Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Kryzys finansów publicznych

18.07.2013

Niestety akcjonariusze korporacji Polska nie wiedzą, czy wystarczy zamiana zarządu na bardziej profesjonalny przy okazji następnego walnego zgromadzenia, czy sytuacja będzie tak tragiczna, jak w Enronie, że pozostanie tylko bankructwo korporacji.

Wiele osób – nie dotyczy to czytelników tego bloga – może być zaskoczonych nagłym wybuchem kryzysu finansów publicznych, bo jak inaczej interpretować fakt, że deficyt budżetowy zamiast 35 mld złotych może przekroczyć 60 mld, i żeby do tego nie dopuścić trzeba nagle ciąć wydatki o ponad 8 mld złotych. Jeszcze w maju br., w aktualizacji programu konwergencji rząd informował Komisję Europejską, że deficyt sektora finansów publicznych w 2013 roku wyniesie 3,5 procent PKB przy wzroście gospodarczym 1,5 procent. Minęło półtora miesiąca i nagle okazało się że deficyt sektora prawdopodobnie przekroczy 5 procent PKB i że trzeba nowelizować budżet. Gdyby CFO w dowolnej korporacji wprowadzał w błąd akcjonariuszy w takiej skali jak robi to minister Sami Wiecie Który, to na najbliższym walnym zgromadzeniu zostały wyrzucony z pracy. Prawdopodobnie zostałoby zwołane nawet nadzwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy, żeby powierzyć finanse firmy komuś bardziej profesjonalnemu. A niewykluczone, że taki los spotkałby cały zarząd korporacji. Ale w polityce “walne” odbywa się raz na cztery lata, w postaci wyborów. W korporacjach czasami trafiają się bardzo sprytni dyrektorzy finansowi, jak w amerykańskim koncernie Enron, którzy dzięki umiejętności kreatywnego księgowania mogą wodzić za nos akcjonariuszy przez całe lata, tworząc fikcyjne bilanse i fikcyjny rachunek wyników korporacji. Tylko to z reguły kończy się jak w przypadku Enronu, bankructwem. To dotyczy tez całych państw, tak skończyła Grecja, płaca za to ponad 60-procentowym bezrobociem wśród młodych ludzi i degradacją statusu kraju z rozwiniętego do rozwijającego się. Cofnęli się w rozwoju o 20 lat. Polska jest teraz w takiej samej sytuacji. Kryzys w finansach publicznych przybiera niepokojące rozmiary, a reakcją na to jest bezprecedensowe nasilenie operacji kreatywnego budżetowania: już w tym roku ukryto przez obywatelami kilkanaście miliardów złotych wydatków, wcześniej dokonano takich zmian w definicji długu publicznego, żeby go zaniżyć (na kwotę prawie 50 mld złotych), a jakby tego było mało operacja ZUSfather doprowadzi do zagarnięcia około 200 mld złotych oszczędności Polaków zgromadzonych w drugim filarze emerytalnym i zasypanie tymi pieniędzmi potężnej dziury z ZUS, podobnie jak na Cyprze ratowano banki z oszczędności klientów tych banków. Niestety akcjonariusze korporacji Polska nie wiedzą, czy wystarczy zamiana zarządu na bardziej profesjonalny przy okazji następnego walnego zgromadzenia, czy sytuacja będzie tak tragiczna, jak w Enronie, że pozostanie tylko bankructwo korporacji. Moje analizy przedstawiane na tym blogu pokazują, że gwałtownie rośnie prawdopodobieństwo scenariusza bankructwa.
Prof. Krzysztof Rybiński
fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook