Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Rybiński: Szkoda jest zauważalna

07.10.2014

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Przez opóźnienie w działaniu Rządowego Centrum Legislacji prawo dotyczące unikania opodatkowania i przenoszenia zysków do tzw. rajów podatkowych ukazało się zbyt późno. Skarb państwa może na tym stracić aż 3 mld złotych w przyszłym roku. Jak Pan ocenia te doniesienia?

Prof. Krzysztof Rybiński: Nie znam kulisów tej sprawy. Nie wiem, czy to jest urzędnicze zaniedbanie, czy też efekt bardzo przemyślanego lobbingu tych, którym zależy, by przepisy weszły w życie jak najpóźniej. Należy dopuścić, że obie te możliwości są prawdopodobne. Nie wiemy, co działo się w tle. Bardzo trudno natomiast wytłumaczyć, dlaczego przepisy, które mają tak duże znaczenie dla polskiego budżetu, nie są objęte specjalnym nadzorem. Tu mowa o 3 mld złotych, czyli kwocie zauważalnej w skali państwa. Takich rzeczy należy pilnować.

Jak zatem wyjaśnić tę sprawę? Czego Pan oczekuje?

Rozumiem, że w Sejmie zostanie podjęta próba naprawienia tej sytuacji, by te przepisy weszły w życie zgodnie z planem. Być może to się uda. To kwestia zgodności tych działań z konstytucją i prawem. Być może jednak ktoś kiedyś przyjrzy się całej sytuacji i przeanalizuje procedurę uchwalania prawa w Polsce. Ta sprawa pokazuje bałaganiarstwo. W ostatnich latach powstało wiele analiz i opracowań dotyczących legislacji. Widać, że ona działa źle. Wiele prac nad prawem toczy się zbyt szybko, często bez rzetelnych konsultacji społecznych. Proces legislacyjny w Polsce wymaga naprawy. Omawiana przez nas sytuacja potwierdza wniosek, że należałoby przemodelować sposób uchwalania prawa w Polsce, szczególnie w przypadkach ważnych dla państwa.

Rozwiązania proponowane przez rząd Pana zdaniem są korzystne?

Jestem bardzo sceptyczny wobec tej metody walki z szarą strefą, którą podejmuje nasz aparat skarbowy. Ta metoda polega na tym, że podnosi się podatki i wprowadza coraz większe sankcje za nieprzestrzeganie przepisów. Podatkowa opresyjność polskiego państwa rośnie. To skutkuje tym, że rozrasta się szara strefa, bo Polacy potrafią kombinować, a wielkie firmy i tak znajdą sposób, by obejść przepisy i nie płacić podatków w Polsce. A jeśli będzie im już naprawdę ciężko to zawsze mogą przenieść produkcję z Polski.

Jak zatem działać?

Nie tędy droga. Najlepszym sposobem zbierania podatków, wspierania gospodarki jest wprowadzenie prostych, przejrzystych, niskich powszechnych podatków. Obecnie mamy podatki skomplikowane, wysokie i połączone z opresyjnością państwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook