Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Indeks WIG-30 bez znaczenia

23.09.2013

Na giełdzie zadebiutował nowy indeks WIG-30, co stało się okazją do wielkiej fety tuzów rynku kapitałowego. Jak relacjonowały media, jeszcze nigdy tylu czołowych prezesów polskich spółek i menedżerów nie spotkało się w jednym miejscu. O ocenę faktycznego znaczenia tego wydarzenia poprosiliśmy ekonomistę prof. Krzysztofa Rybińskiego.

Stefczyk.info: - Po co giełdzie nowy indeks? Czy był on niezbędny dla rynku kapitałowego, czy też giełda próbuje go rozruszać wprowadzając tego typu "mieszanie łyżeczką w herbacie"?


Prof. Krzysztof Rybiński: - Oficjalnie, celem nowego indeksu jest uzyskanie lepszej reprezentacji spółek, które są najcięższe na giełdzie, czy też największe. Po tylu latach rozwoju giełdy i rynku kapitałowego uznano, że 20 to jest jednak za mało. Dobrze wiemy, że na polskiej giełdzie np. banki są mocno nadreprezentatywne - w kapitalizacji giełdy ważą znacznie więcej niż wynika to z ich faktycznej roli w gospodarce.

Dlatego rozumiem, że to ma stworzyć trochę cięższy indeks, trochę bardziej reprezentatywny, którego zachowanie będzie lepiej odzwierciedlało to, co się faktycznie dzieje na rynkach kapitałowych i w gospodarce.

A czy to nie jest ryzykowna decyzja? Od 19 lat WIG 20 ma niekwestionowaną, ustaloną markę i dla większości inwestorów jest najbardziej miarodajny. A WIG-30 dopiero będzie musiał zdobywać popularność i wiarygodność? Co więcej, oba indeksy będą funkcjonowały wspólnie przez ponad 2 lata...


- Oczywiście marka ma znaczenie. Weźmy choćby indeks Dow-Jones, który ma już ponad 100 lat historii i wiadomo, że jego strukturą jest bardzo wąska liczba spółek. Kiedyś, kilkadziesiąt lat temu Dow Jones Industrial Average był sztandarowym indeksem, który wyznaczał trendy i choć dziś stracił na znaczeniu, to marką jest nadal.

Można o tym myśleć w ten sposób, ale chyba w dzisiejszych czasach marka indeksu WIG 20 nie jest aż taka ważna, to jest na pewno bardzo znany w Polsce indeks i wiele osób do niego już się przyzwyczaiło, np. ci, którzy bardzo często grają, np. na kontraktach terminowych WIG 20, czyli pewna grupa krajowych spekulantów. Natomiast dla inwestorów zagranicznych, czy to będzie WIG 20, czy WIG 30 - będą mieli nowy indeks, który lepiej przystaje do tego, co się faktycznie dzieje na parkiecie, czy na rynkach finansowych.

Dlatego dla mnie to nie jest wydarzenie, któremu należałoby poświęcić więcej czasu niż parę minut i chwilę się zastanowić. A to, że marka WIG 20 zniknie nie ma chyba większego znaczenia.

Ale dlaczego właśnie WIG 30? Długo przecież zastanawiano się, czy nie wprowadzić ekskluzywnego WIG 5. Dlaczego wybrano właśnie WIG 30, kiedy już mamy przecież WIG 40, albo np. może WIG-50?


- Chodziło głównie o to, żeby powstał indeks, który jest bardziej płynny, żeby spółki, które do niego wchodzą były płynne - tzn. jeżeli ktoś chciałby grać na indeksie, a z drugiej strony handlować akcjami, to żeby to były spółki na tyle płynne, żeby można było bez problemu zajmować duże pozycje w akcjach, które wchodzą do tego indeksu. Z tego punktu widzenia WIG 30 jest możliwy, bo jest już 30 w miarę płynnych spółek na warszawskiej giełdzie, które spełniają te kryteria.

Ale to jest kosmetyka, która co jakiś czas odbywa się na giełdach. Na innych giełdach zmienia się np. kompozycję indeksu a w Polsce mamy sytuację, że giełda w minionych latach bardzo się rozwinęła, głównie dzięki temu, że mieliśmy Otwarte Fundusze Emerytalne - o których trzeba mówić już w czasie przeszłym - i to spowodowało, że faktycznie przybyło wiele dużych spółek, bardzo płynnych i być może ten WIG 30 to nie jest taki zły pomysł. To jest kwestia gustu - jednym się podoba, innym się nie podoba - dla gospodarki i dla rynku kapitałowego większego znaczenia to nie ma.


not. zrk
[fot. PAP/Rafał Guz]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook