Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Śpiewak: "PiS ma pomysł na zmianę kształtu polskiej klasy średniej"

18.06.2016

Wprowadzenie bardziej surowego Kodeksu karnego, silniejszych metod inwigilacji społeczeństwa, niszczenie systemu prawnego poprzez działania wokół Trybunału Konstytucyjnego - wszystko to są sposoby na zniszczenie państwa, a nie na jego wzmocnienie - mówi w rozmowie z "Super Expressem" prof. Paweł Śpiewak, socjolog.

"Kaczyński - ma Mateuszem Morawieckim - mówi nam, że potrzebujemy reindustrializacji gospodarki i olbrzymich inwestycji. Na razie jest więcej słów niż czynów. A jeśli są jakieś działania, to mają one wyłącznie charakter wymiany kadry kierowniczej, bez zmian samego mechanizmu rządzenia. Czy to zmiana elity na lepsze? Nie jestem tego pewien - uważa prof. Śpiewak.

Socjolog odniósł się do idei IV RP. Jego zdaniem zostało to źle zapamiętane i ma bardzo złą opinię wśród społeczeństwa.

"Niczego istotnego wówczas nie zbudowano. Może poza stworzeniem dodatkowych narzędzi represyjnych w postaci CBA. W związku z tym mówienie o jakichkolwiek podwalinach VI RP to zwykłe gadanie. To bajki bez konkretów, które prezes Kaczyński opowiada wraz ze swoimi współpracownikami" - mówi profesor.

Jak stwierdził na łamach "Super Expressu", Prawo i Sprawiedliwość nie może żyć bez wojny plemiennej, bez wojny ideologicznej ta partia nie może istnieć. Zauważa również kilka spraw, które - jego zdaniem - wymagają głębokiego remontu.

"Po wejściu do UE nastąpiła w Polsce wielka zmiana prawna. Jednak te przemiany dokonują się w sposób ewolucyjny. Być może powinny być one bardziej wyraziste, choć nie bardzo wierzę w sam sens ich przeprowadzania. Lepiej żyć własnymi wadami i ograniczeniami niż złudnymi i wątpliwymi projektowi odnowy" - powiedział socjolog.

Zapytany o to, skąd bierze się słabość opozycji powiedział, że jej podstawowym problemem jest kryzys Platformy Obywatelskiej.

 "Gołym okiem widać walki wewnętrzne, jakie toczą się w tej partii. Problemem jest także wiarygodność ugrupowania, na którego czele stoi Grzegorz Schetyna. Ta wiarygodność spadła z 50 proc. do 12 proc. - zauważa profesor Śpiewak.

"Gorszą klęskę poniosła tylko AWS. Osiem lat rządów bardzo dużo kosztowało PO" - dodaje.

wkt/Super Express

 

[fot. youtube.com ]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook