Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Staniszkis: Komorowski zrobił bardzo mało

16.05.2015

Prof. Jadwiga Staniszkis przyznała w rozmowie z „Faktem”, że będzie głosowała na Andrzeja Dudę. Choć socjolog dostrzega słabsze strony kandydatury tego polityka, zaznacza, że to lepszy wybór niż udzielenie poparcia urzędującemu prezydentowi.

„Staram się być niezależna, zostawiam więc sobie prawo krytyki także Andrzeja Dudy, choć będę na niego głosować. Chciałabym, żeby wygrał, ale też wyłapuję jego słabe punkty” - mówi prof. Jadwiga Staniszkis.

Socjolog zwraca uwagę, że Komorowski „jako prezydent zrobił bardzo mało”. „Wydawało się, że w centrum jego zainteresowania są armia i zbrojenia, a teraz wszyscy zwracają uwagę na słabość strukturalną armii, zbyt wielu dowódców, zbyt mało i słabo wyszkolonych żołnierzy. (...)_ Komorowski chwali się również wprowadzeniem rozwiązań dla rodzin – padło oczywiście wiele haseł o pomocy dla rodzin, ale właściwe zmiany wprowadził tak naprawdę Władysław Kosiniak-Kamysz jako minister pracy” - podkreśla prof. Staniszkis.

Pani profesor przyznaje, że Andrzej Duda byłby lepszym prezydentem, ale podchodzi krytycznie do niektórych działań sztabu wyborczego kandydata PiS. „Duda jest trochę zbyt mało konkretny. Nie ma tej pasji, tej wściekłości, którą w tej sytuacji powinno się mieć. Na razie i on, i jego sztab są za powolni w reagowaniu na nowe sytuacje. Nie nawiązał np. natychmiast kontaktu z Pawłem Kukizem i pozwolił, by to Komorowski przejął inicjatywę” - mówi Staniszkis.

Rozmówczyni „Faktu” podkreśla, że choć miała nadzieję na dobry wynik Pawła Kukiza, to jednak byłaby przerażona jego wygraną. „Kukiz jest tym impulsem, rodzajem emocji, która wzbudza nadzieję, że zmiana jest możliwa. I że to źle działające, rozrośnięte państwo i nieruchawe partie da się naruszyć. Ale gdyby został prezydentem, byłabym zaniepokojona, bo nie jest jeszcze gotowy do tej roli. Nie sądzę też, by to było jego ambicją.” - tłumaczy prof. Staniszkis.

Socjolog przyznaje, że wynik Andrzeja Dudy w I turze wyborów prezydenckich nie był dla niej zaskoczeniem. „Jest mniej więcej równy poparciu PiS. Niski wynik i porażka Komorowskiego była szokiem, bo to było o połowę mniej niż się wszyscy spodziewali. Błędem Komorowskiego było to, że nie stanął do debaty” - podkreśla Staniszkis.

gah/Fakt

[fot. YouTube]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook