Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Przekraczamy granice absurdu

12.04.2013

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Ministerstwo Finansów zmienia prognozy dotyczące wzrostu PKB w tym roku. Obecnie skłania się ku twierdzeniu, że w tym roku wzrost będzie na poziomie około 1,5 proc. Jak Pan ocenia tę zmianę?

Prof. Krzysztof Rybiński: Dane, które mamy do tej pory, wskazują, że sytuacja może być znacznie gorsza nawet niż te nowe zrewidowane prognozy ministerstwa. Bowiem takie same prognozy znajdują się w projekcji NBP. A my już wiemy, że założenia do tej projekcji nie realizują się. Sytuacja jest gorsza. Również obserwacja procesów gospodarczych w Polsce, pogarszających się nastrojów, danych z ostatnich miesięcy - w tym dane dot. finansów publicznych, pokazują, że jednym z bardzo realnych scenariuszy jest stagnacja czy wręcz recesja w Polsce. Wzrost będzie na pewno bliższy 0 niż 1,5 procent, a przy znaczącym się pogłębieniu w strefie euro, bez odbicia w drugiej połowie roku, zapewne możemy mieć bardzo niski wzrost, czy wręcz recesję przez cały rok. Wydaje się więc, że obecne prognozy również są zbyt optymistyczny.

Dziwi to pana?

To dziwić nie powinno. Instytucje rządowe nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, a także np. Komisja Europejska, na ogół pokazują dane bardziej optymistyczne niż rzeczywistość. Przykładów takiego działania jest wiele. Rządy w wielu krajach, z różnych powodów, podają dane bardziej optymistyczne niż rzeczywistość.

Dane sprzed kilku dni mówią o wysokim bezrobociu. Ten wskaźnik będzie rósł w tym roku?

Sądzę, że będziemy widzieć dwa trendy. Jeden to będzie widoczny wzrost realnego bezrobocia. Liczba osób bez pracy będzie większa, ponieważ miejsc pracy przy braku wzrostu gospodarczego będzie mniej. Jednak z drugiej strony sądzę, że nałoży się na to drugi trend. Obecnie trwają prace nad zmianą definicji bezrobotnego. Może się więc pojawić nowa kategoria, co sprawi, że wzrostu bezrobocia nie będziemy widzieć. Część bezrobotnych bowiem wypadnie ze statystyki i będzie stanowić grupę nieaktywnych zawodowo. I znów to nie powinno dziwić, że rząd zmienia regulacje, by poprawiać statystyki. To się dzieje również w innych krajach. To się zawsze motywuje w racjonalny sposób, ale zawsze chodzi o to samo - by rząd mógł pokazać lepsze statystyki. Jak ostatecznie będą wyglądać statystyki pod koniec roku, trudno powiedzieć. Jednak wiem, że bezrobocie liczone według dzisiejszych zasad pod koniec roku będzie wyższe. Sądzę, że przekroczy 15 procent.

Media donoszą od dawna, że administracja puchnie, że urzędnicy zarabiają coraz więcej, że rosną koszty państwa. Jak to oceniać?

W mojej ocenie powoli przekraczamy granice absurdu. Dlatego, że w całej Europie sytuacja jest bardzo groźna. Nie można wykluczyć, że to, co się stało na Cyprze, stanie się również w innych krajach. Hiszpania jest kolejnym kandydatem na bankruta. To może być cios dla wielu krajów Europy. W takiej sytuacji nie można postępować nierozważnie. Dalsze zatrudnianie urzędników, podwyższanie pensji, powoduje, że słabnąca gospodarka zaczyna się uginać coraz niżej pod ciężarem niewydolnego i coraz kosztowniejszego państwa. W Polsce od kilku lat powinno być wdrożone działanie oszczędnościowe, które powodują, że ogranicza się liczbę zadań administracji, ogranicza się zatrudnienie w administracji oraz koszty jej funkcjonowania. A w chwili obecnej w Polsce średnie wynagrodzenie w administracji publicznej jest wyższe niż w sektorze przedsiębiorstw. Administracja puchnie i w końcu przygniecie gospodarkę. To może przedłużyć okres stagnacji czy recesji. W konsekwencji kryzys może się przedłużyć, a bezrobocie będzie rosło nie tylko w tym roku, ale również w przyszłym.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook