Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Przyszłość rysuje się mniej różowo

18.09.2014

Rozmowa z ekonomistą, prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: W czasie słynnej i skandalicznej rozmowy Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem, szef MSW rysuje scenariusz, w którym wyniki wyborów zależą od stanu ekonomicznego państwa. Czy pod władzą tyka ekonomiczna bomba?

Prof. Krzysztof Rybiński: Obecnie nastroje społeczne są dobre. Pokazują to wyniki badań, czy diagnozy społecznej, czy najświeższe badania dotyczące poziomu zadowolenia z życia. Nie widać w nastrojach społecznych tykającej bomby. Jednak przyszłość rysuje się już mniej różowo. Coraz więcej osób to sobie uświadamia. Mamy ryzyko recesji w Europie Zachodniej, wojnę po naszej wschodniej stronie. To powoduje, że może dojść do nasilenia się ryzyka. A przez to polska gospodarka może zacząć tonąć. Wtedy ludzie, którzy obecnie czują się dobrze, zaciągają kredyty, kupią telewizory, samochody itd., mogą się wystraszyć.

Na razie jednak takiego zagrożenia nie widać?

Mamy ostrzeżenie, w postaci danych o produkcji. Jej spadek w sierpniu zaskoczył, co pokazuje, że najbliższe kwartały mogą być trudniejsze. One mogą zmienić dobre dziś nastroje społeczne.

Zagrożenie, o którym Pan mówi, to kwestia tygodni, miesięcy, lat?

Trendy nie są łatwe do przewidzenia. Sytuacja gospodarcza w Europie Zachodniej jest utrzymywana w złudnej stabilności przez działania Europejskiego Banku Centralnego. Doszło do obniżenia stóp procentowych do poziomów ujemnych! To dla ekonomistów coś niewyobrażalnego, ale okazuje się, że to możliwe. Tyle tylko, że i tak to nie działa. Wiele krajów strefy euro mimo tego jest w recesji, czy na jej pograniczu. Również Niemcy zwalniają. Spowolnienia na razie nie da się zatrzymać. Trudno jednak przewidzieć, z jaką siłą uderzy to w Polskę. Jeszcze mniej da się powiedzieć o skutkach działań Rosji na Wschodzie. Nie wiadomo, co planuje Putin.

Co jeśli te dwa czynniki będą się nasilały?

Wyhamują inwestycje, ludzie w końcu się wystraszą i zaczną ograniczać swoje wydatki. Wtedy możemy się stoczyć w recesję, również w Polsce. A jak wiadomo bardzo niski wzrost gospodarczy, czy recesja w roku wyborczym to bardzo negatywna wiadomość dla rządzących. Szczególnie, że i tak przegrywają w sondażach. Obecnie, gdy gospodarka rośnie w tempie ok. 3 procent, władza przegrywa w sondażach z opozycją. Jeśli gospodarka spowolni, czy Polska wejdzie w recesję, popularność rządzących może spaść bardzo szybko.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. NamZalezy.pl/Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook