Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Szkoda jest zauważalna

07.10.2014

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Przez opóźnienie w działaniu Rządowego Centrum Legislacji prawo dotyczące unikania opodatkowania i przenoszenia zysków do tzw. rajów podatkowych ukazało się zbyt późno. Skarb państwa może na tym stracić aż 3 mld złotych w przyszłym roku. Jak Pan ocenia te doniesienia?

Prof. Krzysztof Rybiński: Nie znam kulisów tej sprawy. Nie wiem, czy to jest urzędnicze zaniedbanie, czy też efekt bardzo przemyślanego lobbingu tych, którym zależy, by przepisy weszły w życie jak najpóźniej. Należy dopuścić, że obie te możliwości są prawdopodobne. Nie wiemy, co działo się w tle. Bardzo trudno natomiast wytłumaczyć, dlaczego przepisy, które mają tak duże znaczenie dla polskiego budżetu, nie są objęte specjalnym nadzorem. Tu mowa o 3 mld złotych, czyli kwocie zauważalnej w skali państwa. Takich rzeczy należy pilnować.

Jak zatem wyjaśnić tę sprawę? Czego Pan oczekuje?

Rozumiem, że w Sejmie zostanie podjęta próba naprawienia tej sytuacji, by te przepisy weszły w życie zgodnie z planem. Być może to się uda. To kwestia zgodności tych działań z konstytucją i prawem. Być może jednak ktoś kiedyś przyjrzy się całej sytuacji i przeanalizuje procedurę uchwalania prawa w Polsce. Ta sprawa pokazuje bałaganiarstwo. W ostatnich latach powstało wiele analiz i opracowań dotyczących legislacji. Widać, że ona działa źle. Wiele prac nad prawem toczy się zbyt szybko, często bez rzetelnych konsultacji społecznych. Proces legislacyjny w Polsce wymaga naprawy. Omawiana przez nas sytuacja potwierdza wniosek, że należałoby przemodelować sposób uchwalania prawa w Polsce, szczególnie w przypadkach ważnych dla państwa.

Rozwiązania proponowane przez rząd Pana zdaniem są korzystne?

Jestem bardzo sceptyczny wobec tej metody walki z szarą strefą, którą podejmuje nasz aparat skarbowy. Ta metoda polega na tym, że podnosi się podatki i wprowadza coraz większe sankcje za nieprzestrzeganie przepisów. Podatkowa opresyjność polskiego państwa rośnie. To skutkuje tym, że rozrasta się szara strefa, bo Polacy potrafią kombinować, a wielkie firmy i tak znajdą sposób, by obejść przepisy i nie płacić podatków w Polsce. A jeśli będzie im już naprawdę ciężko to zawsze mogą przenieść produkcję z Polski.

Jak zatem działać?

Nie tędy droga. Najlepszym sposobem zbierania podatków, wspierania gospodarki jest wprowadzenie prostych, przejrzystych, niskich powszechnych podatków. Obecnie mamy podatki skomplikowane, wysokie i połączone z opresyjnością państwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook