Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Staniszkis o rządzie Kopacz: Dla mnie to szok

24.09.2014

„Przy formowaniu rządu przez Ewę Kopacz wyraźnie widać logikę partyjną” - uważa prof. Jadwiga Staniszkis. Socjolog przyznaje, że nie sądziła, iż w Polsce może powstać jeszcze gorszy rząd niż gabinet Donalda Tuska. A jednak, stało się...

„Rząd Kopacz będzie gorszy niż gabinet Tuska. (…) Widać, że Kopacz, tworząc rząd, myślała o Platformie, a nie o Polsce. I to jest niebezpieczny sygnał. Dla mnie to szok. Myślałam, że już gorzej niż za Tuska nie będzie” — mówiła w rozmowie z Faktem prof. Staniszkis.

W jej ocenie dobór kandydatów „dobierano nie ze względu na kwalifikacje, ale po to, żeby wygasić frakcyjne walki w Platformie”. „To ustawienie Cezarego Grabarczyka i Grzegorza Schetyny, ten gest z podnoszeniem ich rąk – to było moim zdaniem żenujące. Bo przed Polską stoi wiele nowych wyzwań, a nie wydaje się, żeby ci ludzie byli w stanie im sprostać” - mówi socjolog. Dodaje, że „zmroziło ją wystąpienie Ewy Kopacz pytanej o sprzedaż broni Ukrainie”.

„Historyjka o kobiecie, która jak widzi zagrożenie, to pierwsze co robi to biegnie do domu i zamyka wszystkie drzwi, a nie wdaje się w walkę. Ta opowieść w połączeniu z wcześniejszą deklaracją prezydenta Bronisława Komorowskiego o niewłączeniu się – nawet symbolicznym – Polski do koalicji 40 państw walczących z kalifatem. To bardzo mocne sygnały, które zaprzeczają werbalnej solidarności z Ukrainą, które tworzył Donald Tusk. To jest żałosne i niebezpieczne” - mówi prof. Staniszkis.

Naukowiec negatywnie ocenia również nominację Teresy Piotrowskiej na szefową resortu spraw wewnętrznych. „Ja jej nie znam. Z internetu dowiedziałam się, że w swojej karierze była katechetką. To jest niesamowicie trudny resort. Tym bardziej, gdy widać, że Polska staje się miejscem, w którym wystarczy przyłożyć zapałkę. Ludzie już po prostu nie wytrzymują niedotrzymanych obietnic, które składał Tusk, choćby w sprawie śmieciówek. I tej biedy” — tłumaczy.

„Dla mnie to szok. Myślałam, że już gorzej niż za Tuska nie będzie” - kwituje prof. Staniszkis.

I trudno się dziwić tej reakcji. Rzeczywiście pierwsze sygnały wysyłane przez Ewę Kopacz są bardziej niż alarmujące...

ez
[Fot. Youtube.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook