Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: pomoc, ale dla banków i deweloperów

02.12.2013

Rozmowa z ekonomistą, były, prezesem NBP prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Od 2014 roku rusza kolejny program rządowego wsparcia dla osób młodych, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Jak pan ocenia program "Mieszkanie dla Młodych"?

Prof. Krzysztof Rybiński: Programy wsparcia kupna mieszkania przez młodych ludzi nie są kierowane do osób ubogich. To wsparcie otrzymują osoby średnio zamożne i zamożne. Tylko one mają zdolność kredytową. I dlatego ja takich programów nie oceniam dobrze. Państwo powinno wspierać przede wszystkim ludzi ubogich, a nie takich, którzy są w stanie uzyskiwać spore dochody. Efektem rządowego programu nie jest to, że mieszkanie kupi osoba, które nie mogła mieć mieszkania. Efekt będzie taki, że ktoś kupi sobie większe mieszkanie, a nie mniejsze. On dzięki rządowemu wsparciu dostanie większy kredyt. Polskiego państwa nie stać natomiast na to, by wspierać osoby nieubogie, by mogły one kupić mieszkanie. Te pieniądze można było spożytkować w znacznie lepszy sposób.

Jakie efekty ten program będzie miał dla rynku mieszkaniowego w Polsce?

Takie programy sprzyjają wzrostowi cen nieruchomości, tworzą czasem nawet bańki spekulacyjne. One po pęknięciu czynią wiele szkód. Obecnie młodzi ludzie zachęceni takimi rządowymi programami, zamiast zdecydować się na wynajem zaciągają duży kredyt na kupno swojej nieruchomości.

To źle?

Ten kredyt wiąże młodych ludzi. Oni często kupują niesprzedawalne mieszkania, których - zgodnie z umowami kredytowymi - nie można wynająć. Młody człowiek na początku kariery, gdy powinien być elastyczny i mobilny, staje się uwiązanym. Młodzi ludzie nie powinni być uwiązani, bowiem to ogranicza jego możliwości zawodowe. Ten program ogranicza możliwości młodzieży, generuje poważne zagrożenia finansowe. W mojej ocenie ten program przynosi wiele szkód i mało pożytków.

Po co w takim razie rządowi taki program?

Władze lubią takie programy, bowiem one na krótko wzmacniają koniunkturę. Dzięki temu programowi ludzie wezmą więcej kredytów mieszkaniowych, kupionych zostanie więcej mieszkań. Politycy spiją śmietankę popularności, ale na dłuższą metę zostaną długi. A pokolenie młodych ludzi przez zadłużenie będzie musiało się rozwijać wolniej, będzie obciążonych kredytami.

Program skierowany do ludzi biednych to również negatywny pomysł, czy coś potrzebnego?

Programy budownictwa socjalnego, dla biednych ludzi, są potrzebne. Program wspierania banków, dopłatami do kredytów to pomysł szkodliwy. Te dwa programy są czym innym. Program budownictwa socjalnego ma znaczenie m.in. po to, by ludziom biednym umożliwić migrację w regiony, w których mogą oni znaleźć prace. Pomoc rządowa, której celem jest umożliwienie ludziom podjęcia pracy tam, gdzie ona jest, są potrzebna. Pomoc polegająca na tym, że ktoś kupi nie 50-metrowe mieszkanie ale 60-metrowe nie ma sensu. To jest absurd. W Polsce takie pomysły się prowadzi. Te programy wspierają deweloperów i banki, szkodząc tych, którzy decydują się na kredyt.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook