Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: "Polska umiera, a elity milczą"

31.01.2014

Starzy ludzie i trumny. To są wyzwania, które przed nami stoją i trzeba się zastanowić co z tym zrobić. Żadne masowe medium tego problemu jednak nie dostrzegło, nie odbyły się debaty na ten temat. To jest też obraz gnicia polskich elit, które w ogóle nie interesują się losem kraju - mówi portalowi Stefczyk.info prof. Krzysztof Rybiński.

Stefczyk.info: Debata publiczna w Polsce krąży wokół różnych tematów, ale czy wokół tych co trzeba? Czy zajmujemy się tym co powinniśmy, czy tracimy czas i energię na błahostki?

Prof. Krzysztof Rybiński: Polskie media zajmują się w ostatnim czasie głównie śniegiem na drogach i torach, za to w ogóle nie ma dyskusji o prawdziwych wyzwaniach, które przed nami stoją. Media masowe, telewizja przede wszystkim, ale także gazety głównego nurtu, potrafią się skupić tylko na jednym temacie: jak i na co wydawać miliardy z Unii Europejskiej. Sprawy, które są istotne i dotyczą przyszłości Polski, są po prostu ignorowane. I to może nas drogo kosztować. To jest też obraz gnicia polskich elit, które w ogóle nie interesują się losem kraju.

Dlaczego może nas to drogo kosztować? Jakie poważne wyzwania, polityczne i ekonomiczne stoją dziś przed Polską?

Jest ich kilka. Pierwszym i z mojego punktu widzenia najważniejszym jest powolne wymieranie narodu polskiego. Demografię mamy fatalną, według danych GUS-u, w 2013 r. Polaków było o 37 tys. mniej niż rok wcześniej. Przypominam, że 2013 to rok, w którym populacja miała być jeszcze w miarę stabilna. A tu okazuje się, że jest gorzej niż myśleliśmy, że dzietność jest fatalna. Ten trend spadkowy ludności polskiej prawdopodobnie zacznie się szybciej i będzie silniejszy, niż dotychczas przypuszczano. Zaczniemy się starzeć bardzo szybko, za około pięć lat pierwszy wyż demograficzny zacznie przechodzić na emerytury, co zdewastuje finanse publiczne, dziura powiększy się o ok. 100 mld. zł rocznie, a potem zaczniemy wymierać w tępię ok 200 tys. osób rocznie. Czyli co roku będzie ubywać średniej wielkości miasto, jak Częstochowa czy Zabrze. To będzie miało dramatyczne konsekwencje. By zrozumieć co to oznacza dla państwa polskiego, trzeba spojrzeć na sektor szkolnictwa wyższego. Liczba studentów, czyli klientów szkolnictwa wyższego spadnie w przeciągu dekady z 2 do 1,2 mln. To spowoduje, że z 350 prywatnych uczelni  zbankrutuje 250, a może nawet 300. Część publicznych uczelni będzie również miała wtedy poważne problemy i zbankrutuje bądź będzie musiała się połączyć. Za 10 lat tak będzie wszędzie. Starzy ludzie i trumny. To są wyzwania, które przed nami stoją i trzeba się zastanowić co z tym zrobić. To może zniszczyć polską gospodarkę. Dlatego dziwi mnie, że po tym jak pojawił się raport GUS o demografii, żadne masowe medium tego nie dostrzegło, nie odbyły się debaty na ten temat.

Może media i elity uznały, że sobie z tym poradzimy. Jakoś to będzie?

Polska nie jest tak bogatym krajem jak Japonia, by powiedzieć: my sobie z tym poradzimy. Stać nas na to, by za to zapłacić. Jesteśmy wciąż krajem biednym. Zresztą demografia to nie jedyne wyzwanie, przed którym stoimy. Kolejnym jest dramatycznie niska innowacyjność, która na dodatek wciąż spada. Z powodu źle wydawanych pieniędzy unijnych innowacyjność w wielu sektorach gospodarki jest poniżej oczekiwań. To podwójny dramat, ponieważ  wysoka innowacyjność wyrównałaby braki wynikające z fatalnej demografii. Moglibyśmy sprzedawać nowoczesne towary na całym świecie i w ten sposób podtrzymać standard życia, a nawet go podnieść. Obecnie tak nie jest, a mimo tego nie widzę nawet zalążku poważnej debaty na ten temat.

Toczy się natomiast debata na temat emerytur. Prezydent Bronisław Komorowski skierował do TK w trybie kontroli następczej ustawę o zmianach w systemie OFE. Jeśli trybunał odrzuci ustawę może zabraknąć środków w budżecie. Jakie są na to szanse?

Minister finansów ma tak duże rezerwy finansowe na rachunkach w Narodowym Banku Polskim, że budżetowa zapaść nam raczej nie grozi, nawet gdyby trybunał w szybkim tępię unieważnił całą ustawę. Grozi nam jednak coś innego: Dług publiczny jest teraz na poziomie 58 proc. PKB. Jeśli w przeciągu roku dorzucimy do tego 1,5 proc., to przekroczymy dozwolony próg konstytucyjny 60 proc. i wtedy albo włączają się te wszystkie mechanizmy, które są zapisane w ustawie o finansach publicznych i konieczne będzie dokonane drastycznych oszczędności, albo dojdzie do zmiany konstytucji, by podwyższyć konstytucyjny próg długu publicznego. To oznaczałoby jednak utratę wiarygodności Polski w oczach inwestorów. Jeżeli inne kraje wpisują zabezpieczenia do swych konstytucji, by dług nie narastał, a Polska je demontuje, to znaczy, że jesteśmy narodem nieodpowiedzialny i u nas inwestować raczej nie należy. Trybunał będzie więc pod bardzo silną polityczną presją, by nie unieważnić ustawy o OFE. W końcu postawienie premiera  przed trybunałem stanu w roku wyborczym gwarantuje klęskę PO. Takie są bowiem skutki przekroczenia konstytucyjnej bariery długu. Skok na OFE to już praktycznie fakt dokonany i dlatego podejrzewam, że trybunał nie odważy się go cofnąć.

Rozmawiała Ryb
[fot. sxc.hu]

Jeśli zainteresował Cię artykuł znajdź nas Na Facebooku

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook