Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Śpiewak: "PiS ma pomysł na zmianę kształtu polskiej klasy średniej"

18.06.2016

Wprowadzenie bardziej surowego Kodeksu karnego, silniejszych metod inwigilacji społeczeństwa, niszczenie systemu prawnego poprzez działania wokół Trybunału Konstytucyjnego - wszystko to są sposoby na zniszczenie państwa, a nie na jego wzmocnienie - mówi w rozmowie z "Super Expressem" prof. Paweł Śpiewak, socjolog.

"Kaczyński - ma Mateuszem Morawieckim - mówi nam, że potrzebujemy reindustrializacji gospodarki i olbrzymich inwestycji. Na razie jest więcej słów niż czynów. A jeśli są jakieś działania, to mają one wyłącznie charakter wymiany kadry kierowniczej, bez zmian samego mechanizmu rządzenia. Czy to zmiana elity na lepsze? Nie jestem tego pewien - uważa prof. Śpiewak.

Socjolog odniósł się do idei IV RP. Jego zdaniem zostało to źle zapamiętane i ma bardzo złą opinię wśród społeczeństwa.

"Niczego istotnego wówczas nie zbudowano. Może poza stworzeniem dodatkowych narzędzi represyjnych w postaci CBA. W związku z tym mówienie o jakichkolwiek podwalinach VI RP to zwykłe gadanie. To bajki bez konkretów, które prezes Kaczyński opowiada wraz ze swoimi współpracownikami" - mówi profesor.

Jak stwierdził na łamach "Super Expressu", Prawo i Sprawiedliwość nie może żyć bez wojny plemiennej, bez wojny ideologicznej ta partia nie może istnieć. Zauważa również kilka spraw, które - jego zdaniem - wymagają głębokiego remontu.

"Po wejściu do UE nastąpiła w Polsce wielka zmiana prawna. Jednak te przemiany dokonują się w sposób ewolucyjny. Być może powinny być one bardziej wyraziste, choć nie bardzo wierzę w sam sens ich przeprowadzania. Lepiej żyć własnymi wadami i ograniczeniami niż złudnymi i wątpliwymi projektowi odnowy" - powiedział socjolog.

Zapytany o to, skąd bierze się słabość opozycji powiedział, że jej podstawowym problemem jest kryzys Platformy Obywatelskiej.

 "Gołym okiem widać walki wewnętrzne, jakie toczą się w tej partii. Problemem jest także wiarygodność ugrupowania, na którego czele stoi Grzegorz Schetyna. Ta wiarygodność spadła z 50 proc. do 12 proc. - zauważa profesor Śpiewak.

"Gorszą klęskę poniosła tylko AWS. Osiem lat rządów bardzo dużo kosztowało PO" - dodaje.

wkt/Super Express

 

[fot. youtube.com ]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook