Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Staniszkis: "Narasta niechęć do jedynowładztwa Tuska"

28.12.2013

"PO zagrożona jest nie tylko małostkowością lidera, ale także intensywnie uprawianym klientelizmem"

Kaczyński jest zdolny zjednoczyć prawicę. Gorzej jest z ludźmi, którzy go otaczają. Mówię o tych paniach, które szepczą mu do ucha, że zawsze były mu wierne i że nie można nagradzać zdrajców – mówi Rzeczpospolitej prof. Jadwiga Staniszkis. Socjolog mówi także:

O Polsce Razem Jarosława Gowina: „(…) dla niej sekwencja wyborów jest niewygodna. Jeżeli wszyscy jej liderzy wystartują w wyborach europejskich i nie daj Boże zdobędą mandaty, to zajęci nowym typem działalności nie będą mogli zbudować skutecznie działającej partii. Tak było z Pawłem Kowalem i PJN. A ugrupowanie Gowina najwięcej miałoby do powiedzenia w polityce krajowej. Tym bardziej że zamierza prezentować się jako partia nie oligarchiczna, tylko grupa przywódców, która ma konkretny i niestereotypowy program. Gdyby pokazali nową jakość w polityce, sięgnęli po młodych ekonomistów, wyeksponowali Annę Streżyńską, postawili na deregulację rynku, która oznacza mniejsze wydatki dla konsumentów, to mają szansę się przebić. Ale w programie europejskim nie ma na to miejsca”.

O strategii Platformy Obywatelskiej: „W PO widać strategię ostatnich okopów. Premier Donald Tusk otoczył się ludźmi w pełni od niego zależnymi, bez własnego zaplecza, takimi jak Ewa Kopacz. Poza tym przesunął Pawła Grasia, którego główną umiejętnością jest wpływanie na media, z rządu do partii. Prawdopodobnie jest to próba tworzenia sprzyjającego klimatu wokół PO, dzięki ręcznemu sterowaniu mediami. Już widać, jak zręcznie podrzucane są mediom materiały umożliwiające atakowanie poszczególnych ludzi, np. z PiS. To nie poprawi notowań Platformy, ale utrudni życie PiS”.

O marginalizacji Grzegorza Schetyny: „(…) sposób, w jaki Tusk go potraktował, jego mściwość i małostkowość, wielu ludziom w PO się nie podoba. Wystarczy posłuchać Jana Rulewskiego, który otwarcie mówi, że nie akceptuje oddania pełni władzy premierowi. Inni działacze myślą podobnie. Nieprzypadkowo podczas głosowania nad nowym zarządem partii Schetynę poparła prawie połowa Rady Krajowej. To dowodzi, że w PO narasta niechęć do jedynowładztwa Tuska, które on sam mylnie uważa za przywództwo. Zresztą PO zagrożona jest nie tylko małostkowością lidera, ale także intensywnie uprawianym klientelizmem. (…) Weźmy zapowiadaną zmianę kierunku wydawania ogromnych pieniędzy na zbrojenia. Kupujemy czołgi w Niemczech, robimy jakieś zakupy we Francji, a wszystko po to, żeby wesprzeć starania kilku osób, np. Radosława Sikorskiego, o posady”.

O perspektywie politycznej dla Prawa i Sprawiedliwości: „PiS powinno dążyć do zjednoczenia całej prawicy. To jest dla nich kluczowa sprawa. A jeżeli to jest niemożliwe, to przynajmniej powinna paść zapowiedź współpracy z Gowinem po wyborach. PiS pokazałoby w ten sposób swoją otwartość, a Gowin miałby perspektywę powrotu do układu rządzącego. (…) Jarosław Kaczyński jest do tego zdolny. Gorzej jest z ludźmi, którzy go otaczają. Mówię o tych paniach, które szepczą mu do ucha, że zawsze były mu wierne i że nie można nagradzać zdrajców. O starych działaczach, którzy wycinali lepszych od siebie i manipulowali prezesem. Oni wszyscy nie chcą zjednoczenia prawicy. A Kaczyński już nad tym nie panuje. Obawiam się, że powrót Adama Hofmana na stanowisko rzecznika partii jeszcze bardziej zabetonuje PiS”.

O otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego: „(…) jest otoczony przez tak ścisły kordon, że mało kto ma do niego dostęp. Być może on nawet nie zdaje sobie sprawy z realiów politycznych. Może nie wiedzieć, że konieczny jest strategiczny skok, nawet kosztem większego radykalizmu. I nie chodzi o takie działania jak sięganie po Piotra Glińskiego. Ta karta jest już zgrana. Wygrana wymaga dynamiki personalnej, programowej, wizerunkowej i wyciągnięcia ręki do polityków z młodszego pokolenia, jak np. Kowal, których się odepchnęło”.

O przyszłości Europy Plus: „Może wystawić listy do Parlamentu Europejskiego, ale nie widać tam ani spójności, ani zapału. Janusz Palikot, który popiera szefa frakcji europejskich liberałów, nie może aspirować do elektoratu lewicowego. Aleksander Kwaśniewski nie ma co liczyć na posadę europejską, m.in. dlatego że jego misja na Ukrainie okazała się nieskuteczna. (…) Myślę, że Kwaśniewski osiądzie na swoich bezpiecznych pieniądzach i nie będzie się angażował w Europę Plus. Tym bardziej że do tej inicjatywy przystąpili ludzie, którzy po prostu chcą dla siebie mandatów. Takie rzeczy się nie udają”.

O Polskim Stronnictwie Ludowym: „Ludowcy bez wątpienia tracą poparcie, ale na własne życzenie. Janusz Piechociński, ku mojemu zaskoczeniu, okazał się słaby w bieżącym rządzeniu. Jego partia nie przedstawiła żadnej koncepcji w sytuacji, gdy zmienia się wspólna polityka rolna Unii. (…) PSL traci wyborców m.in. na rzecz PiS, które dzisiaj lepiej rozumie problemy wsi. Ale PSL mimo wszystko przetrwa jako ugrupowanie parlamentarne. Tak więc paradoksalnie mimo głębokiego kryzysu rządzenia konieczna radykalna zmiana na scenie politycznej może się nie udać”.

źródło: rp.pl/run

fot. PAP/Jacek Bendarczyk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook