Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: jesteśmy w błędnym kole

26.03.2014

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Janusz Piechociński w rozmowie z RMF FM przyznał, że rząd mógł dać więcej środków dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi, ale nie zrobił tego, żeby inne grupy społeczne również nie formułowały swoich żądań. Jak pan ocenia ten sposób argumentacji?

Prof. Krzysztof Rybiński: Należy na początku zaznaczyć, że wszelkie decyzje podejmowane obecnie zapadają w cieniu nadchodzących wyborów, majowych do PE i przyszłorocznych. To, co się dzieje, a także, co będzie się działo w niedalekiej przyszłości, będzie wynikało nie z merytorycznej dyskusji, co ma sens w ramach możliwości państwa, ale będzie poddane presji kalendarza wyborczego. A takie decyzje po czasie okazują się być bardzo kosztowne, mają ograniczony pozytywny skutek, a często prowadzą do różnego rodzaju patologii i rozwoju szarej strefy.

Tak może być i tym razem?

Sądzę, że może, że obserwujemy początek tego procesu. Lista grup interesów, które w okresie przedwyborczym chcą uzyskać dla siebie dodatkowe transfery, jest długa. Z pewnością zobaczymy kolejnych chętnych na dodatkowe pieniądze.

Jednak nie sądzi pan, że są takie grupy, którym pomoc się należy? Wiele osób widząc zmagania opiekunów niepełnosprawnych wskazuje, że państwo im pomóc musi...

Takie stawianie sprawy oznacza odejście od dyskusji merytorycznej. To politycy mogą mówić, że komuś należą się jakieś pieniądze i trzeba dać. To jednak abstrahuje od tego, co byśmy chcieli osiągnąć.

Co powinniśmy chcieć osiągnąć?

Nie jestem lekarzem, ale wyobrażam sobie, że w interesie osoby niepełnosprawnej, jej rodziny i społeczeństwa jest to, by młody człowiek dotknięty kalectwem mógł wieść życie tak, by czuł, że jest pożyteczny i, by mógł coś robić, żyć aktywnie. W związku z tym pieniądze, które należałoby wydać i zainwestować, powinny pójść na stworzenie mechanizmów, które doprowadziłyby do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. To myśmy przerabiali w formie PFRON-u, ale on był siedliskiem nieprawdopodobnych patologii i nieprawidłowości.

Tak musi być zawsze?

Jest wiele przykładów skutecznych działań, które przy niedużych nakładach pozwalają ludziom niepełnosprawnym zaangażować się w możliwą dla nich działalność, która pozwala potem im się usamodzielnić.

Jednak nie wszyscy mogą na to liczyć.

Obecnie technologie informacyjne otwierają jednak coraz więcej drzwi osobom niepełnosprawnym. One mogą wykonywać szereg zadań i aktywności, które jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia. I ja bym wolał, by pieniądze państwo inwestowało w zapewnienie ludziom niepełnosprawnym możliwości aktywnego życia, zarabiania itd. To, że w Polsce nie ma skutecznej polityki włączania niepełnosprawnych w aktywne życie społeczne sprawia, że rodzice widzą, że jedyna przyszłość dla dziecka niepełnosprawnego to przyszłość osoby, którą trzeba się opiekować, domagają się dużych pieniędzy.

Ich postulaty zdają się zasadne.

Oczywiście, żeby opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym trzeba często zrezygnować z pracy, więc jakieś dochody i pomoc są potrzebne. Jesteśmy obecnie w błędnym kole. Brak długofalowej polityki aktywizacji zawodowej dzieci niepełnosprawnych powoduje, że kończy się wielkimi transferami z budżetu. Jednak one niczego nie załatwiają. Te pieniądze utrzymują bowiem stan rzeczy, który chcemy zmienić. A chcemy, żeby niepełnosprawne osoby w Polsce żyły aktywnie i cieszyły się w miarę możliwości życiem zawodowym i miały z niego satysfakcję.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook