Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Obniżki podatków na Węgrzech – korzystne, ale tymczasowe

23.12.2013

Możliwe, że decyzją o obniżce podatku liniowego z 16 do 9% Fidesz chce pozyskać głosy wyborców. W dłuższej perspektywie niestety we wszystkich krajach europejskich będzie istniała coraz silniejsza presja na to, aby podnosić podatki i składki na ubezpieczenia społeczne – mówi prof. Krzysztof Rybiński w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Rząd Viktora Orbána planuje rekordową obniżkę podatku liniowego – z 16 do 9%. Czy to dobre rozwiązanie?

Obniżka podatku liniowego do dobry pomysł. Niższe podatki oznaczają zwiększenie inwestycji. Być może pojawią się chętni do tego, żeby uzyskać na Węgrzech – jeśli nie obywatelstwo, to przynajmniej rezydencję podatkową.

Prognozy mówią, że tak radykalna obniżka podatków zmniejszy roczne wpływy do węgierskiego budżetu aż o 500 mld forintów. Gdzie rząd poszuka zatem oszczędności?

Istnieje tu pewien problem. Na Węgrzech będziemy mieć do czynienia z sytuacją, w której podatek dochodowy będzie rekordowo niski, natomiast podatek VAT -  bardzo wysoki.  Pomimo retoryki, że Fidesz sięga do głębokich kieszeni, trzeba jednak pamiętać, że podatek VAT jest podatkiem pobieranym przede wszystkim od ludzi biednych. Jeżeli jest on bardzo wysoki, uderza po kieszeni przede wszystkim ubogich. Jeżeli VAT wynosi bisko 30% - a tak jest na Węgrzech – a biedny człowiek wydaje cały swój dochód na bieżące potrzeby i nie starcza mu pieniędzy na robienie oszczędności, wtedy tak wysoka stawka VAT jest dla niego poważnym obciążeniem. Człowiek bogaty natomiast wydaje na życie mniej więcej 1/3 swoich dochodów, resztę odkłada oszczędności na konto bądź inwestuje. Płaci wtedy VAT tylko z trzeciej części swoich dochodów. Efektywna stawka VATu od całości dochodu stanowi u niego zaledwie 10%. U człowieka ubogiego natomiast – aż 30%. Pamiętajmy, że VAT to podatek uderzający w biednych ludzi i im wyższy podatek VAT, a niższy podatek dochodowy, tym bardziej taka sytuacja uderza po kieszeni ubogich, sprzyjając jednocześnie bogatym. Wydaje mi się, że ten kierunek podatkowania, będzie coraz bardziej uderzał w biednych ludzi.

Czy zastosowanie podobnej obniżki podatku liniowego mogłoby być rozwiązaniem możliwym do zastosowania także w Polsce?

Wszelkie obniżki podatków traktuję jako rozwiązanie tymczasowe. Całą Europę czeka przecież za chwilę demograficzne tsunami. Bardzo liczne pokolenie powojennego wyżu demograficznego będzie odchodziło na emeryturę, a ponieważ dzieci w międzyczasie rodziło się niezwykle mało, nie będzie komu płacić podatków. Generalnie w Europie ruch jest raczej w drugą stronę – bardzo liczne pokolenie seniorów będzie wymagało przeznaczania coraz większych środków na ubezpieczenia społeczne i służbę zdrowia. W ostatnich latach życia wydajemy na służbę zdrowia mniej więcej połowę środków przeznaczanych na ten cel w ciągu całego naszego życia. Obniżki podatków w Europie traktuję zatem raczej jako działania krótkoterminowe.

Na Węgrzech może być to zabieg mający na celu pozyskanie głosów przed przyszłorocznymi wyborami?

Tak, jest możliwe, że Fidesz chce pozyskać w ten sposób wyborców. W dłuższej perspektywie niestety we wszystkich krajach europejskich będzie istniała coraz silniejsza presja na to, aby podnosić podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. Trzeba będzie przecież sfinansować starszym pokoleniom emerytury i ubezpieczenia zdrowotne. Z tym zjawiskiem będzie trzeba zmierzyć się w całej Europie. W niektórych krajach – takich jak na przykład Polska – to zjawisko będzie silniejsze. W podobnej skali może być ono odczuwane na Węgrzech. Myślę zatem, że jeśli gdzieś nawet zostaną przeprowadzone obniżki podatków, będą one raczej krótkotrwałe. W ciągu najbliższej dekady Europę czekają raczej podwyżki.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała AŻ

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook