Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Przekraczamy granice absurdu

12.04.2013

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Ministerstwo Finansów zmienia prognozy dotyczące wzrostu PKB w tym roku. Obecnie skłania się ku twierdzeniu, że w tym roku wzrost będzie na poziomie około 1,5 proc. Jak Pan ocenia tę zmianę?

Prof. Krzysztof Rybiński: Dane, które mamy do tej pory, wskazują, że sytuacja może być znacznie gorsza nawet niż te nowe zrewidowane prognozy ministerstwa. Bowiem takie same prognozy znajdują się w projekcji NBP. A my już wiemy, że założenia do tej projekcji nie realizują się. Sytuacja jest gorsza. Również obserwacja procesów gospodarczych w Polsce, pogarszających się nastrojów, danych z ostatnich miesięcy - w tym dane dot. finansów publicznych, pokazują, że jednym z bardzo realnych scenariuszy jest stagnacja czy wręcz recesja w Polsce. Wzrost będzie na pewno bliższy 0 niż 1,5 procent, a przy znaczącym się pogłębieniu w strefie euro, bez odbicia w drugiej połowie roku, zapewne możemy mieć bardzo niski wzrost, czy wręcz recesję przez cały rok. Wydaje się więc, że obecne prognozy również są zbyt optymistyczny.

Dziwi to pana?

To dziwić nie powinno. Instytucje rządowe nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, a także np. Komisja Europejska, na ogół pokazują dane bardziej optymistyczne niż rzeczywistość. Przykładów takiego działania jest wiele. Rządy w wielu krajach, z różnych powodów, podają dane bardziej optymistyczne niż rzeczywistość.

Dane sprzed kilku dni mówią o wysokim bezrobociu. Ten wskaźnik będzie rósł w tym roku?

Sądzę, że będziemy widzieć dwa trendy. Jeden to będzie widoczny wzrost realnego bezrobocia. Liczba osób bez pracy będzie większa, ponieważ miejsc pracy przy braku wzrostu gospodarczego będzie mniej. Jednak z drugiej strony sądzę, że nałoży się na to drugi trend. Obecnie trwają prace nad zmianą definicji bezrobotnego. Może się więc pojawić nowa kategoria, co sprawi, że wzrostu bezrobocia nie będziemy widzieć. Część bezrobotnych bowiem wypadnie ze statystyki i będzie stanowić grupę nieaktywnych zawodowo. I znów to nie powinno dziwić, że rząd zmienia regulacje, by poprawiać statystyki. To się dzieje również w innych krajach. To się zawsze motywuje w racjonalny sposób, ale zawsze chodzi o to samo - by rząd mógł pokazać lepsze statystyki. Jak ostatecznie będą wyglądać statystyki pod koniec roku, trudno powiedzieć. Jednak wiem, że bezrobocie liczone według dzisiejszych zasad pod koniec roku będzie wyższe. Sądzę, że przekroczy 15 procent.

Media donoszą od dawna, że administracja puchnie, że urzędnicy zarabiają coraz więcej, że rosną koszty państwa. Jak to oceniać?

W mojej ocenie powoli przekraczamy granice absurdu. Dlatego, że w całej Europie sytuacja jest bardzo groźna. Nie można wykluczyć, że to, co się stało na Cyprze, stanie się również w innych krajach. Hiszpania jest kolejnym kandydatem na bankruta. To może być cios dla wielu krajów Europy. W takiej sytuacji nie można postępować nierozważnie. Dalsze zatrudnianie urzędników, podwyższanie pensji, powoduje, że słabnąca gospodarka zaczyna się uginać coraz niżej pod ciężarem niewydolnego i coraz kosztowniejszego państwa. W Polsce od kilku lat powinno być wdrożone działanie oszczędnościowe, które powodują, że ogranicza się liczbę zadań administracji, ogranicza się zatrudnienie w administracji oraz koszty jej funkcjonowania. A w chwili obecnej w Polsce średnie wynagrodzenie w administracji publicznej jest wyższe niż w sektorze przedsiębiorstw. Administracja puchnie i w końcu przygniecie gospodarkę. To może przedłużyć okres stagnacji czy recesji. W konsekwencji kryzys może się przedłużyć, a bezrobocie będzie rosło nie tylko w tym roku, ale również w przyszłym.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook