Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Rybiński: Zachód ma narzędzia nacisku na Kreml

03.03.2014

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Zachód patrzy na działania Rosji na Krymie i załamuje ręce ostrzegając Moskwę. Czy świat zachodni ma realne narzędzia ekonomicznego uderzenia w Kreml?

Prof. Krzysztof Rybiński: Paleta narzędzi nacisku na Rosję jest dość szeroka. Wachlarz możliwości zaczyna się od wydawania komunikatów, co już miało miejsce. Drugim etapem są miękkie decyzje dotyczące odwoływania różnych wydarzeń, np. szczytu G8. To już także miało miejsce. Trzecim etapem jest wykluczenie Rosji z niektórych organizacji międzynarodowych, jak OECD, WTO, G8, G20. To jeszcze nie miało miejsca, ale o tym się już mówi. Jednak z punktu widzenia Rosji to wszystko nie ma zapewne szczególnego znaczenia.

Możliwe są zatem kolejne kroki?

Następnie można sięgać po restrykcje gospodarcze dotyczące kraju – np. wstrzymanie wymiany handlowej w pewnych obszarach, kluczowych dla Rosji, czy blokadę transferu kapitału między rosyjskim systemem bankowym a bankami świata Zachodu. O tym się jeszcze nie mówi, ale to ostatnie narzędzie może być dość dotkliwe. Takie sankcje były już stosowane wobec Iranu. Praktyka zatem jest i wiadomo, że takie narzędzia są skuteczne. Następnym krokiem może być zakaz wjazdu na tereny Zachodu dla większości ważnych polityków rosyjskich, włącznie z prezydentem Putinem. Można również zamrozić aktywa rosyjskie, albo osobiste majątki ludzi władzy.

To jest możliwe?

Na to musiałaby się zgodzić również Szwajcaria, ponieważ decyzje samej Unii Europejskiej w tej mierze byłyby nie wystarczające. Jak widać mamy szeroki wachlarz możliwych działań wymierzonych w interesy rosyjskie. Skorzystanie z tych mechanizmów może być bardzo dotkliwe dla Moskwy. Trzeba jednak pamiętać, że te instrumenty generują również koszty dla biznesu europejskiego czy amerykańskiego.

Z czym wiążą się te koszty?

Rosja jest ważnym dostawcą energii. W reakcji na sankcje i presję ekonomiczną Kreml może wstrzymać dostawy prądu, czy ograniczyć swój rynek w obszarach bardzo ważnych dla Europy. W ten sposób może zwiększać koszty Zachodu. Można się zatem spodziewać, że przed obraniem twardego kursu wobec Rosji protestować będą potężni biznesmeni zachodni. Zapewne więc wprowadzenie sankcji wobec Moskwy nie będzie łatwe. Jeśli jednak Putin będzie dalej eskalował konflikt, nie wykluczone, że jednak po te sankcje ktoś sięgnie.

Media informują o spadku kursu rubla w Rosji. Czy to może być również narzędziem nacisku na Moskwę?

Trzeba pamiętać, że Rosja ma potężną nadwyżkę w handlu, ponieważ jest eksporterem surowców energetycznych, ropy i gazu. Jeśli chodzi o silne osłabienie rubla, to tak długo jak nie wywoła to paniki w Rosji, ta sytuacja jest dla Rosji korzystna. W tej sytuacji przecież za każdą ilość gazu czy ropy Moskwa otrzyma więcej rubli niż poprzednio. Taki kryzys powoduje znacznie wyższe wpływy i możliwości działania Rosji. Samo osłabienie rubla, jeśli nie wywoła strachu Rosjan, nie musi być niedobre dla interesów Putina czy Rosji.

Jeśli Zachód nie zastosuje sankcji i narzędzi ekonomicznego nacisku na Kreml Rosja może jeszcze zarobić na wojnie?

Na razie rynki dostrzegły zagrożenie nieregularności dostaw surowców do Europy, a ceny ropy zostały podniesione przez spekulantów. W kontraktach długoterminowych, które wcześniej podpisała Rosja, tych wzrostów nie ma, ale jeśli w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego ceny pozostaną wysokie, to Rosja rzeczywiście może na tym zarobić. Zarobić mogą oligarchowie, służby specjalne, które czerpią korzyści z handlu surowcami. Nie wykluczam, że ludzie podejmujący decyzje dotyczące agresji na Ukrainie zanim działania wojska się zaczęły sprzedali akcje czy rozpoczęli grę spekulacyjną. Oni na tym również mogli zarobić bardzo duże pieniądze. Jeśli ktoś z decydentów w piątek wiedział, co w weekend się wydarzy, mógł kilka dni wcześniej zarobić na ruchach giełdowych setki milionów dolarów. Okazje do zarobku na działaniach, które mają już znamiona wojny, i dla Rosji, i dla aktorów tej agresji są bardzo duże. Nie sądzę, by oni mieli stracić na tym, co się dzieje.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook