Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Szkoda jest zauważalna

07.10.2014

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Przez opóźnienie w działaniu Rządowego Centrum Legislacji prawo dotyczące unikania opodatkowania i przenoszenia zysków do tzw. rajów podatkowych ukazało się zbyt późno. Skarb państwa może na tym stracić aż 3 mld złotych w przyszłym roku. Jak Pan ocenia te doniesienia?

Prof. Krzysztof Rybiński: Nie znam kulisów tej sprawy. Nie wiem, czy to jest urzędnicze zaniedbanie, czy też efekt bardzo przemyślanego lobbingu tych, którym zależy, by przepisy weszły w życie jak najpóźniej. Należy dopuścić, że obie te możliwości są prawdopodobne. Nie wiemy, co działo się w tle. Bardzo trudno natomiast wytłumaczyć, dlaczego przepisy, które mają tak duże znaczenie dla polskiego budżetu, nie są objęte specjalnym nadzorem. Tu mowa o 3 mld złotych, czyli kwocie zauważalnej w skali państwa. Takich rzeczy należy pilnować.

Jak zatem wyjaśnić tę sprawę? Czego Pan oczekuje?

Rozumiem, że w Sejmie zostanie podjęta próba naprawienia tej sytuacji, by te przepisy weszły w życie zgodnie z planem. Być może to się uda. To kwestia zgodności tych działań z konstytucją i prawem. Być może jednak ktoś kiedyś przyjrzy się całej sytuacji i przeanalizuje procedurę uchwalania prawa w Polsce. Ta sprawa pokazuje bałaganiarstwo. W ostatnich latach powstało wiele analiz i opracowań dotyczących legislacji. Widać, że ona działa źle. Wiele prac nad prawem toczy się zbyt szybko, często bez rzetelnych konsultacji społecznych. Proces legislacyjny w Polsce wymaga naprawy. Omawiana przez nas sytuacja potwierdza wniosek, że należałoby przemodelować sposób uchwalania prawa w Polsce, szczególnie w przypadkach ważnych dla państwa.

Rozwiązania proponowane przez rząd Pana zdaniem są korzystne?

Jestem bardzo sceptyczny wobec tej metody walki z szarą strefą, którą podejmuje nasz aparat skarbowy. Ta metoda polega na tym, że podnosi się podatki i wprowadza coraz większe sankcje za nieprzestrzeganie przepisów. Podatkowa opresyjność polskiego państwa rośnie. To skutkuje tym, że rozrasta się szara strefa, bo Polacy potrafią kombinować, a wielkie firmy i tak znajdą sposób, by obejść przepisy i nie płacić podatków w Polsce. A jeśli będzie im już naprawdę ciężko to zawsze mogą przenieść produkcję z Polski.

Jak zatem działać?

Nie tędy droga. Najlepszym sposobem zbierania podatków, wspierania gospodarki jest wprowadzenie prostych, przejrzystych, niskich powszechnych podatków. Obecnie mamy podatki skomplikowane, wysokie i połączone z opresyjnością państwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook