Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Śpiewak wali w Lisa: Jego słowa są żenujące

23.11.2015

„Nie powinienem tego komentować. To pokazuje, kim są ludzie i jak myślą o świecie”.

Prof. Paweł Śpiewak uważa, że słowa Janusza Palikota i Tomasza Lisa są żenujące. Obaj zaatakowali Śpiewaka po ty, jak przekonywał, że zmiany w Trybunale Konstytucyjnym wpisują się z to, co widać w polskiej polityce od lat. Lis nazwał Śpiewaka podlizuchem PiS, a Palikot dodał, że przemawia przez pana "pisowski strach jak u każdego Żyda".

„Nie powinienem tego komentować, ale nie sposób nie uznać tych wypowiedzi za żenujące. To nawet nie pokazuje, kim ja jestem, ale kim są ludzie, którzy takie słowa wypowiadają, i jak myślą o świecie, i - co bardzo prawdopodobne - myślą o sobie. To w psychologii określa się jako test projekcyjny” - tłumaczy „Super Expressowi” socjolog.

Dodaje, że Palikot jest antysemicki od lat. „Wiem, że Palikot od lat jest antysemitą. Od Janusza Palikota do ONR nie jest już tak daleko. Mam nadzieję, że wywoła to jakąś reakcję u ludzi, którzy go kiedyś popierali” - tłumaczy.

Śpiewak znów studzi emocje wokół TK. „Zrozumiałe są niepokoje i przekonanie, że przy Trybunale Konstytucyjnym nie należy manipulować. Nie można jednak robić z tego skrajnej histerii, w której ochoczo nadużywa się słowa totalitaryzm. Z pojęcia, które jest bardzo poważne i nośne w myśli politycznej, staje się ono zwykłym epitetem. W tej histerii nie dostrzega się też błędów drugiej strony, bo przecież w sprawie TK także Platforma ma tu swoje na sumieniu” - tłumaczy.

„Zawłaszczanie państwa jest stałym elementem krajobrazu politycznego w Polsce. Każde środowisko polityczne buduje swoją tożsamość nie przez afirmację, ale przez odrzucenie. To najważniejszy element dyskursu publicznego i uprawiania polityki. Żadna ze stron nie szuka porozumienia, ale walki. Jak pani Kopacz mówiła o zgodzie narodowej, to lewą rękę wyciągała, a w prawej trzymała nóż. Tyle że jest to bardzo destrukcyjne. Nie chcę powiedzieć, że polityka jest dla grzecznych dzieci, ale tak się nie da rządzić państwem. Ono jest cały czas traktowane jako coś obcego, co musi zostać zdobyte. Jakakolwiek ciągłość instytucji jest nie do pomyślenia” - tłumaczy.

I wyjaśnia, że PiS chce obecnie odbić instytucje państwowe, by je obudować. „W przypadku PiS chodzi o przekonanie, że wszelkie instytucje zostały zagarnięte przez poprzednie ekipy, które doprowadziły państwo do ruiny, i żeby państwo naprawić, najpierw musimy je odbić” - podkreśla prof. Śpiewak.

ez

[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook