Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Politycy manipulują bezrobociem

06.05.2013

Rozmowa z ekonomistą, prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy mają tracić prawo do ubezpieczenia oraz prawo do rejestracji na dziewięć miesięcy po pierwszej odmowie przyjęcia pracy, jaką oferuje urząd. Takie zmiany opisuje "Gazeta Wyborcza", pracuje nad nimi resort pracy. O co chodzi w manipulowaniu regulacjami dot. bezrobotnych?

Prof. Krzysztof Rybiński: Obserwujemy bardzo typowe zjawisko. Na całym świecie widać praktykę rządów - choćby w Hiszpanii, czy Wielkiej Brytanii, która sprawia, że w imię polepszenia statystyk zmienia się definicje bezrobocia. W wymienionych przeze mnie krajach doszło w ostatnich latach do kilkudziesięciu zmian definicji. Znakomita większość z nich, lub niemal wszystkie, zmniejszało stopę bezrobocia. Tylko nieliczne zwiększały. Tak samo było także w Stanach Zjednoczonych. Obecna miara bezrobocia sprawia, że wskaźnik ten znajduje się na poziomie 7,5 procent. Gdybyśmy przyjęli amerykańską definicję sprzed 50 lat to ten wskaźnik będzie dwucyfrowy.

Z czego wynikają te zmiany?

Politycy mają naturalną skłonność do rewidowania definicji bezrobotnego tak, by liczba bezrobotnych spadała. Wtedy mogą się pochwalić, mogą zyskać na popularności.

Widać to i w Polsce. Jakie skutki może mieć ta zmiana poza wizerunkowymi?

Uważam, że w polskich warunkach jest to krok w dobrą stronę. Osoba, która rejestruje się jako bezrobotna, ale odmawia przyjęcia pracy, powinna być traktowana i kwalifikowana inaczej niż ci, którzy nie mogą pracować. Osoba, która nie przyjmuje pracy, nie szuka aktywnie zatrudnienia. Bezrobotny natomiast to jest osoba, która chciałby podjąć pracę, ale nie może, ponieważ nie ma dla niej oferty. Jeśli oferta jest, a ona jej nie przyjmuje, to nie może być traktowana jako bezrobotna. Można dla takich ludzi stworzyć osobną kategorię. To nie są ci, którzy poszukują pracy.

Tylko czego?

Może to są ludzie, którzy mają pracę na czarno, albo ktoś ich utrzymuje i nie chce im się pracować, a rejestrują się jedynie dla ubezpieczenia. Pomysł zmian, o których rozmawiamy mnie nie dziwi, ponieważ robi się tak wszędzie, ale akurat w Polsce uważam, że należy wprowadzić rozróżnienie na tych, którzy nie chcą pracować, bo im się nie chce oraz na tych, którzy pracować nie mogą. To nie jest zły pomysł.

Utrata praw po pierwszej odmowie nie jest zbyt restrykcyjnym zapisem? Mogą się przecież zdarzyć przypadki, że danej pracy przyjąć nie można.

Oczywiście może się zdarzyć, że dana praca nie jest dla danej osoby, że jest pracą dla osoby leworęcznej, a nie praworęcznej, czy, że jest to oferta walki bokserskiej, a dana osoba jest wątła... Mówiąc poważnie, oczywiście nie może być tak, żeby przymuszać ludzi do przyjęcia każdej pracy. Tu muszą być spełnione odpowiednie warunki. Jednak znam przypadki, że ludzie rejestrują się fikcyjnie. W Nysie jedna trzecia bezrobotnych rejestrowała się fikcyjnie, a de facto pracowała na czarno czy miała inne zajęcia. Z tym coś należy zrobić.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook