Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Pieniądze unijne są marnowane

23.11.2013

"Polska administracja tak procedowała, że zniszczyła polskie przedsiębiorstwa budowlane" - mówi o budowie autostrad w Polsce.

Wiele pięknych słów wylało się dziś z ust Donalda Tuska na konwencji Platformy Obywatelskiej. O czystych intencjach władzy, o skoku cywilizacyjnym, o gigantycznych funduszach unijnych, o sukcesach w rozwoju infrastruktury... Jednak ten entuzjazm premiera mocno ostudził prof. Krzysztof Rybiński, w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.

"Trudno być przekonanym co do zdolności premiera odnośnie walki z korupcją w administracji publicznej, skoro minionych sześć lat jego rządów ma na swoim dorobku takie epizody jak rozmowy Mira ze Zdzichem na cmentarzu – afera hazardowa, jak to, co ostatnio szef CBA określił „Największą aferą łapówkarską III RP”, która obejmuje wysokich urzędników w randze wiceministra, w rządzie Donalda Tuska" - skomentował ekonomista słowa Donalda Tuska, w których premier zapewniał o przejrzystości władzy i tępieniu wszelkich nieprawidłowości. 

Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, zauważył też, że Polska nieprawidłowo wydaje środki unijne - gdyż nie myśli długofalowo o rozwoju gospodarki. "Pani „superministra” jest chwalona za sprawne wydawanie środków unijnych. I słusznie, bo te środki są sprawnie wydawane. Natomiast od dłuższego czasu podnoszę kwestię tego, że wydane pieniądze nie przyczyniły się do poprawy w polskiej gospodarce i w polskim społeczeństwie. A wręcz przeciwnie – w wielu obszarach, w których te środki się pojawiły mamy albo stagnację, albo katastrofę."

Dwa główne programy unijne, które odniosły w Polsce porażkę, ekonomista wymienił Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka i Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Rybiński podkreśla, że oba te obszary odnotowały znaczne uwstecznienie w stosunku do tego co było przed wejściem Polski do Unii.

"Te pieniądze są w olbrzymiej części marnowane. (...) Martwi mnie, że działalność tej osoby [pani Bieńkowskiej – przyp. red.] przyniosła opłakane skutki z punktu wzmocnienia długofalowego potencjału polskiej gospodarki. Więc ja nie podzielam optymizmu niektórych komentatorów odnośnie zdolności pani „superministry” do skutecznego realizowania priorytetów różnych programów unijnych" - skomentował nominację Elżbiety Bieńkowskiej na wicepremiera i ministra dwóch, połączonych resortów: Rozwoju Regionalnego i Transportu.  "Te 67 mld euro, które dostaliśmy do tej pory, zostało w dużej części – ok. 80 proc. - zmarnowane" - dodał.

Bardzo krytycznie prof. Rybiński odniósł się także do słów premiera o "polskich autostradach jako symbolu sukcesu". "Przy takiej fali pieniędzy, jaka do Polski przyszła, to że udało nam się wybudować tylko ponad 2 tys. dróg, to jest wstyd. Tych pieniędzy było na dziesięć razy więcej. (...) Polska administracja tak procedowała, że zniszczyła polskie przedsiębiorstwa budowlane, które teraz bankrutują, albo walczą o przetrwanie. (...) Na kolei się nic nie udało zrobić. (...) Zamiast pomóc się rozwijać polskim firmom zbrojeniowym, żeby inwestowały w nowe technologie, to kupujemy jakieś zdezelowane, zezłomowane czołgi od Niemców."

mc

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook