Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Rybiński: Szkoda jest zauważalna

07.10.2014

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Przez opóźnienie w działaniu Rządowego Centrum Legislacji prawo dotyczące unikania opodatkowania i przenoszenia zysków do tzw. rajów podatkowych ukazało się zbyt późno. Skarb państwa może na tym stracić aż 3 mld złotych w przyszłym roku. Jak Pan ocenia te doniesienia?

Prof. Krzysztof Rybiński: Nie znam kulisów tej sprawy. Nie wiem, czy to jest urzędnicze zaniedbanie, czy też efekt bardzo przemyślanego lobbingu tych, którym zależy, by przepisy weszły w życie jak najpóźniej. Należy dopuścić, że obie te możliwości są prawdopodobne. Nie wiemy, co działo się w tle. Bardzo trudno natomiast wytłumaczyć, dlaczego przepisy, które mają tak duże znaczenie dla polskiego budżetu, nie są objęte specjalnym nadzorem. Tu mowa o 3 mld złotych, czyli kwocie zauważalnej w skali państwa. Takich rzeczy należy pilnować.

Jak zatem wyjaśnić tę sprawę? Czego Pan oczekuje?

Rozumiem, że w Sejmie zostanie podjęta próba naprawienia tej sytuacji, by te przepisy weszły w życie zgodnie z planem. Być może to się uda. To kwestia zgodności tych działań z konstytucją i prawem. Być może jednak ktoś kiedyś przyjrzy się całej sytuacji i przeanalizuje procedurę uchwalania prawa w Polsce. Ta sprawa pokazuje bałaganiarstwo. W ostatnich latach powstało wiele analiz i opracowań dotyczących legislacji. Widać, że ona działa źle. Wiele prac nad prawem toczy się zbyt szybko, często bez rzetelnych konsultacji społecznych. Proces legislacyjny w Polsce wymaga naprawy. Omawiana przez nas sytuacja potwierdza wniosek, że należałoby przemodelować sposób uchwalania prawa w Polsce, szczególnie w przypadkach ważnych dla państwa.

Rozwiązania proponowane przez rząd Pana zdaniem są korzystne?

Jestem bardzo sceptyczny wobec tej metody walki z szarą strefą, którą podejmuje nasz aparat skarbowy. Ta metoda polega na tym, że podnosi się podatki i wprowadza coraz większe sankcje za nieprzestrzeganie przepisów. Podatkowa opresyjność polskiego państwa rośnie. To skutkuje tym, że rozrasta się szara strefa, bo Polacy potrafią kombinować, a wielkie firmy i tak znajdą sposób, by obejść przepisy i nie płacić podatków w Polsce. A jeśli będzie im już naprawdę ciężko to zawsze mogą przenieść produkcję z Polski.

Jak zatem działać?

Nie tędy droga. Najlepszym sposobem zbierania podatków, wspierania gospodarki jest wprowadzenie prostych, przejrzystych, niskich powszechnych podatków. Obecnie mamy podatki skomplikowane, wysokie i połączone z opresyjnością państwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook