Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Pieniądze unijne są marnowane

23.11.2013

"Polska administracja tak procedowała, że zniszczyła polskie przedsiębiorstwa budowlane" - mówi o budowie autostrad w Polsce.

Wiele pięknych słów wylało się dziś z ust Donalda Tuska na konwencji Platformy Obywatelskiej. O czystych intencjach władzy, o skoku cywilizacyjnym, o gigantycznych funduszach unijnych, o sukcesach w rozwoju infrastruktury... Jednak ten entuzjazm premiera mocno ostudził prof. Krzysztof Rybiński, w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.

"Trudno być przekonanym co do zdolności premiera odnośnie walki z korupcją w administracji publicznej, skoro minionych sześć lat jego rządów ma na swoim dorobku takie epizody jak rozmowy Mira ze Zdzichem na cmentarzu – afera hazardowa, jak to, co ostatnio szef CBA określił „Największą aferą łapówkarską III RP”, która obejmuje wysokich urzędników w randze wiceministra, w rządzie Donalda Tuska" - skomentował ekonomista słowa Donalda Tuska, w których premier zapewniał o przejrzystości władzy i tępieniu wszelkich nieprawidłowości. 

Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, zauważył też, że Polska nieprawidłowo wydaje środki unijne - gdyż nie myśli długofalowo o rozwoju gospodarki. "Pani „superministra” jest chwalona za sprawne wydawanie środków unijnych. I słusznie, bo te środki są sprawnie wydawane. Natomiast od dłuższego czasu podnoszę kwestię tego, że wydane pieniądze nie przyczyniły się do poprawy w polskiej gospodarce i w polskim społeczeństwie. A wręcz przeciwnie – w wielu obszarach, w których te środki się pojawiły mamy albo stagnację, albo katastrofę."

Dwa główne programy unijne, które odniosły w Polsce porażkę, ekonomista wymienił Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka i Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Rybiński podkreśla, że oba te obszary odnotowały znaczne uwstecznienie w stosunku do tego co było przed wejściem Polski do Unii.

"Te pieniądze są w olbrzymiej części marnowane. (...) Martwi mnie, że działalność tej osoby [pani Bieńkowskiej – przyp. red.] przyniosła opłakane skutki z punktu wzmocnienia długofalowego potencjału polskiej gospodarki. Więc ja nie podzielam optymizmu niektórych komentatorów odnośnie zdolności pani „superministry” do skutecznego realizowania priorytetów różnych programów unijnych" - skomentował nominację Elżbiety Bieńkowskiej na wicepremiera i ministra dwóch, połączonych resortów: Rozwoju Regionalnego i Transportu.  "Te 67 mld euro, które dostaliśmy do tej pory, zostało w dużej części – ok. 80 proc. - zmarnowane" - dodał.

Bardzo krytycznie prof. Rybiński odniósł się także do słów premiera o "polskich autostradach jako symbolu sukcesu". "Przy takiej fali pieniędzy, jaka do Polski przyszła, to że udało nam się wybudować tylko ponad 2 tys. dróg, to jest wstyd. Tych pieniędzy było na dziesięć razy więcej. (...) Polska administracja tak procedowała, że zniszczyła polskie przedsiębiorstwa budowlane, które teraz bankrutują, albo walczą o przetrwanie. (...) Na kolei się nic nie udało zrobić. (...) Zamiast pomóc się rozwijać polskim firmom zbrojeniowym, żeby inwestowały w nowe technologie, to kupujemy jakieś zdezelowane, zezłomowane czołgi od Niemców."

mc

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook