Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Staniszkis: Kopacz jest prowincjonalną lekarką

10.09.2014

„Ewa Kopacz jest prowincjonalną lekarką, która ani w opozycji, ani nigdzie indziej się nie zasłużyła. Nie wiem, jakim cudem zaszła aż tak wysoko” - mówi prof. Jadwiga Staniszkis w rozmowie z portalem Onet.pl.

W ocenie socjolog „sposób bycia Ewy Kopacz nie ma elementów wdzięku czy charyzmy”. „Jest dla mnie osobą żenującą i nie chciałabym jej widzieć jako premiera” - mówi Staniszkis.

W jej ocenie objęcie funkcji szefa rządu może skutkować rozbudzeniem konfliktu smoleńskiego. „Po to premier Donald Tusk ją wysunął - żeby wymusić na Prawie i Sprawiedliwości emocjonalną reakcję i powrót do przeszłości. A sama Kopacz? Była złym ministrem zdrowia - nie rozwiązała żadnych problemów. A jako marszałek Sejmu okazała się być wybitnie upartyjniona - blokowała racjonalne pomysły opozycji” - tłumaczy Staniszkis.

Dodaje, że „znowu wróci problem jej kłamstewek związanych z sekcjami zwłok po katastrofie smoleńskiej”. „Ten powrót do przeszłości może się jednak przyczynić do pogorszenia wyniku PiS-u” - wskazuje.

Zdaniem socjolog objęcie funkcji szefa rządu przez Ewę Kopacz jest tym bardziej niepokojące, że obecnie Polska przechodzi trudny czas. „Ona (E. Kopacz – red.) jest osobą, która jako polityk niczym się nie wyróżniła - tego typu osoby nie powinny w tak trudnym momencie pełnić tak ważnych funkcji. Tym bardziej że do końca kadencji został jeszcze rok, a Donald Tusk zostawił państwo w złym stanie, o czym na taśmach mówili nawet jego bliscy współpracownicy. Należało więc znaleźć w szeregach Platformy Obywatelskiej kogoś, kto wiedziałby, gdzie znajdują się słabe punkty państwa. Tu wymieniłabym Krzysztofa Kwiatkowskiego - dziś prezesa Najwyższej Izby Kontroli - który zdobył autorytet także w oczach opozycji, a to dzięki szeregowi raportów dot. problemów państwa” - przekonuje Staniszkis.

W jej ocenie „Kwiatkowski byłby dobrym urzędnikiem publicznym - w mniejszym stopniu politykiem - który starałby się to państwo doprowadzić do elementarnych standardów funkcjonowania. „Nie sądzę, aby Kopacz była do tego zdolna” - kwituje Staniszkis.

TK,Onet.pl
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook