Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: "Jaki naprawdę będzie przyszłoroczny budżet"

08.09.2013

Tabelka obok porównuje założenia budżetu na 2014 rok z nowelizacją 2013 roku z wykorzystaniem oficjalnych założeń ministra Sami Wiecie Którego. Na pierwszy rzut oka budżet prezentuje się konserwatywnie, wydatki spadają o 3 procent, deficyt budżetu jest poniżej 3 procent.

Ale pamiętajmy, że od czasu kiedy ZUS może pożyczać pieniądze i od kiedy skala kreatywnego budżetowania się nasiliła, sam deficyt budżetowy nic nie mówi o restrykcyjności polityki fiskalnej, bo wydatki są chowane w innych miejscach.

Jednak aby ocenić politykę fiskalną, trzeba porównać budżety na 2013 i 2014 w porównywalnych warunkach. Wiemy że rząd chce, aby wszyscy Polacy przenieśli się do ZUS-u. I choć te zmiany wejdą dopiero od połowy roku, zobaczmy jak wyglądałoby to porównanie, gdyby od wydatków budżetowych odjąć dotacje do ZUS wynikające z transferu składek z ZUS do OFE. Ilustruje to druga tabela.

budzet2

Teraz mamy zupełnie inny obraz, wydatki budżetowe rosną o 7 procent. Jeżeli jeszcze założymy nominalny wzrost PKB na poziomie 2,5% a nie 5%, to mamy również wzrost deficytu budżetowego.

Oczywiście zmiany w OFE będą od połowy roku i nie wiemy ile osób przejdzie do ZUS, ale jednocześnie do ZUS trafią środki osób, które maja mniej niż 10 lat do wieku emerytalnego, to też obniży dotację budżetu do ZUS (nie wiemy oficjalnie ile to będzie i w jakiej formie). Więc w sumie druga tabelka znacznie lepiej oddaje planowaną politykę fiskalną na 2014 rok, niż tabelka oficjalna.

W 2014 roku będziemy mieli do czynienia z bardziej ekspansywną polityką fiskalną niż w 2013 roku. Te proste wyliczenia pokazują, jak trudno z powodu działalności ministra Sami Wiecie Którego jest zrozumieć co naprawdę dzieje się w finansach publicznych. W każdym razie projekt budżetu na przyszły rok w pewnością nie jest konserwatywny, jak ogłosił ów minister, wręcz przeciwnie.

Krzysztof Rybiński

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook