wypadku PiS, oni uważają, że w formule „demokratyczne rządy prawa” kładą nacisk na demokratyczne. Nie prawo, ale uprawnienia większości. Z drugiej strony, uważam, że rządy prawa są kluczowe, że ważne jest prawo. W tej kwestii w Konstytucji rzeczywiście jest zapis, że TK musi procedować według ustawy. W sytuacji, kiedy ustawa jest przedmiotem procedowania, jest zaskarżona, jako niekonstytucyjna, to procedowanie według niej byłoby absurdem. Tutaj słusznie Trybunał używa argumentu racjonalności" - powiedziała prof. Staniszkis.

Prof. Staniszkis uważa, że obecnie problemem PiS jest to, jak nie stracić twarzy.

"Demokracja opiera się na współpracy poszczególnych instytucji, a jednocześnie ich niezależności i zaufaniu, że ta niezależność nie będzie użyta w sposób absurdalny. Myślę, że to jest taki moment krytyczny przy tym chorobliwym braku zaufania, przenoszonym na system polityczny. PiS nie jest w stanie wyjść z tej pułapki, którą sobie stworzył. Prezes Kaczyński mówi o publikacji wyroku jak o pewnym elemencie historii. Na zasadzie, że taki wyrok miał miejsce, ale nie orzekamy, czy był legalny, czy nie. To jest już krok do tyłu, ale ich problemem jest to, jak nie stracić twarzy i jak to jeszcze przeciągać".

Dodała również, że jest to kompromitacja działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

"Znam Jarosława Kaczyńskiego. Mam taką zasadę, że nie kłaniam się silnym, a jestem szczególnie uprzejma wobec słabych. Kiedy PiS był w opozycji i był słaby, zawsze go broniłam. Przeciwstawianie się silnym świadczy o wartości. Myślę, że tutaj chodzi o zakończenie tej sprawy i rozmycie jej na opinię publiczną. Najlepszym sposobem byłoby przyznanie się do błędu, powiedzenie, że zachowujemy swoje zdanie, ale uznajemy, ze warunkiem brzegowym jest podział władz i ich niezależność i ustępujemy. Naprawdę wszyscy by odetchnęli. Ten konflikt kompromituje ludzi, którzy działają wokół PiS i trudniej im później byłoby zmienić front. To jest mechanizm kontroli. To jest bardzo bolszewickie" - powiedziała publicystka. 

 

wkt/TOK FM

 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook